Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry głowy

Img_Atopowe zapalenie skóry głowy

  • AZS to problem, który pojawia się także na głowie
  • Problem dotyczy zarówno niemowląt, dzieci starszych jak i dorosłych
  • Diagnoza bywa trudna, ponieważ dolegliwości pojawiają się i znikają
  • Pomocne w walce z atopowym zapaleniem skóry głowy z pewnością są odpowiednie szampony z dodatkiem emolientów
  • Niżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, które podpowiedzą Ci jak prawidłowo dbać o skórę głowy, by pożegnać nieprzyjemne dolegliwości

Atopowe zapalenie skóry to przypadłość, która dotyka osób w różnym wieku i często dotyczy całego ciała. Czasem zmiany skórne pojawiają się tylko na owłosionej skórze głowy. Wtedy można mówić o atopowym zapaleniu skóry głowy. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym radzić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.

Problem na głowie

W przypadku atopowego zapalenia skóry głowy na tym obszarze mogą pojawić się strupki, zaczerwienienia oraz liczne krostki. Skóra jest wtedy bardzo sucha, swędząca i wrażliwa na dotyk. Często pojawiać się mogą również duże, czerwone plamy. Problem dotyczyć może już niemowląt, dzieci, ale także młodzieży i osób dorosłych, u których najczęściej choroba powraca po tym, gdy na jakiś czas pozwoliła o sobie zapomnieć. Dolegliwości pojawiają się i znikają - czasem samoistnie. Sprawa jest bardzo pilna. Chodzi przecież o kondycję naszych włosów, samopoczucie i pewność siebie.

Miej to… z głowy!

Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami? Należy pamiętać, że w przypadku chorób skóry kluczem do sukcesu zwykle okazuje się odpowiednia pielęgnacja. Szampony z dodatkiem emolientów łagodzą stany zapalne i ukoją swędzące dolegliwości. Warto stosować je codziennie - nawet, gdy choroba przestała chwilowo dokuczać. Warto przecież zapobiegać, a nie leczyć. Ważne jest także to, by odstawić na bok szampony i odżywki, które są silnie perfumowane. Wiecie już pewnie, że to właśnie substancje zapachowe i barwniki najczęściej są składnikiem mogącymi podrażniać wrażliwą skórę. Negatywny wpływ na skórę głowy mają również lakiery do włosów. Mogą nasilić objawy! Rekomendujemy produkty z zawartością mocznika – to substancja zmiękczająca i nawilżająca, która rewelacyjnie poprawia kondycję skóry dotkniętej zmianami AZS.

Atopowe-zapalenie-skory-na-glowie--La-Roche-Posay-content1

Jak prawidłowo myć skórę głowy z AZS?

W przypadku AZS istnieje kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji skóry głowy:

  • wybierz odpowiedni dla siebie produkt o łagodnym i prostym składzie
  • używaj kosmetyków do włosów, które mają pH 5,5
  • myj głowę nie dłużej niż 5 minut w niezbyt gorącej wodzie
  • osusz włosy owijając je ręcznikiem (nie pocierając!)
  • chwilę po umyciu włosów i skóry głowy zastosuj preparat nawilżający

Na rynku istnieje wiele kosmetyków czy preparatów leczniczych, które niosą ulgę. Niektóre z nich można dostać tylko na receptę, dlatego każdą wątpliwość warto rozwiać na wizycie u dermatologa. Jeśli pierwsza opcja zawodzi, zwykle kończy się na farmakoterapii miejscowej lub doustnej.

Atopowe-zapalenie-skory-na-glowie--La-Roche-Posay-content2

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty