SŁOWNIK  : Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Oznaki starzenia,
zmarszczki,
utrata jędrności »

Brązowe plamy

Melanina jest to substancja, która występuje w naskórku, we włosach oraz naczyniówce oka. Produkcję tej substancji w skórze pobudza promieniowanie UV.


Pełni ona dość znaczącą rolę w organizmie. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Doskonale pochłania lub odbija promienie słoneczne, a pod ich wpływem jej ilość w organizmie się zwiększa. Dzięki niej podczas opalania, słońce delikatnie zmienia kolor skóry.


Jest wytwarzana przez melanocyty. W wyniku nadmiernej produkcji na skórze pojawiają się brązowe plamy. Mogą one być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej w organizmie lub nadmiernym korzystaniem ze słońca. Najczęściej pojawiają się na twarzy i zewnętrznych partiach dłoni. U mężczyzn mogą się pojawiać na skórze głowy, a u kobiet w okolicach dekoltu. Niektóre przebarwienia skóry, np.plamy soczewicowate, często pojawiają się u osób starszych i lokalizują się w miejscach nadmiernie eksponowanych na słońce. Można je częściowo zniwelować i rozjaśnić stosując preparaty zwierające w swym składzie m.in. ekstrakty z rumianku, zielonej herbaty czy aloesu.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności