Skoncentruj się na...

Balsam do swędzącej skóry - jakie składniki powinien zawierać?

Img_Balsam do swędzącej skóry - jakie składniki powinien zawierać?

Sucha i swędząca skóra ciała to problem, który wywołuje bardzo duży dyskomfort, a niekiedy też ból. Swędzenie zmusza nas do drapania skóry, przez co staje się ona jeszcze bardziej zaczerwieniona, piekąca i podrażniona. Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry? I w jaki sposób walczyć z tym problemem? Podpowiadamy, jaki powinien być balsam do swędzącej skóry i jak przeprowadzać codzienną pielęgnację w tym przypadku.

Swędzenie skóry - przyczyny

W większości przypadków przyczyna swędzenia skóry jest bardzo prosta - w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, to znaczy niewystarczającego nawilżania, skóra staje się przesuszona i pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, która chroniłaby ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Przesuszona i odwodniona skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom, którym często towarzyszy właśnie objaw pieczenia i swędzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że za swędzenie skóry na nogach, ramionach, dekolcie czy plecach mogą być odpowiedzialne również poważne choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry czy alergie, które powinny być leczone pod kontrolą dermatologa. Swędzące plamy na skórze mogą być także jednym z objawów takich schorzeń, jak: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek czy nerwica, dlatego przed podjęciem leczenia warto wziąć pod uwagę różne okoliczności.

Balsam do swędzącej skóry - co pomoże suchej skórze?

Bez względu na to, co jest bezpośrednią przyczyną swędzenia skóry ciała, konieczna jest zmiana codziennych nawyków pielęgnacyjnych, a przede wszystkim zakup odpowiedniego balsamu do suchej skóry. Niestety, w tym przypadku nie sprawdzi się każdy nawilżający balsam do ciała - przy swędzącej, przesuszonej i szorstkiej skórze ciała potrzebny będzie preparat, który nie tylko nawilży skórę, ale też odbuduje jej warstwę hydrolipidową, złagodzi podrażnienia, ukoi, a tym samym zniweluje uczucie swędzenia. Dobrym przykładem takiego preparatu jest balsam do swędzącej skóry Lipikar AP + La Roche-Posay, który sprawdzi się również przy problemie atopowego zapalenia skóry czy alergii skórnych.

Wybrany balsam do suchej skóry należy aplikować na ciało bezpośrednio po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze delikatnie wilgotna, gdyż w takim stanie lepiej i szybciej wchłonie aktywne składniki preparatu. Pamiętajmy też o tym, by grubszą warstwą balsamu posmarować łokcie, kolana i stopy - czyli te miejsca, które są praktycznie pozbawione gruczołów łojowych i które posiadają wyjątkowe skłonności do przesuszania.

Swędzenie ciała - co poza kremem na swędzącą skórę?

Poza aplikacją odpowiedniego balsamu do swędzącej skóry, powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki oraz sposób codziennego oczyszczania ciała.

Ze szczególną ostrożnością należy wybierać mydła i płyny do kąpieli, które powinny być pozbawione wysuszających i drażniących skórę składników, np. alkoholu, SLS.
Do kąpieli nie należy używać zbyt gorącej wody - może ona tylko pogłębić problem przesuszania się ciała.
Jeśli preferujemy długie kąpiele w wannie, do wody warto dodać odrobinę kosmetyku o właściwościach natłuszczających lub naturalnego oleju np. oliwy z oliwek. W ten sposób dodatkowo wzmocnimy barierę ochronną naskórka.
Szorstkiej skórze może też pomóc regularny peeling, który sprawi, że skóra będzie gładsza i lepiej przygotowana na działanie balsamu do ciała. W tym przypadku należy jednak wybierać bardzo delikatne peelingi lub żele pod prysznic z dodatkiem peelingu, które działają na skórę łagodniej.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły