Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Co to jest atopowe zapalenie skóry

Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”.
„Bez miejsca“ to doskonały sposób na opisanie tej choroby, którą trudno zrozumieć i pojąć jej przyczyny.

Atopia to predyspozycja genetyczna do rozwoju alergii określana mianem dodatniego atopowego wywiadu rodzinnego. Znacząca liczba: prawie 80% dzieci z wypryskiem atopowym ma dodatni wywiad rodzinny.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry
U pacjentów z atopią (50 mln ludzi dotkniętych tym schorzeniem w Europie, a wśród chorych na całym świecie nawet 20% stanowią dzieci) przepuszczalność skóry jest nieprawidłowa, a układ odpornościowy bardzo mocno reaguje - jego funkcje nie są zrównoważone. Skóra jest sucha, wrażliwa i łatwo ulegająca podrażnieniom.

Występują niedobory filagryny - białka skóry zapewniającego przyleganie do siebie komórek powierzchniowej warstwy skóry. Ponadto skórze brakuje lipidów naturalnie występujących na jej powierzchni, które chronią ją przed potencjalnymi alergenami.

W tych warunkach substancje drażniące występujące w środowisku i zazwyczaj dobrze tolerowane, takie jak pyłki, kurz lub niektóre produkty higieniczne, mogą przenikać przez skórę i powodować ogniska wyprysku.

Choroba zazwyczaj pojawia się po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia (choć niekiedy wcześniej) i może trwać, w zależności od dziecka, od kilku miesięcy do kilku lat.Bez odpowiedniego leczenia chory zostaje zamknięty w błędnym kole nieustannego swędzenia: bariera ochronna skóry ulega dalszemu uszkodzeniu, wobec tego umożliwia wniknięcie w głąb skóry alergenów i substancji drażniących, co powoduje zaostrzenie świądu.

Jednakże w niektórych przypadkach problemy te utrzymują się w życiu dorosłym: połowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry rozwijającym się u nich przed ukończeniem pierwszego roku życia zostanie wyleczona, zanim skończą 5 lat, chociaż w późniejszych latach skóra nadal może pozostać bardzo sucha.