SŁOWNIK  : Skóra tłusta i trądzikowa

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra tłusta
i trądzikowa »

Skóra właściwa

Skóra właściwa to jedna z warstw skóry ludzkiej. Nad nią widoczny jest naskórek, a pod skórą właściwą znajduje się tkanka podskórna. To w tej warstwie obecne są odpowiadające za elastyczność i właściwe napięcie skóry włókna - kolagen i elastyna. Jej grubość osiąga wartość od 0,3 do 4 mm, to w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, gruczoły potowe i łojowe oraz zakończenia nerwów odpowiedzialnych za odbiór i przesyłanie bodźców do mózgu.
Obecna w skórze właściwej tkanka łączna właściwa zawiera włókna elastynowe i kolagenowe, które zapewniają skórze sprężystość i wytrzymałość. Obecne w tej warstwie skóry gruczoły wydzielają pot i sebum, co zapewnia skórze odpowiednie natłuszczenie i tym samym chroni ją przed wysuszeniem oraz działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Wydzielina tłuszczowa nie tylko zabezpiecza skórę i włosy przed utratą wody, ale też uczestniczy w procesach termoregulacyjnych.
Skóra właściwa u różnych gatunków organizmów wytwarza następujące elementy: łuski, promienie płetw, opuszki, poroże czy narządy świetlne. Dzięki skórze właściwej możliwe jest zachowanie homeostazy, czyli niezmiennych warunków środowiska wewnętrznego organizmu. Skóra właściwa uczestniczy też w wydalaniu łoju, potu, wody, soli, dwutlenku węgla i innych związków. Wchodzi w skład skóry ochraniającej ciało przed uszkodzeniami mechanicznymi i przekazuje do mózgu informacje dotyczące zmian w środowisku zewnętrznym.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra tłusta i trądzikowa