Skoncentruj się na...

4 sprawdzone sposoby, jak zniwelować objawy nadpotliwości

Img_4 sprawdzone sposoby, jak zniwelować objawy nadpotliwości

Nadmierne pocenie się to wstydliwy problem, który sprawia, że osoby na niego cierpiące, stają się mniej pewne siebie, mniej udzielają się towarzysko i wpadają w kompleksy. Nawet mimo codziennej higieny można odczuwać nadpotliwość. Jak walczyć z wilgotnymi pachami, dłońmi czy stopami oraz kropelkami potu na czole? Poznaj sprawdzone rady i pozbądź się uciążliwego problemu!

Nadpotliwość - przyczyny

Nadmierne pocenie się może być spowodowane różnymi czynnikami. Przede wszystkim zbyt małym przykładaniem wagi do codziennej higieny. Jednak nawet gdy odpowiednio pielęgnujemy ciało, możemy borykać się z nadpotliwością. Jej źródłem może być np.:

* kandydoza - choroba spowodowana drożdżami, które atakują organizm,
* choroba tarczycy,
* brak witaminy B12,
* zbyt duża ilość toksyn w organizmie,
* hormony,
* geny.

Nadpotliwość - objawy

Osoby, które skarżą się na nadpotliwość, wśród najczęstszych objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości wymieniają przykry zapach, wilgotne pachy, dłonie czy stopy oraz kropelki potu pojawiające się na twarzy. Co więcej, przyznają, że pocą się nawet w chłodne dni. Co zrobić, żeby zniwelować objawy nadpotliwości?

1. Codzienna higiena

Najistotniejszym krokiem w walce z nadpotliwością jest przywiązywanie wagi do codziennej higieny. Każdego dnia należy kąpać się bądź brać prysznic, a w upalne dni robić to nawet kilka razy na dobę. Do mycia zaleca się wybranie żeli lub mydeł antybakteryjnych. W codziennej higienie ważne jest również usuwanie włosków pod pachami, ponieważ, gdy tego nie robimy, pojawia się na nich i utrzymuje wydzielina gruczołów potowych, na której rozwijają się bakterie.

2. Dezodoranty i antyperspiranty

W codziennej higienie nie można zapomnieć o używaniu dezodorantu czy antyperspirantu. Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, jednak dzięki zawartym w nich związkach bakteriostatycznych likwidują nieprzyjemny zapach. Natomiast dzięki antyperspirantom uda się powstrzymać nadmierne wydzielanie potu poprzez zamknięcie ujść gruczołów potowych, które utrzymuje się do 48 godzin. Osoby, które skarżą się na wzmożoną potliwość, mogą używać naprzemiennie co dwa dni dezodorantu i antyperspirantu. Innym rozwiązaniem jest stosowanie dermokosmetyku zapobiegającemu nadpotliwości, który mocniejszy jest od zwykłego dezodorantu, ale mniej inwazyjny niż antyperspirant. Kulka dezodorant La Roche-Posay działa do 24 godzin, skutecznie hamując nadpotliwość. Produktu mogą używać również osoby o wrażliwej skórze, ponieważ nie zawiera on alkoholu, parabenów, aluminium ani innych alergenów. Dezodorant pochłania nadmiar wilgoci i neutralizuje przykry zapach, a po jego użyciu będziemy czuć się komfortowo i świeżo.

3. Odpowiednie ubrania

Częstym powodem, przez który się pocimy, jest wkładanie nieodpowiednich ubrań.  Wzmożona potliwość może być spowodowana sztucznymi materiałami. Ubrania z tkanin syntetycznych sprawiają, że wydzialamy więcej potu, a co więcej, zatrzymują jego zapach, którego nie da się pozbyć nawet poprzez pranie. Warto więc wybierać ubrania z naturalnych materiałów.

4. Wizyta u lekarza

Jeżeli nadmiernie się pocisz, mimo codziennej higieny, noszenia odpowiednich ubrań i stosowania dezodorantów, warto wybrać się z tą dolegliwością do lekarza. Niekiedy wzmożona potliwość związana jest z chorobami takimi jak gruźlica, chłoniak czy problemy z tarczycą. W takim wypadku nadpotliwość przeważnie pojawia się nagle i ustępuje po kilku tygodniach. Odczuwa się też nadmierne pocenie w nocy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły