Skoncentruj się na...

Czy wiosenne słońce ma wpływ na przebarwienia skórne?

Img_Czy wiosenne słońce ma wpływ na przebarwienia skórne?

Przebarwienia skórne należą do jednych z najczęściej pojawiających się na twarzy niedoskonałości skóry. Wiadomo, że za ich wystąpienie odpowiadają i hormony, i słońce. Przebarwienia skóry pojawiają się w okresie ciąży, menopauzy, ale także podczas upalnego lata. A co z wiosennym słońcem? Czy ono także może przyczyniać się do powstawania brązowych plam na skórze? Czy powinniśmy na nie uważać?

Zacznijmy od początku: co to są przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry twarzy, ale także te, które powstaja na całym ciele to charakterystyczne brązowe plamy, które powstają w wyniku zaburzenia pracy melanocytów, czyli w efekcie nierównego rozłożenia pod skórą melaniny - naszego naturalnego barwnika. Melanina nie tylko wpływa na pigmentację skóry, ale co ważniejsze, chroni ją przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (głównie UVB przenikającego do warstwy rogowej naskórka). Dlatego też, kiedy zauważamy, że na naszej twarzy pojawiły się brązowe plamy zlane nieraz w jedną dużą plamę, oznacza to, że najwyraźniej nadużyliśmy słońca i w taki właśnie sposób organizm nas o tym informuje.

Jakie są konkretnie przyczyny przebarwień skórnych?

Jak już zostało wspomniane, przebarwienie na skórze jest głównie wynikiem szkodliwego działania promieniowania UVB. To promienie, które zaledwie w 5% docierają do ziemi. Mimo to, są na tyle silne, że bez problemu przenikają warstwę rogową naskórka. Nadmiar w naskórku promieni dorno bezpośrednio wpływa na proces melanogenezy - najprościej mówiąc, dochodzi do utlenienia w melanocytach dopachinonu, a więc przyspieszenia biosyntezy melaniny. A jak melaniny jest pod skórą zbyt wiele, wówczas zaczyna przenikać przez skórę w postaci mniejszych lub większych plam o rozmaitych odcieniu - od białych odbarwień skóry twarzy po ciemnobrązowe przebarwienia.
Nie można także zapominać, że duże znaczenie w pojawianiu się brązowych przebarwień skóry odgrywają także hormony. Estrogen i prolaktyna, których poziom podnosi się np. w okresie ciąży i menopauzy, znacznie uwrażliwiają skórę na światło. Dlatego też panie oczekujące dziecka i te po 50-tce są informowane przez lekarzy o konieczności stosowania profilaktyki przeciwsłoneczej.

A czy wiosenne słońce także może wywołać przebarwienia skórne?

Wiosenne słońce jest szczególnie zdradliwe. Chociaż może nie daje tyle ciepła, co w lecie, także emituje przecież szkodliwe promieniowanie UV (nota bene kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować przez okrągły rok!). Słoneczna wiosna jest tym bardziej niebezpieczna, gdyż po zimie skóra odzywczajona od słońca staje się na jego działanie bardziej podatna. Szczególnie powinny uważać w pierwszych ciepłych dniach:

  • kobiety ciężarne,
  • panie przechodzące menopauzę,
  • stosujące kurację antykoncepcyjną lub inną hormonalną,
  • osoby chorobami tarczycy,
  • osoby z cerą wrażliwą.

Co robić, kiedy pojawią się przebarwienia na skórze?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nieestetycznych plam słonecznych na skórze jest stosowanie specjalnych kremów na przebarwienia. Tego typu dermokosmetyki powinny zawierać w swoim składzie substancje aktywne tj. retinol, kwas linolowy lub azelainowy, pochodne witaminy C i inne, które z jednej strony wspierają regenerację naskórka, a z drugiej redukują ilość melaniny. Jest wiele produktów tego typu na rynku, wśród nich znajduje się m. in. Effeclar K przeciw nawrotom niedoskonałości.

Kolejnym krokiem na walkę z przebarwieniami skórnymi jest stosowanie peelingów. Bardzo przydatny jest w tym aspekcie kwas migdałowy, który nie tylko eliminuje brązowe plamy na ciele, ale także wyrównuje koloryt oraz zmniejsza widoczność porów. Można także skorzystać ze specjalnych zabiegów kosmetycznych - mikrodermabrazji czy peelingów z mocniejszym stężeniem kwasów.

Wszystkie te kuracje na nic się zdają, jeśli nie będziemy przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej. Przebarwienia skóry mają to do siebie, że gdy raz się pojawią lubią powracać - szczególnie przy pierwszym wiosennym słońcu!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły