SŁOWNIK  : Skóra wrażliwa, odwodniona

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa,
odwodniona »

Pory skóry

Pory na powierzchni skóry to małe otwory, które są połączone z gruczołami obecnymi w skórze. Dzięki nim pot i łój mogą być wydzielane przez organizm. Pory to naturalny element skóry, warunkujący jej prawidłowe funkcjonowanie, gdyż pozwala wraz z wydzielinami usunąć substancje toksyczne, reguluje temperaturę ciała i nawilża je. To właśnie za sprawą sebum włosy i skóra są zdrowe i chronione przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Obecność porów w skórze ma kluczowe znaczenie dla kondycji włosów. Mieszki włosowe są połączone z gruczołami łojowymi, dzięki “lejkom” w skórze nawilżają włosy i zapewniają im barierę ochronną. W obawie przed nieestetycznie wyglądającymi rozszerzonymi porami poszukuje się sposobów na ich zwężenie. Rozszerzone pory na twarzy to często kwestia genetyczna, choć średnica porów zwiększa się wraz ze wzrastającą ilością wydzielanego sebum, czyli w przypadku osób ze skórą tłustą. Pory powiększają się z wiekiem oraz pod wpływem wysokiej temperatury.
W rozszerzonych porach wskutek wydzielania potu może dojść do zmian, które spowodują utratę gładkości i jednolitej struktury przez skórę. Niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy nierzadko przyczynia się do przekształcenia się rozszerzonych porów w zaskórniki lub krosty wypełnione ropą. Wiele osób decyduje się na zabieg z użyciem lasera w celu zwężenia porów. Dobrą praktyką jest stosowanie odpowiednich kosmetyków oczyszczających, w tym również peelingów.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa, odwodniona