SŁOWNIK  : Podrażniona skóra

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Podrażniona
skóra »

Ogniska łupieżu

Łupież to choroba skóry, która jest wynikiem pogorszenia się kondycji naskórka. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne łuszczenie skóry, która odpada od ciała w postaci niewielkich płatków. Ogniska łupieżu charakteryzują plamy na skórze oraz zaczerwienienie skóry, nierzadko połączone także ze świądem. Mogą być także przejawem zapalenia skóry lub innych schorzeń.

Chorobę tę zazwyczaj diagnozuje się na podstawie analizy stanu skóry głowy. Jest to schorzenie dość powszechnie występujące u rasy białej, choć znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Czasem bywa nasilony w okresie dojrzewania. Należy je leczyć środkami kosmetycznymi i farmakologicznymi, a ponadto dbać o higienę oraz odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Należy także stosować łagodne preparaty apteczne przeznaczone do danego typu skóry. Zaniedbany łupież może powodować łamanie się i wypadanie włosów, wzmożony łojotok oraz stany zapalne.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Podrażniona skóra