3 pytania do eksperta

W terapii łuszczycy może wystarczyć leczenie miejscowe

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_3questions_default.jpg

Łuszczyca to przewlekła zapalna choroba skóry, która powoduje łagodne lub ciężkie stany zapalne. Obecnie istnieje wiele bardzo skutecznych medycznych rozwiązań terapeutycznych pomagających w leczeniu tej choroby. Dermokosmetyki mogą pomóc w poprawie jakości życia pacjentów.

Jakie objawy mają Pana pacjenci z łuszczycą?

Objawy to czerwone, łuskowate plamy.

Nasilenie, rozwój i lokalizacja tych łuszczących się plam znacznie różni się u poszczególnych osób. Niemniej jednak istnieje wiele podobieństw: łuszczyca bardzo często występuje na skórze głowy, łokciach, kolanach, nogach i w dolnej części pleców. Pacjentom bardzo przeszkadza łuszczenie się i swędzenie skóry.

Jakie zabiegi mogą stosować ci pacjenci?

Dermatolog na początek ocenia poziom zaawansowania choroby.

Zaczynam od oceny nasilenia zmian i pomiaru ich wielkości. Następnie rozmawiam z pacjentem na temat tego, jak choroba oddziałuje na niego i jego sytuację rodzinną, społeczną, uczuciową oraz zawodową. Leczenie miejscowe może się okazać wystarczające. W cięższych przypadkach proponuję sesję fototerapii lub leczenie systemowe, co jest skuteczniejsze.

Jakie dermokosmetyki Pan poleca?

Łuszczenie się skóry i swędzenie można zmniejszyć, stosując dermokosmetyki.

Aby przywrócić odpowiedni poziom wilgoci w skórze i zmniejszyć jej łuszczenie, polecam produkty nawilżające, które zawierają mocznik. Unikam przepisywania tłustych preparatów, które mogą pobrudzić ubranie, ponieważ moi pacjenci nie lubią tego typu leczenia. W celu wyeliminowania łuszczących się plam na głowie ważne jest, aby zastosować szampon, który zawiera składniki keratolityczne. Polecam również delikatne oczyszczanie skóry za pomocą syndetów, szczególnie podczas kąpieli.

  • Facebook

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły