Skoncentruj się na...

Białe plamy na twarzy - czym mogą być spowodowane?

Img_Białe plamy na twarzy - czym mogą być spowodowane?

Białe plamy na twarzy i ciele są często powodem, przez który mamy kompleksy. Próbujemy za wszelką cenę je zakryć oraz się ich pozbyć, jednak nie jest to takie proste. Plamy na ciele mogą mieć różne źródło, dlatego warto sprawdzić, jakie są powody ich pojawienia się i co robić, żeby się przed nimi zabezpieczyć.

Białe plamy na ciele a dieta

Bywa tak, że białe plamy na skórze powstają w wyniku złej diety i niedoboru potrzebnych składników odżywczych takich jak witaminy czy wapń. Wapń jest odpowiedzialny za stan kości i skóry, dlatego by o nie dbać, warto spożywać produkty mleczne, ryby takie jak szprotki i sardynki z konserwy oraz produkty roślinne, np. kukurydzę, marchewkę, szpinak, fasolę, groch, orzechy, nasiona słonecznika. Odpowiednia dieta zminimalizuje prawdopodobieństwo powstania białych plam na skórze, ale niestety nie w każdym przypadku.

Białe plamy na ciele - bielactwo

Białe plamy na skórze mogą pojawić się na skutek bielactwa - choroby, której przyczyną jest regularne zwalczanie melanocytów, czyli komórek, które odpowiadają za kolor skóry. Najprawdopodobniej przyczyną utraty melanocytów są uwarunkowania genetyczne oraz reakcje autoimmunologiczne. Takie plamy nie zagrażają zdrowiu, jednak ich nadmierny kontakt ze słońcem może doprowadzić do powstania trudno gojących się oparzeń albo zmian nowotworowych, ponieważ chorzy na bielactwo nie mają bariery ochronnej skóry, przez co promienie słoneczne mocniej na nich oddziałują. Utrata pigmentu w skórze dotyczy również dzieci. Białe plamy pojawiają się najczęściej na twarzy, rękach, w obszarze łokci i kolan, w pachwinach, wokół oczu czy pępka. Mimo że bielactwo nie stanowi zagrożenia dla życia, to białe plamy szczególnie na twarzy dziecka czy dorosłego są źródłem dyskomfortu i kompleksów, a leczenie tej choroby jest niestety długotrwałe i trudne.

Białe plamy po opalaniu na twarzy

Plamy słoneczne na skórze pojawiają się bardzo często w wyniku opalania i mogą być spowodowane różnymi czynnikami:

  • oparzeniem słonecznym,
  • zakażeniem grzybiczym,
  • tabletkami antykoncepcyjnymi,
  • niektórymi lekami na receptę.


Zmiany skórne pojawiają się na skutek hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry związanego z niedoborem melaniny w naskórku spowodowanego utratą melanocytów. W takim wypadku skóra nie ma jak chronić się przed promieniami słonecznymi.

Białe plamy na ciele a antykoncepcja

Gdy odbarwienia powstały w wyniku antykoncepcji hormonalnej, nie mamy zbyt wielu możliwości, ponieważ nawet zmiana preparatu nic nie da. Możemy wtedy albo zmienić formę antykoncepcji albo możliwie najlepiej chronić się przed słońcem, najlepiej w ogóle się nie opalając.

Jak usunąć przebarwienia po opalaniu?

  • zapobiegaj zamiast leczyć - przed wystawieniem skóry na kontakt ze słońcem, należy nanieść na nią odpowiedni krem, który zagwarantuje ochronę przeciwsłoneczną. Warto sięgnąć po krem do opalania z wysokim filtrem, np. Anthelios XL SPF 50+ Mleczko do ciała od La Roche-Posay, które skutecznie ochroni nas przed poparzeniem słonecznym. Co więcej produkt nawilży skórę i sprawi, że będzie miękka i gładka.
  • ekstrakt z aloesu i alg morskich - jeżeli doszło już do pojawienia się białych plam na twarzy i ciele w wyniku opalania, warto zaaplikować na odbarwione miejsca ekstrakt z aloesu i alg morskich. Pomoże to skrócić czas, który komórki skóry potrzebują do regeneracji.
  • witamina E i A - na białe plamy na skórze można też zastosować kapsułki z witaminy A lub E, które pomogą odbudować warstwę lipidową skóry.
  • samoopalacz i makijaż - gdy białe plamy pojawiają się na twarzy, można je zamaskować samoopalaczem lub odpowiednim makijażem.
  • marchewka - aby pozbyć się plam na ciele, warto jeść marchewkę i jej przetwory, ponieważ jest ona bogata w karotenoidy, które mają wpływ na zmianę barwy skóry.


Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły