SŁOWNIK  : Skóra dzieci i słońce

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra dzieci
i słońce »

Naskórek

Widoczna, zewnętrzna warstwa skóry, która ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem to naskórek. Jest on zbudowany z pięciu warstw komórek, do których należą: warstwa rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta i podstawna. Znajdujący się nad skórą właściwą naskórek pokrywają łój, pot oraz dzielące się i złuszczające komórki. Naskórek spełnia funkcje ochronne, gdyż zabezpiecza organizm przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.
Naskórek jest źródłem porastających ciało włosów i paznokci. Zawarty w nim naturalny barwnik, melanina, stanowi ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Grubość naskórka (epidermy) osiąga wartość około 0,5 mm i przekracza 1 mm na skórze podeszwy stopy i na dłoniach. Najcieńszy naskórek znajduje się w okolicy oczu, ale też jest najsilniej unaczyniony. W skład epidermy wchodzą następujące rodzaje komórek:

*komórki nabłonkowe (keranocyt),
*komórki Merkla (receptory dotyku),
*melanocyty (zawierające barwnik),
*komórki dendrytyczne.

Tworzące naskórek najbardziej zewnętrzne warstwy komórek są zbudowane z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Keranocyt, stanowiący główną masę naskórka, to komórki sześcienne lub walcowate.
Za powstawanie włosów, paznokci, gruczołów łojowych, potowych, mlekowych odpowiada warstwa rozrodcza, którą tworzą żywe komórki warstw podstawnej i kolczystej. Warstwa rogowa zapewnia ochronę ciała i zabezpiecza je przed nadmierną utratą wody.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra dzieci i słońce