Zaczerwieniona skóra wokół oczu – przyczyny i pielęgnacja

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Skóra wokół oczu to bardzo wrażliwy i delikatny fragment naszego ciała. Ze względu na specyficzną budowę dość łatwo tutaj o podrażnienia, których efekty niemal natychmiast stają się widoczne. Choć bez problemu jesteśmy w stanie wskazać, że płacz czy po prostu pocieranie okolic oczu skutkuje m.in. czerwonymi powiekami, to jednak przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele i nie zawsze są one dla nas w pełni jasne. Co może zatem powodować czerwone plamy pod oczami i symptomy, które niejednokrotnie są dla nas bardzo niepokojące?

Zmiany skórne pod oczami – dlaczego się pojawiają?

Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Bez tej zabezpieczającej warstwy styczność z wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi (i nie tylko) jest dla naszej skóry pod oczami wyjątkowo obciążająca. Może ona ulegać przesuszeniom i podrażnieniom, co sprawi, że stanie się w dotyku szorstka i chropowata. Podrażniona skóra wokół oczu bardzo często objawia się właśnie poprzez zaczerwienienie, ale do tego jeszcze wrócimy.

Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem, a nierzadko również z wysypką pod oczami. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać porady dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy te powody, które są zdecydowanie najczęstsze, a jednocześnie dość łatwe do zredukowania.

Zaczerwienienie wokół oczu – przyczyny

Pierwszą kwestią, jaką należy omówić, kiedy w grę wchodzą zaczerwienione powieki i skóra pod oczami, to nasz aktualny tryb życia. Nawet jeżeli może się to wydawać dość banalne, to jednak nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Chroniczne zmęczenie w połączeniu ze stresem, życiem w ciągłym biegu i niedosypianiem szybko poskutkuje takimi objawami, jak sucha, czerwona skóra wokół oczu. Cała twarz będzie zresztą nosić na sobie oznaki przemęczenia w postaci nierównomiernego, poszarzałego i matowego kolorytu. Taki wygląd może dodawać nam lat, na dodatek nie zawsze uda nam się sprawnie ukryć go pod makijażem.

Na skutek nieprzespanej nocy zauważymy czerwone pod oczami w połączeniu z obrzękiem, a nierzadko i z sińcami. Worki pod oczami wiążą się z zatrzymywaniem wody w organizmie, która gromadzi się w tych okolicach i prowadzi do przesunięcia tzw. torebek tłuszczowych. To z kolei daje efekt silnej opuchlizny, która z pewnością niejednemu z nas pokrzyżowała rano plany i wymagała szybkiego działania w postaci chłodzącego, łagodzącego kompresu. Tego typu zjawiskom sprzyja również spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem komputera czy telefonu. Emitowane przez nie światło niebieskie nie tylko może utrudnić zasypianie, ale też wpłynąć na przemęczenie naszego wzroku, co daje właśnie takie fizyczne objawy. Wówczas przekrwione stają się również białka oczu.

Nie da się też ukryć, że bardzo częstym czynnikiem wpływającym na zaczerwienienia pod oczami i obrzęki są nawyki żywieniowe. Mowa tu szczególnie o sięganiu po fast foody, słodzone napoje oraz kawę. Dużą rolę odgrywa także brak właściwego nawodnienia organizmu – dorosły człowiek powinien codziennie wypijać ok. 2 litry wody, co niestety nie jest przestrzegane przez wszystkich z nas. Jeśli na dodatek często sięgamy po takie używki jak alkohol i papierosy, zmiany skórne wokół oczu staną się jeszcze bardziej widoczne, podobnie jak inne objawy zmęczonej, przesuszonej cery.
To jednak nie wszystko, co może powodować czerwone kropki pod oczami.

 

Uczulenie wokół oczu

Jak już zostało powiedziane, skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa i delikatna, a przez to – reaktywna. W styczności z potencjalnym alergenem może pokryć się zaczerwienieniem, a nawet drobnymi krostkami. Skóra staje się też zwykle lekko opuchnięta i nieco tkliwa w dotyku.

Uczulenie może wystąpić na jakiś składnik kosmetyku, który nakładamy bezpośrednio pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać, czy produkty, które wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji, są pozbawione niepożądanych substancji. Czasem może być to kwestia tego, że jesteśmy indywidualnie uczuleni na któryś ze składników, a czasem to kwestia zaaplikowania nieodpowiedniego preparatu. Żeby dany krem czy serum mógł właściwie pielęgnować skórę, powinien być przetestowany pod kątem dermatologicznym i okulistycznym właśnie do stosowania w tej strefie. To, że dany kosmetyk świetnie sprawdza się na całej twarzy, niekoniecznie oznacza, że jest też bezpieczny dla cienkiej skóry pod oczami, co może skutkować rumieniem wokół oczu.

Alergia wokół oczu bywa też wywołana czynnikami z zewnątrz, na co także warto zwrócić uwagę. Przykładowo w razie uczulenia na pyłki roślin czy kurz również zauważymy czerwoną skórę pod oczami, co jest wynikiem podrażnienia przez alergen. Zwykle towarzyszą temu takie objawy jak katar, łzawienie czy kaszel.

 

Warunki atmosferyczne a zaczerwienienie pod okiem

Nasza skóra jest stale narażona na styczność z takimi czynnikami, jak wiatr, mróz czy promieniowanie uv. Nie tylko przyczyniają się one do przyspieszenia procesów starzenia, ale mogą też wywoływać podrażnienia, czego efektem są chociażby czerwone plamki pod oczami. Co natomiast w przypadku, gdy występuje łzawienie jednego oka? Przyczyny można upatrywać w zanieczyszczeniach powietrza. Drobinki kurzu, piasku oraz inne ciała obce mogą przedostawać się do oczu. Naturalną reakcją jest wówczas wzmożona produkcja łez, które mają na celu pozbycie się „intruza”.

 

Czerwone powieki – przyczyny chorobowe

Zdarza się, że zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu wywołane są konkretnym schorzeniem. Co możemy określić jako „chorobę czerwonych oczu”? Bardzo często diagnozowane jest zapalenie powiek, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie, a do tego wrażenie, że w oku znajduje się jakieś ciało obce. Zaczerwieniona skóra wokół oczu może mieć także związek z zakażeniami wirusowymi, grzybiczymi czy pasożytniczymi. Do zdecydowanie najpowszechniejszych należą jęczmień oraz ropowica.

Jeżeli podejrzewamy, że opuchlizna pod jednym okiem bądź też zaczerwienienie wynika z jakiejś konkretnej choroby, warto jak najszybciej udać się na konsultację z lekarzem. Zbada on wówczas nasze objawy, postawi diagnozę i przede wszystkim – zaleci najlepszą metodę leczenia w danym przypadku.

Zaczerwienienie wokół oczu u dziecka

Skóra dziecka jest wrażliwsza niż u osoby dorosłej, co wynika m.in. z tego, że jej bariera ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Dotyczy to również okolic oczu. Niemniej czerwone powieki u niemowlaka zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli czerwone plamy pod oczami u dziecka nie wynikają z żadnej konkretnej przyczyny, a są po prostu skutkiem tak dużej reaktywności skóry, wystarczy jej regularne przemywanie i delikatna pielęgnacja. Jeśli natomiast objawy nie znikają, a dodatkowo zaczyna im towarzyszyć wyciek ropny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją. Wówczas najlepiej zgłosić się do zaufanego pediatry, który powie nam, jak dalej postępować.

Zaczerwienienie pod oczami u dziecka może również wynikać z alergii, żeby jednak z całą pewnością to stwierdzić, konieczne jest wykonanie testów alergicznych, dzięki którym możliwe będzie wskazanie alergenu. Dobrze jest także zdecydować się na badanie pod kątem atopowego zapalenia skóry, ponieważ czerwone oczy u niemowlaka mogą być objawem nawracającego zapalenia spojówek, które często towarzyszy tej chorobie.

Co na czerwone oczy? Skuteczna pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja twarzy jest bardzo istotna nie tylko wówczas, gdy zmagamy się z zaczerwienioną skórą wokół oczu. Regularne stosowanie umiejętnie dobranych kosmetyków da nam o wiele więcej korzyści, ponieważ zabezpieczy naszą barierę hydrolipidową, przez co zmniejszy się podatność na podrażnienia. Odżywiona i nawilżona skóra prezentuje się zdrowo i pięknie, a do tego odejmuje nam lat. Oczywiście takie objawy jak wysypka pod okiem będą z całą pewnością wymagały konsultacji z dermatologiem, jednak nawet specjalista z pewnością doradzi nam systematyczne używanie kosmetyków, za sprawą których skóra będzie mogła się zregenerować i odzyskać dawny blask.

