Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - jak radzić sobie ze skórą atopową?

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_focuson_default.jpg

Skóra atopowa jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń dermatologicznych, według danych Fundacji Alabaster, działającej na rzecz osób zmagających się z tym problemem. Rozwiązanie go wymaga leczenia farmakologicznego, wspomaganego odpowiednią pielęgnacją.

Wiecznie swędzi, mocno piecze…

Atopowe zapalenie skóry (AZS) najczęściej rozpoznawane jest w dzieciństwie, uważa się, że 60% wszystkich przypadków ma początek w pierwszym roku życia, a 90% przed ukończeniem 5 roku życia. Aby rozpoznać chorobę, należy zwrócić uwagę na nawracające objawy, występujące zawsze w tych samych miejscach na skórze, świąd oraz historię choroby wśród najbliższych. Kiedy dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem. Dodatkowe kryteria diagnostyczne to:

* suchość  skóry,
* rumień  na twarzy,
* świąd  po intensywnych ćwiczeniach,
* skłonność  do zakażeń skóry,
* rogowacenie  oraz rybia łuska,
* dermografizm  (biała pręga pojawiająca się po zadrapaniu),
* zaćma.

Co ważne, lokalizacja zmian chorobowych u młodzieży i dorosłych jest inna, niż u dzieci. Charakterystyczne zmiany atopowego zapalenia skóry pojawiają się na klatce piersiowej, symetrycznie na twarzy i szyi, na biodrach oraz dłoniach, a w najcięższych przypadkach stan zapalny całe ciało i powoduje powiększenie węzłów chłonnych. U młodszych pacjentów, atopowe zapalenie skóry zajmuje zgięcia łokciowe i podkolanowe, powieki i twarz, skórę głowy oraz okolice tułowia i pośladków.

Ciężki los alergika

Skłonność do stanów zapalnych najczęściej jest dziedziczna, jednak środowisko zewnętrzne ma niepodważalny wpływ na występowanie i intensywność objawów atopii, czyli nadreaktywności organizmu wobec czynników środowiskowych: kurzu, sierści, pyłków, tkanin, a nawet wody i konserwantów zawartych w kosmetykach. Osoba ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry musi uważać na ubrania wełniane, które potrafią nawet ranić delikatną skórę. Trzeba ograniczać stres, gdyż badania wykazały, że ma on wpływ na występowanie objawów. Barwniki i konserwanty występujące w wielu produktach kosmetycznych, stoją w szeregu największych wrogów! Lekarze zalecają używanie rękawiczek ochronnych podczas prac domowych, krótkie kąpiele pod prysznicem oraz wybieranie środków, które zawierają emolienty i tworzą film okluzyjny (zapobiegają utracie wody). Warto zwrócić uwagę na pożądaną obecność kwasów tłuszczowych, olejów roślinnych oraz skwalenu w kremach i maściach przeznaczonych dla pacjentów z AZS. Nie zaszkodzi gliceryna, mocznik i kwas hialuronowy. Zawsze jednak warto przetestować nowy produkt na małym fragmencie skóry. W łagodzeniu skutków podrażnienia i atopowego zapalenia skóry u dorosłych pomaga także przebywanie w pomieszczeniach bez klimatyzacji, w niskich temperaturach, unikanie basenów oraz pomieszczeń brudnych i zakurzonych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej zaczyna się podczas porannego prysznica i zapewnia komfort na cały dzień. Trzeba odstawić żele o intensywnym kolorze i zapachu, warto uważać na zawartość miodu i wosku pszczelego. Kosmetyk powinien być hipoalergiczny i delikatny. Takim produktem jest oczyszczający, kremowy żel do ciała Lipikar Syndet La Roche-Posay. Jest bezzapachowy, nie zawiera mydła, a łagodna formuła sprawdzi się nawet podczas kąpieli dzieci i niemowląt. Rutynę pielęgnacyjną warto wzbogacić równiez o krem na atopowe zapalenie skóry z gamy: Lipikar Baume AP+M La Roche-Posay.

Na pocieszenie…

Pacjenci leczeni są na różne sposoby – podawane są leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, zalecane są mokre opatrunki, nowoczesne emolienty, glikokortykosteroidy. Dane wykazują jednak, że 10-40% pacjentów zmaga się z chorobą przez całe życie. Najnowsze badania na szczęście dają cień nadziei. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii odkryli, że swędzenie jest odczuwane i przewodzone przez inne systemy nerwowe, niż te, które odpowiadają za czucie bólu. To daje szansę na stworzenie nowoczesnych i skuteczniejszych leków dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry oraz innymi problemami dermatologicznymi. Najważniejsza jest jednak odpowiednia pielęgnacja wrażliwej skóry i podejmowanie odpowiednich kroków zaradczych jeszcze zanim pojawi się alarmujący stan zapalny – przede wszystkim należy stosować odpowiednie zabiegi natłuszczające, dzięki czemu leczenie będzie wymagane dopiero przy zaostrzeniu zmian skórnych.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty