SŁOWNIK  : Skóra wrażliwa, odwodniona

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa,
odwodniona »

Alergen

Alergen to czynnik powodujący reakcję uczuleniową organizmu. Alergeny mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, mogą nimi także być zarodniki grzybów pleśniowych, ziarna pyłków roślinnych i metabolity roztoczy. Alergenem są również zawarte w lekach hapteny, czyli nieskomplikowane związki chemiczne. Alergen jest antygenem zewnątrzpochodnym, który przenikając do organizmu przez błony śluzowe powoduje reakcję układu immunologicznego. Większość z nich jest białkami lub glikoproteinami, których masa oscyluje w granicach wartości od 10 do 40 kDa.
Alergia często pojawia się nagle, przy czym może być to uczuleniowa reakcja o charakterze sezonowym lub całorocznym. Alergeny to czynniki, które przedostają się do wnętrza naszego organizmu. Im mniejsze są ich cząsteczki, tym łatwiej jest alergenowi przeniknąć do organizmu i tym większa jest jego immunogenność. Powodujące reakcję uczuleniową antygeny mogą przedostać się do organizmu różnymi drogami. Część z nich przenika do ludzkiego organizmu przez skórę, inne drogą wziewną, jeszcze inne - przez układ pokarmowy. Czynniki alergiczne, które znalazły się w organizmie są rozpoznawane przez system odpornościowy jako ciała obce, które należy zniszczyć. Pojawia się reakcja alergiczna, czyli stan zapalny wywołany przez określony alergen. W ten sposób aktywacji ulega układ immunologiczny, który rozpoczyna produkcję przeciwciał. Uczulenie jest więc wynikiem nieadekwatnej do zagrożenia, nadmiernej reakcji na czynniki alergiczne.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa, odwodniona