Zarówno poranną, jak i wieczorną rutynę pielęgnacyjną należy oczywiście rozpocząć od oczyszczania. Jeżeli dostrzegamy u siebie czerwone kropki wokół oczu, to skóra jest najprawdopodobniej podrażniona i wrażliwsza, w związku z czym trzeba wykonywać ten zabieg ze szczególną ostrożnością. W demakijażu sprawdzą się różnego rodzaju olejki, balsamy i masła, które oprócz usuwania kosmetyków kolorowych pozostawiają także cerę nawilżoną i ukojoną. Nie jest wskazane używanie produktów silnie oczyszczających, które mogłyby jedynie zwiększyć dyskomfort.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Po oczyszczaniu dobrze jest dodatkowo odświeżyć skórę i zmiękczyć ją, przygotowując na dalsze kroki pielęgnacyjne. Do tego zadania sprawdzi się woda termalna La Roche-Posay, bogata m.in. w cynk, miedź, selen i wapń. Ma ona właściwości antyoksydacyjne i łagodzące, a do tego redukuje podrażnienia. Wodę termalną można stosować nie tylko po oczyszczaniu, ale też w ciągu dnia, kiedy tylko chcemy przywrócić skórze niezbędny komfort.

Toleriane Dermallergo okolice oczu - packshot

Zauważenie czerwonego pod okiem to dla nas także sygnał, by wdrożyć do pielęgnacji produkt, który będzie skórę nawadniał, koił i redukował nieprzyjemne dolegliwości. Do tego zadania dobrym wyborem będzie krem pod oczy Toleriane Dermallergo okolice oczu. Zawarte w nim neurosensyna, sphingobium, niacynamid, masło shea i skwalan zmniejszają dyskomfort i łagodzą. Produkt zapewnia 48-godzinne nawilżenie przy jednoczesnym obniżeniu uczucia swędzenia i zredukowaniu zaczerwienień.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Z powodzeniem można stosować również Toleriane Dermallergo Krem, który wzmacnia i regeneruje barierę ochronną skóry. Sprawdza się nie tylko pod oczami – można go nakładać także na całą twarz i dekolt, zapewniając sobie intensywną pielęgnację kojącą. W jego składzie również znalazła się neurosensyna, a oprócz tego regenerujące masło shea oraz łagodząca woda termalna La Roche-Posay. Produkt redukuje dolegliwości wynikające z podrażnień.

Jeżeli będziemy systematyczni i przede wszystkim rozważni w codziennej pielęgnacji, czerwone obwódki wokół oczu z czasem przestaną być naszym problemem.

Zaczerwienione powieki – domowe sposoby

Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, domowe sposoby również mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Co jest najprostszym sposobem na to, by pozbyć się czerwonych plam pod okiem? Najprostszy jest po prostu... sen. Odpoczynek ma bardzo ważne znaczenie, również w zakresie dbania o naszą skórę. Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu (dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin), to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.

Jeżeli rankiem zobaczymy czerwone kąciki oczu i wyraźną opuchliznę dolnej powieki, możemy ratować się okładami z zielonej herbaty lub z rumianku. Taki kojący kompres pozwala na zmniejszenie obrzęku i zarazem odświeżenie skóry pod oczami, w związku z czym rumień powinien ustąpić, podobnie jak sińce czy worki. Warto przy tym sprawdzić, czy podrażnione zewnętrzne kąciki oczu nie wynikają z tego, że pocieraliśmy te okolice palcami lub zbyt mocno tarliśmy skórę w trakcie pielęgnacji – zbyt gwałtowne ruchy chociażby przy oczyszczaniu mogą powodować zaczerwienione oko. Domowe sposoby obejmują również nałożenie plastrów świeżego ogórka. Możemy to połączyć z aplikacją maseczki do twarzy i tym samym przeprowadzić prawdziwe domowe SPA.

Co z kolei ze swędzeniem powiek? Domowe sposoby oczywiście nie wystarczą, jeżeli będziemy uporczywie się drapać i tym samym zaostrzać zaczerwienienie. Warto pamiętać, by kremy stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu nakładać również na powieki. Ukojenie mogą też zapewnić okłady ze świetlika.

Domowe sposoby na zaczerwienione powieki - infografika | La Roche-Posay

Zaczerwienienie wokół oczu – podsumowanie

Jak już ustaliliśmy, powody występowania spuchniętej, czerwonej powieki i innych zmian skórnych w okolicach oczu mogą być naprawdę różnorodne. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość z nich jest stosunkowo niegroźna. Tym samym za sprawą właściwej rutyny pielęgnacyjnej jesteśmy w stanie znacząco poprawić stan cery w tych okolicach. Ważne jest tutaj nie tylko wybieranie sprawdzonych kosmetyków, ale też ich właściwa aplikacja. Doraźnie pomóc mogą domowe okłady, a jeżeli problem nie ustępuje – szczególnie u dziecka – warto wybrać się do dermatologa. Wysypka wokół oczu bywa objawem alergii i niektórych schorzeń, wobec czego dobrze jest w tej materii zaufać specjaliście, który wykona wszystkie niezbędne badania.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.