Dziennik skóry wrażliwej

A więc czym jest mikrobiom?

Ludzkie ciało jest jak planeta, składa się z wielu krain i różnych środowisk. Każde z nich charakteryzuje się odmienną florą i fauną, które współistnieją w idealnej równowadze. Niezależnie od tego jak wysoki poziom higieny może zachowywać dana osoba, każdy centymetr kwadratowy jej skóry jest domem dla miliarda mikroorganizmów. Niepojęta w swoim bogactwie i złożoności populacja bakterii, grzybów i bezjądrowych organizmów jednokomórkowych nazywana jest mikrobiomem.

Mikrobiomie… Gdzie byłeś przez cały ten czas?

Zastanawiasz się, dlaczego w podręcznikach do biologii nigdy nie opisano porządnie tego „lasu równikowego” mikroorganizmów żyjących na Twoim ciele? Dopiero niedawno ukończono ogromny, globalny projekt nazwany „Human Microbiome Project”**, którego celem było ujawnienie pełnej złożoności drobnoustrojów towarzyszących nam w codziennym życiu. Porzucenie starszych metod opartych na hodowli, na rzecz bardziej dokładnych metod sekwencjonowania genetycznego, umożliwiło zidentyfikowanie ponad 500 różnych gatunków zasiedlających samą skórę. Dzięki niepodważalnym korzyściom zdrowotnym, jakie zapewnia, mikrobiom jest jak druga skóra, którą dopiero teraz odkryto!

Mikrobiom: Nowa definicja tego, co znaczy być człowiekiem...

Wszystko czego potrzeba, aby zdać sobie sprawę jak bardzo jesteśmy towarzyscy, nawet w najbardziej samotnych momentach, to kilka twardych faktów z projektu dotyczącego mikrobiomu człowieka: 

 • Ludzkie ciało zawiera 10 razy więcej bakterii niż własnych komórek**
 • Ponad 50% naszego DNA jest pochodzenia bakteryjnego**
 • Na samej skórze wyizolowano ponad 500 różnych gatunków**

Twój mikrobiom: tak wyjątkowy jak odcisk palca

Skład bakteryjny Twojego mikrobiomu jest wyjątkowy i dlatego niektórzy naukowcy określają go mianem „drugiego genomu”. Mikrobiom różni się także w zależności od obszaru ciała: niektóre zakątki są liczniej zasiedlone od innych, np. pępek, w którym występują szczególnie egzotyczne gatunki!

Bogaty ekosystem na powierzchni skóry

Jednym z najważniejszych środowisk mikrobiologicznych jest największy narząd Twojego organizmu: skóra. Ważąca ponad 5 kg skóra tworzy warstwę graniczną pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym, pełniąc zasadniczą funkcję ochronną, znaną jako funkcja barierowa. Ta wyjątkowa, odsłonięta pozycja sprawia, że skóra jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. W odpowiedzi na stres nowoczesnego życia bogata różnorodność mikroorganizmów, które mnożą się i dogłębnie wspierają skórę, może ulec ograniczeniu, narażając ją na ryzyko.

Zaburzenie czynności bariery skórnej: Gdy mechanizmy obronne skóry zaczynają się sypać

Wrażliwa, reaktywna i ogólnie nieszczęśliwa skóra często charakteryzuje się zaburzeniem czynności swojej bariery. Innymi słowy skóra jest niedostatecznie chroniona przed oddziaływaniem otoczenia. Oznacza to, że nie może spełniać swojej roli jako pierwsza linia obrony przed światem zewnętrznym. Im bardziej podrażniona jest skóra, tym bardziej staje się sucha i bezbronna. Wpada w błędne koło wrażliwości i podrażnienia.

Czy bakterie mogą przerwać błędne koło wrażliwości?

W obliczu ostatnich badań dotyczących mikrobiomu — wszystkich mikroorganizmów żyjących na Twojej skórze — konieczna jest zmiana całej koncepcji funkcji barierowej. Dlaczego?

 • Kiedy dojdzie do zaburzenia czynności bariery, dochodzi do zmniejszenia bioróżnorodności na powierzchni skóry.
 • Po przywróceniu różnorodności bakterii na skórze, zostaje ona kolejny raz ukojona.
Aby złagodzić się objawy wrażliwości i przywrócić skórze komfort, nowoczesny preparat nawilżający musi działać na obie bariery skóry — jej cenne lipidy i delikatny mikrobiom.

Skóra i bakterie: Idealne dopasowanie

Skóra żyje w symbiozie (czyli sytuacji przynoszącej obopólne korzyści) ze swoimi rezydentami - populacjami mikroorganizmów.
 • Nasze korzystne bakterie pomagają blokować te, które powodują infekcje.
 • Trwa stały „dialog” pomiędzy bakteriami i skórą, co zapewnia jej spokój i ukojenie.
 • Innymi słowy przyjazne skórze bakterie pomagają jej pełnić słynną „funkcję barierową” i przerywają błędne koło suchej, podrażnionej skóry.
Jeśli chodzi o utrzymanie zdrowego mikrobiomu, słowo klucz to różnorodność. Każdy centymetr kwadratowy skóry zamieszkuje przeszło miliard mikroorganizmów. Im bardziej zróżnicowane są te bakterie, tym zdrowiej dla Twojej. Niemniej pewnych bakterii nie można nazwać „przyjaznymi”. Niektóre rozkładają lipidy na powierzchni skóry i wywołują uporczywy stan zapalny. Całe szczęście, że mamy mikrobiom, który uniemożliwia złym bakteriom kolonizację naszej skóry!

A więc jak dbać o mikroskopijnych pomocników skóry?

Zróżnicowany mikrobiom pomaga regulować stan zapalny odpowiedzialny za objawy wrażliwości. Epidemia wrażliwej skóry — aż 62% ludzi ma dziś wrażliwą skórę!* -jest wiodącą przyczyną wzrostu liczby osób zainteresowanych sposobami osiągnięcia zdrowej, zróżnicowanej mikroflory skórnej.

Czy prebiotyki mogą stanowić przyszłość pielęgnacji skóry?

Zdrowa skóra to idealna „pożywka hodowlana” dla przyjaznych bakterii. Jest ciepła, wilgotna i bogata w składniki odżywcze. Ale czasem potrzebuje pomocnej dłoni, aby mogła stać się jak najbardziej gościnnym środowiskiem dla Twojego mikrobiomu...

Trzy najważniejsze czynniki stymulujące wzrost dobrych bakterii
 • Wilgoć. Im bardziej sucha skóra, tym mniej mikroorganizmów, które mogą ją zamieszkiwać.
 • Składniki odżywcze: różne minerały i pierwiastki śladowe mogą stymulować wzrost przyjaznych bakterii.
 • Źródła węgla i azotu, takie jak Ceramid***

Skóra jest codziennie atakowana przez agresywne czynniki środowiskowe, które mogą zaburzyć równowagę jej mikrobiomu. Efekt? Sucha, skłonna do podrażnień i bardziej reaktywna skóra... Zaawansowane badania dotyczące mikrobiomu zapoczątkowały jednak nową erę prebiotycznej pielęgnacji skóry. Zwiększając bioróżnorodność skóry, te stymulujące mikroorganizmy innowacje mogą stanowić przełom, na który czekała Twoja skóra.

Odkryj unikalny składnik pozwalający odbudować różnorodność mikrobiomu skóry: prebiotyczną wodę termalną, Twojego bohatera pielęgnacji skóry wrażliwej.

*Sensitive skin: an epidemiological study, Br J Dermatol 2001;145:258-63. Willis C.M., Shaw S., de La Charrière O., et al
**NIH HMP Working Group et al., Genome Res. 2009;19:2317-2323
***The Role of Cutaneous Microbiota Harmony in Maintaining a Functional Skin Barrier, Hilary E. Baldwin, Neal D. Bhatia, Adam Friedman, Richard Martin, Sophie Seité