Skoncentruj się na...

Adenozyna w kosmetyce - sprawdź jej działanie!

Img_Adenozyna w kosmetyce - sprawdź jej działanie!

Adenozyna to składnik wielu odmładzających kremów, który wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Dowiedz się więcej o adenozynie i jej działaniu w kosmetyce. Sprawdź również, czym kierować się podczas wyboru kosmetyków z adenozyną!

Czym jest adenozyna i jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Adenozyna to organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy nukleozydów. Tworzy go adenina połączona z pierwszym węglem pierścienia rybozy. Adenozyna jest składnikiem o wielu różnorodnych właściwościach biochemicznych. Z tego właśnie względu jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Szczególne znaczenie składnik ten odgrywa w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, różnego rodzaju kremach, serum czy skoncentrowanych preparatach na zmarszczki. Oprócz tego, adenozyna odpowiada za:

  • transport energii (jako ADP i ATP);
  • przekaz informacji genetycznej (jako składnik RNA);
  • neuroprzekaźnictwo w ośrodkowym układzie nerwowym;
  • prawidłowy przebieg procesów metylacji (jako S-adenozylometionina);
  • regulację średnicy naczyń (jako metabolit), przez co wpływa na skurcz naczyń nerkowych i rozkurcz pozostałych łożysk naczyniowych.

* Każde z tych zastosowań i właściwości adenozyny, mimo że bezpośrednio nie wskazuje na działanie pielęgnacyjne, odmładzające i przeciwzmarszczkowe, to maistotny wpływ na kondycję skóry.

Adenozyna - lek na zmarszczki

Jednym z głównych zastosowań adenozyny jest działanie przeciwzmarszczkowe tego składnika. Właśnie w tym ujęciu,składnik ten wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju produktów odmładzających, zwalniających proces starzenia się skóry czy po prostu - przeciwzmarszczkowych. Szczególnie pozytywny wpływ adenozyny na zachowanie młodości skóry, nawet delikatnej skóry pod oczami, obserwuje się w połączeniu tego składnika z magnezem, cynkiem, manganem, miedzią, a także z dodatkiem peptydów. Warto sięgać po produkty, które są wzbogacone w te związki, ponieważ wówczas, działanie adenozyny jest bardziej skutecznie.

Jak adenozyna walczy ze zmarszczkami?

Działanie adenozyny w kontekście redukcji zmarszczek i odmłodzenia twarzy nie jest skomplikowane. Otóż adenozyna, jak zostało wymienione wyżej wśród właściwości tego składnika, ogranicza skurcz włókien mięśniowych. Działanie to jest ściśle związane i ukierunkowane na redukcję zmarszczek oraz opóźnienie procesu starzenia. Dodatkowo, adenozyna jest naturalnym blokerem kanału wapniowego. Oznacza to, że otwiera ona kanał potasowy, doprowadzając w ten sposób do hiperpolaryzacji błony komórkowej. W ten sposób uniemożliwia osiągnięcie potencjału błonowego, który odpowiada za otwarcie wolnego kanału wapniowego. Wówczas adenozyna pełni rolę pośredniego antagonisty wapnia, co w efekcie prowadzi do korekcji zmarszczek i odmłodzenie skóry.

Adenozyna w kosmetykach. Który preparat z adenozyną wybrać?

Adenozyna jest składnikiem wielu kosmetyków. Na rynku kosmetycznym można znaleźć różnego rodzaju kremy, preparaty czy skoncentrowane produkty, takie jak serum. Sama formuła kosmetyku nie ma tak istotnego znaczenia, co zawartość adenozyny w danym produkcie. Z tego względu warto wybierać sprawdzone kosmetyki, które zawierają znaczną ilość tego składnika. Przykładem takiego produktu jest Krem Redermic R La Roche-Posay, który skutecznie walczy z oznakami starzenia. W ofercie tej marki, znajdziesz wiele innych dermokosmetyków Redermic R. Każdy z nich bazuje na adenozynie, a dzięki temu wykazuje następujące właściwości:

  • regeneruje skórę;
  • działa odmładzająco, przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo;
  • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu zwiększa jędrność i elastyczność skóry;
  • wyrównuje koloryt skóry.


Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły