SŁOWNIK  : Skóra wrażliwa, odwodniona

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa,
odwodniona »

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy to hormony kory nadnerczy. Powstają one naturalnie w ludzkim organizmie, przy czym mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, immunosupresyjne, przeciwalergiczne, a oprócz tego uczestniczą w metabolizmie węglowodanów, białek i lipidów. Kortykosteroidy znalazły zastosowanie w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry, wyprysku, świądu, rumienia i wielu innych dolegliwości dermatologicznych. Obecne w lekach miejscowych kortykosteroidy łagodzą podrażnienia i mają leczniczy wpływ na zmiany chorobowe skóry.
Kortykosteroidy to składniki leków odznaczających się bardzo dużą skutecznością. Tego rodzaju preparaty są podawane pacjentom zmagającym się z dolegliwościami skórnymi zewnętrznie lub doustnie. Kremy, maści lub emulsje są rozprowadzane bezpośrednio na skórze, łagodzą stan zapalny i niwelują nieprzyjemne dolegliwości. W szczególnych przypadkach kortykosteroidy mogą być podawane także dożylnie lub domięśniowo. Preparaty zawierające w składzie kortykosteroidy są dostępne w aptekach, przy czym rożnią się one siłą i czasem działania. Zgodnie z istniejącą klasyfikacją europejską wśród kortykosteroidów wyróżnia się:

*kortykosteroidy słabe,
*kortykosteroidy średnio silne,
*kortykosteroidy silne,
*kortykosteroidy bardzo silne.

Dobór odpowiedniego preparatu powinien odbywać się z udziałem zaufanego dermatologa, aby zapobiec efektom ubocznym, które mogą pojawić się w wyniku zbyt długiego czasu stosowania leku.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa, odwodniona