Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Img_Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

  • Pierwsze objawy Atopowego Zapalenia Skóry mogą dać się we znaki zaraz po przyjściu maluszka na świat.
  • Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych szacuje, że ta dolegliwość dotyczy aż 20% noworodków.
  • AZS u najmłodszych objawia się głównie zmianami wysiękowymi i strupkami na całym ciele.
  • Rodzice maluszków chorych na AZS powinni zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków. Tu prym wiodą emolienty stworzone specjalnie dla potrzeb najdelikatniejszej skóry.

Świeżo upieczeni rodzice dostają skrzydeł, gdy trzymają na rękach swoje ukochane maleństwo. Niesamowicie jest widzieć, jak na Twoich oczach z dnia na dzień ten maleńki człowiek dorasta, poznaje świat, zyskuje nowe umiejętności. Razem z nim rozwija się jego układ odpornościowy i mikrobiom. Niestety w pierwszych miesiącach życia mogą pojawić się także nieprzyjemności. Wiedzieliście, że u większości chorych na atopowe zapalenie skóry pierwsze objawy mogą pojawić się jeszcze przed pierwszymi urodzinami?

Pierwsze niepokojące objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt

  • Pierwsza faza AZS nazywana niemowlęcą może się pojawić od narodzin do 2 roku życia.
  • Szacuje się, że najwięcej zmian chorobowych pojawia się na ciele między 3 a 6 miesiącem życia dziecka.
  • Badania dowodzą, że aż u 20% niemowląt* mogą pojawić się objawy wskazujące właśnie na atopowe zapalenie skóry.Są to najczęściej zmiany wysiękowe i strupki, które można zaobserwować na twarzy, główce i całym ciele.
Czujność rodziców jest tu szalenie ważna. Przecież maluszek nie piśnie ani słowa o tym, że cokolwiek go swędzi, piecze i doskwiera. Taki szkrab z pewnością będzie poddenerwowany, niespokojny i płaczliwy. Odpowiedzią na takie humory maluszka, a dodatkowo wsparciem może okazać się dokładna i prawidłowa pielęgnacja jego delikatnej, suchej i swędzącej skóry. Ukojenie przyniosą produkty dla najmłodszych stworzone przez specjalistów marki La Roche-Posay. Jeśli jednak sytuacja wydaje się poważniejsza, sprawę zawsze należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dermatologiem.

Emolienty na ratunek

Co zrobić, żeby ulżyć ukochanemu dziecku i szybko poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami suchej i swędzącej skóry? W aptekach i drogeriach bez trudu można znaleźć produkty z dodatkiem parafin, tzw. emolienty. Takie kosmetyki delikatnie pielęgnują i nawilżają skórę dotkniętą atopowym zapaleniem skóry u niemowląt. Te produkty pozostawiają na skórze warstwę okluzyjną, która chroni naskórek przed nadmierną utratą wody oraz przed czynnikami zewnętrznymi, dodatkowo zmiękczając ją i dając efekt delikatności. Dzięki temu maluch szybko poczuje ulgę.

Ba! Emolienty zalecane są dla dzieci już od pierwszego dnia życia, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób skóry. Zaleca się ich stosowanie przynajmniej dwa razy dziennie (przynajmniej 200g tygodniowo według Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych**). Należy zwrócić uwagę na to, co znajduje się w składzie danego kosmetyku przy doborze produktu dla skóry wrażliwej. Zaleca się wykluczenie produktów z dodatkiem składników potencjalnie uczulających i drażniących. Mowa o substancjach zapachowych, olejkach eterycznych czy barwnikach. U dzieci poniżej drugiego roku życia zaleca się także wyeliminowanie kosmetyków, które w składzie zawierają alergizujące białka**, mogą one potęgować dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry.

Specjaliści dermatolodzy są również zgodni co do tego, że u dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia powinno unikać się kosmetyków, które w składzie mają glikol propylenowy w przypadku, gdy skóra jest uszkodzona, zadrapana i posiada strupki.

Atopowe-zapalenie-skory-u-niemowlat-content1

Emolienty - dla każdego?

Kosmetyki zwane emolientami są dobrze tolerowane zarówno przez skórę dzieci, jak i dorosłych. Nie zawsze powinno się jednak używać tych samych produktów dla całej rodziny. Powód? Produkty dla dzieci są specjalnie tworzone i badane pod nadzorem lekarzy dermatologów i pediatrów, i uwzględniają specjalne wymagania dla wrażliwej i delikatnej skóry dziecka.

Skóra maluszków szczególnie w przypadku dzieci poniżej 1 r.ż. jest jeszcze bardzo cienka i nie ma dobrze wytworzonej bariery ochronnej. Dlatego w szczególny sposób należy ją pielęgnować. Dlatego najlepiej wybierać produkty dedykowane skórze najmłodszych bobasków. Emolienty zawarte w produktach dziecięcych doskonale przyczyniają się do ograniczania utraty wody z powierzchni skóry, przez co skóra maluszka pozostaje nawilżona na dłużej.

Pomocne wskazówki

Poza powyższymi sugestiami, warto zwrócić uwagę na inne, otaczające nas składniki. Te zawarte w detergentach do prania małych ubranek czy kocyków. Pamiętaj, że w składzie mogą znajdować się drażniące substancje tj: barwniki czy zapachy, które zwyczajnie potęgują nieprzyjemne objawy AZS.

Wybierz też miękki, biały ręcznik i wycieraj ciało malucha po kąpieli delikatnie dotykając jego skóry, a nie pocierając. Odpuść też wizyty na basenie z chlorowaną wodą i dbaj o to, żeby dziecku było po prostu wygodnie. Lepiej wybrać nieco większe ubranka, żeby nie opinały się na wrażliwej skórze dziecka.

Pamiętaj również o sobie! W końcu maluszek przytulając się do ciała mamy czy taty, może na swojej skórze odczuć składniki, których używasz do pielęgnacji swojego ciała, prania swoich ubrań czy perfumowania się. Nadmiar substancji zapachowych na Twojej skórze może odbić się negatywnie na maluszku. W domu, w którym niemowlęta lub starsze dzieci zmagają się z problem takim jak AZS, warto wprowadzić nowe nawyki u wszystkich domowników.

Atopowe-zapalenie-skory-u-niemowlat-content2

*https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory
***https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/aktualne-metody-leczenia-azs/276-terapia-emolientowa

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty