SŁOWNIK  : Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Oznaki starzenia,
zmarszczki,
utrata jędrności »

Limfocyty T

Limfocyty T (limfocyty grasicozależne) to komórki, które odgrywają najistotniejszą rolę w systemie odpornościowym organizmu. U przeciętnego człowieka obserwuje się od 20% do 40%  limfocytów T w stosunku do pozostałych leukocytów. Limfocyty reagują na zagrożenie w postaci ciał obcych bądź komórek zmienionych chorobowo i je niszczą. Limfocyt to okrągła komórka wyposażona w jądro, które stanowi główną jej część. Wypełniona cytoplazmą komórka zawiera także mitochondria, lizosomy, siateczkę śródplazmatyczną szorstką i aparat Golgiego. Limfocyty chronią organizm przed bakteriami i wirusami chorobotwórczymi.
Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z USA i Japonii wskazują na to, że limfocyty T uczestniczą również w reakcji obronnej organizmu, gdy w naszym ciele pojawią się komórki nowotworowe. Dzięki umiejętności odróżniania komórek zmienionych chorobowo od komórek prawidłowych białe krwinki są w stanie usunąć całe guzy wraz z przerzutami w odpowiednich warunkach.
Limfocyty T są wytwarzane w okresie płodowym w pęcherzyku żółciowym i w wątrobie, u osób dorosłych natomiast powstają w grasicy. Komórki układu immunologicznego żyją w ludzkim organizmie przez czas kilku miesięcy, a nawet lat. Dzięki badaniom poziomu limfocytów T można zdiagnozować wiele chorób, w tym m.in. białaczkę limfoblastyczną bądź chorobę nowotworową.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności