SŁOWNIK  : Słońce dla wszystkich

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Słońce dla
wszystkich »

Filtr mineralny

Filtr mineralny określany jest również mianem filtra fizycznego. Charakteryzuje się on tym, że na powierzchni skóry tworzy ochronny film, będący warstwą zabezpieczającą skórę i organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV. W grupie mineralnych filtrów wyróżnia się dwa związki, które gdy działają w połączeniu, wykazują najskuteczniejsze właściwości. Są to dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide). Cząsteczki, które wchodzą w skład filtrów mineralnych są duże na tyle, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Działają one na zasadzie odbijania lub rozpraszania promieni UV. Dodatkowo są stabilne, co oznacza, że nie tracą swoich właściwości na skutek upływu czasu czy też pod wpływem tlenu i promieniowania. Dla uzyskania najszerszego spektrum ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, warto połączyć dwa rodzaje filtrów, a mianowicie, filtry mineralne (fizyczne) oraz chemiczne.
Kosmetyki ochronne bazujące na filtrach fizycznych, a zwłaszcza kremy, mogą być aplikowane nawet na wrażliwą skórę. Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty oparte na filtrach mineralnych, dedykowane dla dzieci.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Słońce dla wszystkich