SŁOWNIK  : Łojotokowe zapalenie skóry

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Odnowa komórkowa organizmu

Biologiczna odnowa komórkowa to proces polegający na zastępowaniu martwych komórek naskórka - nowymi. Mechanizm ten działa prawidłowo jedynie w przypadku młodej i zdrowej skóry. Cykl złuszczania komórek i zastępowania ich nowymi trwa około 28 dni. Wraz z postępującym wiekiem cykl ten wydłuża się, a niezłuszczone komórki pokrywają nowe warstwy, co wygląda nieestetycznie, a skóra staje się grubsza i szorstka.
Proces odnowy komórkowej w organizmie odbywa się z udziałem warstwy rozrodczej, w której (zgodnie z nazwą) powstają nowe komórki i są przemieszczane w kierunku powierzchni skóry. Po dotarciu do warstwy rogowej zajmują one miejsce starych komórek, które obumierają i ulegają złuszczeniu. W wyniku nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmu złuszczania komórek może dojść do wytworzenia na powierzchni skóry grubej warstwy komórek, która utrudnia odnowę komórkową. Powstaje bariera nieprzepuszczalna dla powietrza, która jednocześnie może doprowadzić do odwodnienia skóry. Przez warstwę złożoną z martwych i żywych komórek znacznie trudniej przenikają substancje odżywcze i nawilżające obecne w kosmetykach.
Proces usuwania martwego naskórka w postaci fragmentów skóry i łusek jest naturalnym procesem fizjologicznym. Zaburzony przebieg złuszczania komórek może doprowadzić jednak do nadmiernego złuszczania, które jest objawem łuszczycy lub łupieżu. Leczenie tego rodzaju chorób jest dość kłopotliwe, przy czym mają one tendencje do nawracania i zaostrzania objawów.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Łojotokowe zapalenie skóry