Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry — dieta, która poprawi stan Twojej skóry

Img_Atopowe zapalenie skóry — dieta, która poprawi stan Twojej skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba skórna, wywoływana czynnikami alergicznymi, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób alergicznych, a odsetek ludzi nią dotkniętych wciąż wzrasta. Atopowe zapalenie skóry, tak jak większość alergii, staje się chorobą cywilizacyjną, ze względu na otaczające nas środowisko, pełne produktów i zjawisk, wywołujących reakcje alergiczne i uczulenia. Coraz częściej zadawanym pytaniem nie tylko przez pacjentów, ale niestety także przez lekarzy, jest pytanie — jak leczyć atopowe zapalenie skóry. Odpowiedź nie jest prosta, przez złożoną naturę choroby. Odnalezienie przyczyn występowania zaburzeń skóry jest wyjątkowo trudne, ponieważ istnieje bardzo szeroka gama czynników wywołujących zmiany skórne.

Atopowe zapalenie skóry — objawy

Zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry często bywa bardzo kłopotliwe i zależne jest także od miejsca występowania objawów na ciele. Atopowe zapalenie skóry na twarzy może być mylone z trądzikiem pospolitym lub zwykłym uczuleniem. Dopiero powtarzalność pojawiających się objawów może naprowadzić lekarza i pacjenta na odpowiednią diagnozę. Ta choroba charakteryzuje się przede wszystkim jej cyklicznym występowaniem. Przesuszona, podrażniona, często łuszcząca się, a nawet krwawiąca skóra potrafi z dnia na dzień wyciszać się, by po pewnym czasie znów wystąpić z jeszcze większą siłą.

Atopowe zapalenie skóry — leczenie

Tak jak trudne jest jednoznaczne zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry, tak samo bardzo trudne jest jego leczenie. Dzieje się tak ze względu na bardzo skomplikowane odnalezienie przyczyn występowania alergii. Bywa, że osoba nią dotknięta nigdy nie dowiaduje się skąd biorą się męczące objawy, a po prostu szuka drogi czego unikać, a co działa kojąco. Jednak nie tylko alergeny pokarmowe oraz powietrzno-pochodne mają wpływ na rozwój atopowego zapalenia skóry. Brane pod uwagę są także czynniki środowiskowe, klimatyczne, a nawet psychogenne (alergia może być wywołana stresem). Dodatkowo atopowe zapalenie skóry może mieć także podłoże genetyczne.

Atopowe zapalenie skóry — dieta

Dieta w przypadku leczenia objawów atopowego zapalenia skóry ma wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli wywołana jest czynnikami pokarmowymi. Osoby cierpiące na tę alergię powinny przede wszystkim unikać:
* alkoholu - ten bardzo wysusza skórę, odwadnia organizm. Skóra atopowa jest wystarczająca przesuszona przez alergię,
* papierosów - zatruwanie organizmu toksynami jest szczególnie niewskazane w przypadku wszystkich alergików,
* słodyczy - cukier jest pożywką dla szkodliwych bakterii, wirusów oraz grzybów, których raczej powinniśmy się wystrzegać.
* niezdrowej żywności - wszelkiego rodzaju pożywienie zawierające sztuczne barwniki, konserwanty, bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie każdego organizmu, tym bardziej dla osób ze skłonnością do alergii.

Pomocne mogą okazać się także badania alergiczne, wykluczające z diety jedzenie, które może wywoływać alergię u danej osoby.

Atopowe zapalenie skóry — domowe sposoby

Przy atopowym zapaleniu skóry, pielęgnacja jest niezwykle istotna. Przede wszystkim należy unikać proszków, środków czystości, detergentów, z którymi skóra może mieć bezpośredni kontakt. Najlepiej używaj proszków dla alergików i zaprzyjaźnij się z rękawiczkami bez lateksu.

Poza tym stosuj kosmetyki przeznaczone dla osób ze skórą wrażliwą. Wystrzegaj się zwykłego mydła, które wysusza skórę i potęguje objawy! O poradę zapytaliśmy ekspertów La Roche - Posay, którzy opowiadają o kojąco - ochronnej emulsji do skóry wrażliwej. Lipikar Fluid nawilża, koi, a także stanowi barierę ochronną dla całego ciała.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły