Skoncentruj się na...

Choroby skóry u dzieci - na co narażona jest skóra naszych pociech?

Img_Choroby skóry u dzieci - na co narażona jest skóra naszych pociech?

Choroby skóry u dzieci są na ogół skutkiem nieleczonych infekcji, alergii lub przegrzania organizmu. Wysypki skórne to problem natury estetycznej i zdrowotnej, z którym można i należy walczyć.

Choroby skóry u dzieci

Okres dziecięcy to czas ospy i odry, przed którymi nieudolnie próbujemy chronić nasze pociechy. Choroby objawiające się wywołującą świąd wysypką skórną, występują w towarzystwie gorączki i osłabiają układu immunologiczny. Wśród najczęściej pojawiających się chorób skórnych u dzieci wymienić można:
*pokrzywkę,
* rumień zakaźny,
* ospę wietrzna,
* liszajec,
* płonicę,
* zakażenie grzybicze,
* atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) i wiele innych.

Jakie są przyczyny pojawienia się wysypki na ciele dziecka?

Zmiany skórne u dzieci cechują się długotrwałym przebiegiem i częstymi nawrotami. Choroby skóry u dzieci mogą mieć różne przyczyny, w wielu przypadkach czynnikiem je powodującym jest podłoże genetyczne, w innym wady w budowie naskórka. W przypadku AZS problem leży po stronie nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. U chorych dzieci można stwierdzić wzrost poziomu przeciwciał klasy IgE, co ma związek z reakcjami uczuleniowymi na określone alergeny. Na choroby skórne u dzieci wpływ mają również obecność wirusów i grzybów chorobotwórczych oraz układ hormonalny i nerwowy. Zaostrzenie objawów zmian skórnych ma miejsce także pod wpływem stresu, toteż nie należy bagatelizować nawet krótkotrwałych objawów w postaci wysypki na skórze dziecka, gdyż może być to początek czegoś groźniejszego.

Czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry u dzieci?

AZS to schorzenie związane z niewłaściwą reakcją systemu immunologicznego na obecne w środowisku alergeny (substancje uczulające). Dolegliwość ta cechuje się nasilonym świądem skóry, dużą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych oraz przesuszeniem skóry, co powoduje niepokój, płytki sen i rozdrażnienie dziecka zmagającego się z tą dolegliwością. Kontakt dziecka z czynnikami drażniącymi, wełnianymi ubraniami, potem i używanie niewłaściwych preparatów do mycia i pielęgnacji skóry mogą zaostrzyć zmiany skórne.
W skrajnych przypadkach na ciele dziecka pojawia się wysypka, rumień, a niekiedy również grudki, pęcherzyki i nadżerki. Przewlekły stan zapalny w przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci objawia się zgrubieniem skóry i powierzchownym złuszczaniem naskórka. Zmiany rumieniowo-wysiękowe pojawiają się w okolicy czoła, policzków, na owłosionej skórze głowy oraz na kończynach i tułowiu. W najcięższym przypadku może dojść do zajęcia przez niemal całą powierzchnię skóry, nazywa się erytrodermią. Taki stan dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Jak pielęgnować ciało z wysypką skórną?

W przypadku pojawiającej się na ciele dziecka wysypki najpierw należy udać się do dermatologa w celu zbadania i zmian skórnych i zaproponowania planu leczenia. Skóra z wysypką powinna być chroniona przed alergenami, należy zadbać też o jej higienę i właściwą formę pielęgnacji, która ma funkcje lecznicze. Warto zainwestować w preparaty o właściwościach natłuszczająco-nawilżających, gdyż zwykle zmianom skórnym towarzyszą suchość i skłonność do podrażnień. Jeśli mamy natomiast do czynienia z AZS, wówczas warto poddać malucha terapii przeciwświądowej z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych. Jeśli objawy choroby skóry są nasilone, zaleca się fototerapię, czyli naświetlanie skóry małego pacjenta promieniami ultrafioletowymi. W stanach zapalnych, którym towarzyszą grudki na skórze i lichenizacja stosuje się leki sterydowe. W przypadku chorób skóry u dzieci pierwsza pomoc polega na właściwej pielęgnacji ciała. W tym celu dobrą praktyką będzie systematyczne używanie myjącej oliwki do codziennej pielęgnacji skóry suchej Lipikar od La Roche-Posay. Produkt ten nie zawiera parabenów i sztucznych barwników, a oprócz precyzyjnego oczyszczenia skóry ciała, optymalnie je natłuszcza i wygładza. Oliwka może być z powodzeniem stosowana przez osoby dorosłe i dzieci, jak też doskonale sprawdza się w przypadku delikatnej skóry niemowląt. To idealny sposób łagodzenia chorób skóry u dzieci. Dzięki obecnym w składzie oliwki niacynie i maśle Shea preparat zapewnia wrażliwej i przesuszonej skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz przywraca ochronną barierę lipidową.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły