Skoncentruj się na...

Czy euceryna jest skuteczna przy atopowym zapaleniu skóry?

Img_Czy euceryna jest skuteczna przy atopowym zapaleniu skóry?

Euceryna to substancja o bardzo silnych właściwościach natłuszczających, która często wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków lub maści aptecznych. Czy może zatem stanowić pomoc w codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej atopowym zapaleniem? Czy jest to substancja odpowiednia dla delikatnej skóry dzieci ? Zobacz, co powinnaś wiedzieć o eucerynie i jej zastosowaniu w kosmetyce!

Atopowe zapalenie skóry - leczenie kosmetykami

Atopowe zapalenie skóry to bardzo trudna w leczeniu choroba skóry, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Problem w jej leczeniu polega przede wszystkim na tym, że nie ma jednego i skutecznego lekarstwa, które byłoby w stanie zlikwidować źródło problemu oraz wszelkie jego syndromy. W tym przypadku leczy się objawy choroby, dążąc do ich zminimalizowania. A przy tym niezbędne okazują się właśnie odpowiednio dobrane maści czy kosmetyki apteczne - o właściwościach silnie natłuszczających i wzmacniających naturalną warstwę hydrolipidową skóry.

Czym jest euceryna apteczna? Jaki posiada skład?

Euceryna jest farmaceutycznym podłożem maściowym o zmiennym składzie. Najczęściej składa się ona z wazeliny (95%), alkoholu cetylowego i cholesterolu, niekiedy jednak wazelinę zastępuje mieszanka cerezyny i parafiny ciekłej. Jest to substancja, która ze względu na swój bezwodny skład i silne właściwości natłuszczające, jest stosowana zarówno w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jak i w recepturze aptecznej jako podstawa maści (bezwodnych i emulsyjnych) oraz kremów.

Maść z euceryną - czy pomoże przy AZS?

Eucerynę można stosować bezpośrednio na skórę, jak również w formie maści z dodatkiem tej substancji. Posiada ona doskonałe właściwości natłuszczające, nawilżające, ochronne i zmiękczające, dlatego idealnie sprawdzi się przy codziennej pielęgnacji skóry atopowej, która posiada skłonności do nadmiernego przesuszania, podrażnień czy świądu. Jest dobrze tolerowana przez skórę i może być stosowana przez dzieci.

Euceryna - gdzie kupić?

W związku z tym, że euceryna jest produktem farmaceutycznym, szukać jej powinniśmy przede wszystkim w aptekach. Cena euceryny aptecznej to zazwyczaj kilkanaście złotych za około 50g produktu. Przed jej zakupem warto jednak skonsultować się ze specjalistą - szczególnie jeśli euceryna ma stanowić pomoc w codziennej pielęgnacji dziecięcej skóry. Lekarz może bowiem stwierdzić, że w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie stosowanej wybranej maści recepturowej z dodatkiem euceryny i witamin lub kosmetyku aptecznego na bazie innych substancji tłuszczowych, np. masło Shea w emulsji Lipikar Lait La Roche-Posay.

O czym pamiętać przy atopowym zapaleniu skóry?

Skórę dotkniętą chorobą AZS należy nawilżać przynajmniej 2 razy dziennie. Szczególnie obficie należy ją nawilżać bezpośrednio po kąpieli, bowiem wilgotna skóra lepiej chłonie aktywne składniki maści i kremów.
Przy silnych podrażnieniach, zaczerwienieniach i świądzie, lepiej sięgnąć po maść niż krem, gdyż lepiej natłuszcza i dłużej utrzymuje się na skórze.
Przy atopowym zapaleniu skóry najlepiej zrezygnować z długich i gorących kąpieli na rzecz chłodniejszego prysznica - długa kąpiel w gorącej wodzie może przyczynić się do jeszcze większego przesuszania skóry.
Przy atopowym zapaleniu skóry nie należy stosować do mycia zwykłych mydeł ani płynów do kąpieli - mydło, alkohol, detergenty i inne sztuczne składniki, które najczęściej zawierają kosmetyki drogeryjne, mogą podrażnić i wysuszyć skórę atopową. Do oczyszczania skóry najlepiej sięgnąć po dermokosmetyki i delikatnie natłuszczające preparaty np. oliwki myjące.
Po kąpieli nie należy zbyt intensywnie pocierać skóry szorstkim ręcznikiem - najlepiej owinąć ciało miękkim materiałem i lekko przyciskać go do skóry.
Pamiętajmy też o unikaniu miejsc brudnych, zakurzonych i klimatyzowanych - może to doprowadzić do nadmiernego przesuszenia lub infekcji skóry.
Starajmy się unikać noszenia ubrań wykonanych z wełny - wełna podrażnia skórę, a tę wyjątkowo cienką może nawet ranić.
Ubrania i pościel należy prać w specjalnych płynach lub proszkach przeznaczonych dla alergików.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły