5 sposobów na pozatykane pory

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Zatkane pory to dosyć powszechny problem. Nadmiar sebum na powierzchni skóry prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań. O czym mowa? Powstają zaskórniki, które są nieco bardziej uciążliwe i trudniejsze w usuwaniu. Na wstępie warto jeszcze podkreślić, że zatkanie ujścia gruczołów łojowych dotyka zarówno osoby młode, jak i dorosłe. Aby zapobiegać tego rodzaju sytuacjom, koniecznie jest regularne przeprowadzanie oczyszczania twarzy. Czy wiesz, jakie kosmetyki sprawdzą się na rozszerzone pory i jakie sposoby na zapchane pory są szczególnie skuteczne?

Jak rozpoznać zatkane pory?

Zatkane pory na nosie, czole czy na innych fragmentach skóry są zazwyczaj proste w rozpoznaniu. Wystarczy przyjrzeć się bliżej powierzchni skóry, aby zauważyć, że naturalne wgłębienia, czyli tak zwane pory, nie są odpowiednio oczyszczone. To, co najczęściej je zapycha, to nadmiar martwych komórek naskórka, pozostałości po makijażu, naturalnie produkowany łój czy po prostu brud, który w czasie dnia osiadł na naszej skórze.

Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników. Jest to wariant otwarty, charakteryzujący się niewielką, czarną kropką występującą w miejscu jego występowania, jak i wariant zamknięty, czyli małe, białe kropki. Na powstawanie takich niedoskonałości szczególnie narażone są osoby, które mają tłustą skórę. Zarówno na zaskórniki zamknięte, jak i zaskórniki otwarte działa doskonale właściwie dobrana pielęgnacja (na przykład taka, w której wykorzystywany jest kwas salicylowy).

Do zapychania porów dochodzi więc z wielu powodów. Na większość z nich mamy jednak realny wpływ. Możemy na przykład pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingu, myciu skóry nie tylko ciepłą wodą, ale przede wszystkim odpowiednio dobranymi kosmetykami, czy unikać dotykania cery brudnymi rękami. Czasami jest to jednak kwestia uwarunkowań genetycznych. A jak pozbyć się zatkanych porów, jeżeli problem już wystąpił?

Jak pozbyć się zatkanych porów?

Są osoby, które zastanawiają się, jak oczyścić twarz z porów. Jest to jednak niemożliwe, tak samo, jak ich całkowite domknięcie. Zatkane pory na brodzie, czole czy innych fragmentach skóry mogą być bardzo uciążliwe. Przede wszystkim skóra już na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt dobrze. Zaskórniki zamknięte lub otwarte pozostają widoczne także w momencie, kiedy nałożymy na twarz kosmetyki kolorowe. Nie istnieje jednak jeden sprawdzony sposób na zatkane pory. Tutaj warto zacząć od rozpoznania potrzeb Twojej skóry. Warto dowiedzieć się, co na przykład powoduje nadprodukcję sebum. Konieczne jest usunięcie problemu u źródła, ponieważ jednorazowe oczyszczenie porów bywa zazwyczaj nieskuteczne.

Jeżeli zastanawiasz się, jak odetkać pory, to miej na uwadze, że nie zawsze konieczne jest korzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Równie dobre rezultaty można osiągnąć poprzez regularne oczyszczanie twarzy. Na niedoskonałości skóry działa odpowiednia pielęgnacja, w przypadku której bardzo ważna jest między innymi regularność.

 

Dokładne zmywanie makijażu

Osoby, które narzekają na zatkane pory na policzkach, nosie czy brodzie, powinny przyjrzeć się bliżej codziennej pielęgnacji skóry. Czy oczyszczenie twarzy pełni tutaj ważną funkcję? Czy jest przeprowadzane dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem? To niezwykle istotne, ponieważ zapchane pory na nosie czy innych fragmentach skóry to bardzo często problem związany z pozostawieniem na cerze resztek makijażu czy innych zanieczyszczeń.

W tym przypadku warto sięgać między innymi po takie kosmetyki jak płyny micelarne, mleczka do demakijażu, masełka myjące, ale też pianki czy żele oczyszczające.

Jeżeli wystąpi nadmierne wysuszenie, to oznacza to, że poszczególne kosmetyki zostały źle dopasowane do potrzeb skóry bądź też w rutynie zabrakło na przykład stosowania toniku do twarzy.

 

Lekki makijaż na co dzień

Zatkane pory na czole, policzkach czy brodzie to bardzo często powód źle dobranych kosmetyków kolorowych. Niektóre z nich wykazują działanie komedogenne. Zwłaszcza w przypadku posiadaczek cery tłustej bardzo ważne jest, aby wybierać przede wszystkim lekkie, niezapychające podkłady. Mogą być to na przykład kremy BB lub CC. Jest to istotne zwłaszcza w momencie, gdy na naszej skórze występują zaskórniki bądź stany zapalne.

 

Para wodna

Aby oczyszczanie skóry zostało przeprowadzone z możliwie jak największą skutecznością, zaleca się, aby pory na twarzy potraktować na przykład parą wodną. W tym przypadku niekoniecznie musimy używać profesjonalnych urządzeń, takich jak wapozon. Wystarczy jedynie miska z ciepłą wodą. Jest to odpowiedni wstęp do przeprowadzenia wieloetapowego oczyszczania. Sprawdzi się ono zarówno przy skórze suchej, jak i każdej innej. Rozszerzone w ten sposób pory są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji.

 

Stosowanie peelingów

Jak poprawnie oczyścić pory na twarzy? Warto zacząć od stosowania peelingów. Tego rodzaju produkty świetnie działają zarówno w przypadku zaskórników otwartych, jak i zamkniętych. Są wręcz niezbędne w cotygodniowym oczyszczaniu skóry (rzadziej stosujemy je wtedy, gdy nasza cera jest szczególnie wrażliwa). Osoby, które zmagają się z zatkanymi porami, szybko zauważą różnicę, jeżeli tylko sięgną kilkukrotnie po peeling dopasowany do potrzeb skóry. Najczęściej polecane są kosmetyki enzymatyczne bądź ewentualnie drobnoziarniste.

jak oczyścić pory na twarzy

Domowe sposoby na zatkane pory

Jeżeli chodzi natomiast o sposoby na zatkane pory, do których mamy łatwy dostęp, to jest ich aż kilka! Przede wszystkim warto podkreślić, że nieodpowiednia dieta powoduje problemy z cerą. Dlatego też warto skupić się na ułożeniu zdrowej i sycącej diety, która będzie dobrana do naszych potrzeb.

Na zaskórniki zamknięte bądź otwarte może pomóc regularne wykonywanie masażu twarzy czy innych fragmentów skóry, na których widoczne są tego rodzaju niedoskonałości. W ten sposób pobudzamy krążenie i odżywiamy skórę. W tym celu warto sięgnąć po kosmetyki, które zapewnią odpowiedni poślizg, ale jednocześnie nie mogą mieć one właściwości komedogennych.

Warto jednak podkreślić, że zaskórniki zamknięte, jak i otwarte nie powinny być wyciskane. Nie jest to odpowiedni sposób na zatkane pory na twarzy.

Kosmetyki na zatkane pory

Jeżeli oczyszczenie ujścia gruczołu łojowego jest dla nas priorytetem, to warto sięgnąć po takie kosmetyki, które rzeczywiście pomogą nam przeprowadzić właściwą pielęgnację twarzy. Niezależnie od tego, czy na powstawanie zaskórników mają wpływ uwarunkowania genetyczne, czy też może nadmierna produkcja łoju spowodowana dojrzewaniem, w każdym przypadku istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Co zadziała tutaj najlepiej?

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Jeśli chcesz zapomnieć o zatkanych porach, warto przeprowadzić codzienne oczyszczanie twarzy przy użyciu skutecznego kosmetyku, który jednocześnie okaże się łagodny i komfortowy dla Twojej skóry. Warto sięgnąć po Żel oczyszczający do twarzy Effaclar. To kosmetyk, który skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i pomaga odblokować pory, jednocześnie utrzymując prawidłowe pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry. Oprócz tego pomaga łagodzić i redukować niedoskonałości, poprzez zmniejszanie namnażania się bakterii C.acnes typu IA1. Może być stosowany zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji

Effaclar Micellar Water Ultra - packshot | La Roche-Posay

Jeżeli na co dzień sięgasz po kosmetyki kolorowe bądź też potrzebujesz jeszcze mocniejszego oczyszczenia skóry, koniecznie wypróbuj EFFACLAR Płyn micelarny do skóry trądzikowej od La Roche-Posay. Produkt ten jest odpowiedni zarówno dla skóry wrażliwej, tłustej, jak i skłonnej do trądziku. Można używać go w także w okolicach oczu. Oto formuła o fizjologicznym pH, z pochodną cynku oraz wodą termalną. Usuwa nieestetyczny efekt błyszczącej skóry, zmywa makijaż, ale przede wszystkim skutecznie oczyszcza skórę, dzięki czemu jest ona gotowa na dalsze kroki pielęgnacyjne. Można stosować go zarówno rano, jak i wieczorem, w miarę naszych potrzeb. Kosmetyk został przetestowany pod kontrolą dermatologa i okulisty. Jest hipoalergiczny i niekomedogenny.

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot

Zaskórniki mogą pojawiać się także wtedy, gdy nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Tymczasem wystarczy regularna aplikacja takiego produktu jak Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid spf50+, aby zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Kosmetyk ma lekką, nietłustą i nieklejącą się konsystencję. Pozostawia wręcz niewidoczne wykończenie. W jego składzie znalazła się między innymi woda termalna z La Roche-Posay. Oto bardzo wysoka ochrona przed promieniami UVA/UVB. Kosmetyk jest hipoalergiczny, ale też odporny na wodę i pot. Nie powoduje szczypania oczu oraz nie zawiera substancji zapachowych. Technologia Netlock sprawia, że produkt jest praktycznie niewidoczny na skórze, natomiast Mexoryl 400 to jeden z najskuteczniejszych filtrów. Dodatkowo występuje tutaj nawilżająca gliceryna.

ANTHELIOS PIGMENT CORRECT SPF50+

Jeżeli martwią Cię nie tylko zaskórniki, ale także przebarwienia czy nadmierne wysuszanie skóry, to koniecznie wypróbuj ANTHELIOS Pigment Correct od La Roche-Posay, czyli krem przeciw hiperpigmentacji. Pomaga nie tylko chronić cerę czy niwelować oznaki starzenia, ale zmniejsza też widoczność przebarwień. Należy nakładać go równomiernie na całą twarz jako ostatni krok w pielęgnacji skóry, ale tuż przed makijażem. Doskonale wyrównuje koloryt, odblokowuje pory i walczy z widocznymi niedoskonałościami. W składzie znalazł się między innymi niacynamid i Procerad™, ale nie zabrakło też pigmentów mineralnych.

Podsumowanie

Problem zatkanych czy rozszerzonych porów jest dosyć powszechny i dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. W przypadku niektórych osób zauważalne są zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte. Zatkane pory na twarzy to problem nie tylko związany z estetyką. Zalegający martwy naskórek, brud, resztki makijaży czy łoju prowadzą nawet do powstawania stanów zapalnych.

Charakterystyczne czarne kropki to tak zwane zaskórniki otwarte, natomiast białe kropki to zaskórniki zamknięte. Nie należy ich samodzielnie wyciskać, ponieważ może powstać stan zapalny.

Możliwe jest zarówno zwężenie porów, jak i wpływ na pracę gruczołów łojowych. Warto mieć na uwadze, że na rozszerzone pory zdecydowanie najlepiej zadziała nie tylko zmiana codziennych nawyków czy zadbanie o higienę snu, ale przede wszystkim poprawne i regularne oczyszczanie skóry. Ważne jest też rozpoznanie przyczyny powstawania zaskórników, dzięki czemu usuniemy problem u źródła.

W przypadku dokładnego oczyszczania gruczołów łojowych niezbędne jest wykorzystanie takich kosmetyków, które wpłyną pozytywnie na stan cery. Są to między innymi produkty z kwasem salicylowym.

Bibliografia:

  1. Felman A., Everything you need to know about blackheads, https://www.medicalnewstoday.com/articles/71615 Data dostępu: 17.11.2022.
  2. Kofel E., Choroby skóry spotykane wśród młodzieży, Kraków 2003.
  3. McGuran H., 12 Ways to Get Rid of Blackheads, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads Data dostępu: 17.11.2022.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.