Skoncentruj się na...

AZS - wpływ mikrobiomów na objawy schorzenia

Img_AZS - wpływ mikrobiomów na objawy schorzenia

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawrotowa choroba zapalna skóry, której charakterystycznymi objawami są uporczywy świąd, suchość skóry oraz specyficzne zmiany skórne. W 15-20% procentach choroba ta ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, ale lekarze coraz częściej obserwują przypadki AZS również u osób dorosłych, w  tym u osób po 40-stym roku życia. Na rozwój choroby ma wpływ wiele różnych czynników: predyspozycje genetyczne, czynniki alergiczne i niealergiczne, a także różnorodne czynniki środowiskowe. Jak się jednak okazuje, nie bez znaczenia dla AZS jest mikrobiom człowieka, który zmienia się szczególnie podczas nasilenia choroby.

Mikrobiom skóry - przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Mikrobiom człowieka stanowi bardzo złożony ekosystem, który składa się z symbiotycznych mikroorganizmów, mających wpływ na działanie całego organizmu. W mikrobiomie skóry znajdują się różnorodne bakterie, grzyby, wirusy i pierwotniaki, które pełnią w organizmie bardzo istotną funkcję - chronią przed zakażeniami oraz reaktywnością układu odpornościowego. Jednak mogą one również zwiększać podatność organizmu na rozwój różnych chorób zapalnych. Naukowcy odkryli, że zaburzenia równowagi mikrobiomu mogą być powiązane właśnie z utrzymywaniem się objawów atopowego zapalenia skóry w specyficznych miejscach na twarzy i ciele - policzkach, dłoniach, zgięciach łokciowych, kończynach czy szyi.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Na chwilę obecną medycyna nie zna metod, którymi można by wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Istnieją natomiast różne metody łagodzenia objawów AZS Co ciekawe, w wielu  przypadkach wystarczająca okazuje się właściwa pielęgnacja skóry. Przy pielęgnacji skóry z AZS powinniśmy zadbać o to, by odbudować jej naturalną barierę ochronną, a także przywrócić prawidłowy mikrobiom skóry. Leczenie AZS poprzez odpowiednią pielęgnację skóry sprawdzi się u osób, u których zmiany nie są rozległe, a świąd jest jedynie umiarkowany. W innym przypadku niezbędne będzie podjęcie specjalistycznego leczenia pod stałą kontrolą dermatologa.

Kosmetyki dla skóry z AZS - na jakie składniki zwrócić uwagę?

Przy AZS należy regularnie nawilżać i natłuszczać skórę, co pomoże odbudować jej naturalną barierę ochronną i przywrócić jej odpowiedni mikrobiom. Najlepiej stosować do tego emulsje o tłustej konsystencji, które zawierają w swoim składzie m. in. lipidy, ceramidy i masło karite. Przy pielęgnacji skóry z AZS sprawdzą się również preparaty z mocznikiem (silnie nawilżającym skórę) oraz kwasem mlekowym. Osobom, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry nie zaleca się zaś używania preparatów z dodatkiem mydła, które mogą dodatkowo przesuszać i podrażniać skórę. W kosmetykach dla skóry atopowej powinny też znaleźć się takie substancje kojące, jak D-panthenol czy alantoina, które złagodzą świąd i pieczenie, a także zmniejszą rumień i podrażnienia.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

  • Przy atopowym zapaleniu skóry należy pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry nie tylko po kąpieli, ale też w trakcie jej trwania - krem myjący powinien skutecznie oczyszczać skórę, a dodatkowo wzmacniać jej naturalną barierę ochronną.
  • Podczas kąpieli należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę wody, która powinna mieć nie więcej niż 35-37 stopni (to temperatura zbliżona do temperatury ciała). Zbyt gorąca woda spowoduje tylko nasilenie świądu oraz pogłębienie problemu przesuszania się naskórka.
  • Skórę po kąpieli trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem - nie należy zbyt intensywnie pocierać naskórka, by dodatkowo nie przesuszyć i nie podrażnić skóry.
  • Po kąpieli skóra powinna zostać dogłębnie nawilżona i natłuszczona przy pomocy kremu, emulsji, balsamu lub mleczka do ciała. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybrany preparat do pielęgnacji jest w stanie odbudować barierę ochronną naskórka tylko na kilka godzin, dlatego atopową skórę należy natłuszczać i nawilżać przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem skóry należy wybierać dermokosmetyki, które zostały specjalnie przeznaczone do leczenia AZS - inne preparaty mogą okazać nie tylko nieskuteczne w walce z tą chorobą skóry, ale też spowodować jej nasilenie.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty