Skoncentruj się na...

Czym jest krem lipidowy? Kto powinien go stosować?

Img_Czym jest krem lipidowy? Kto powinien go stosować?

Krem lipidowy to szczególny rodzaj kremu do twarzy lub ciała, który uzupełnia poziom brakujących lipidów w skórze i zapobiega ucieczce wody z jej powierzchni. Kto przede wszystkim powinien go stosować? I przed czym jest on w stanie nas zabezpieczyć?

Krem lipidowy - czym są lipidy?

Krem lipidowy to preparat, którego skład opiera się przede wszystkim na lipidach - to znaczy składnikach tłuszczowych, które wraz z wodą, białkami, ceramidami, kwasami tłuszczowymi i cholesterolem tworzą na naszej skórze naturalną barierę ochronną tzw. płaszcz hydrolipidowy. Bariera ta pełni na co dzień bardzo ważną funkcję - chroni naszą skórę przed uszkodzeniami w wyniku działania wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych np. promieniowania słonecznego, mrozu, wiatru, suchego powietrza czy substancji chemicznych. Niski poziom lipidów w skórze sprawia, że bariera ochronna ulega osłabieniu, przez co zwiększa się jej podatność na mikrourazy, podrażnienia, przesuszenie czy odwodnienie.

Krem z lipidami - tłusty krem dla przesuszonej i odwodnionej skóry

Natłuszczający krem z lipidami to przede wszystkim odpowiednia propozycja dla osób, które na co dzień zmagają się z suchą, odwodnioną i wrażliwą skórą twarzy lub ciała. Tłusty i ochronny krem z lipidami pozwoli wzmocnić osłabiony płaszcz ochronny skóry i zwiększyć jej odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Odpowiedniego kremu lipidowego dla skóry suchej i wrażliwej warto przede wszystkim szukać w aptece np. Lipikar Fluid La Roche-Posay - w aptecznych produktach poza lipidami (np. w postaci masła Karite), znajdziemy też właściwy zestaw składników nawilżających, kojących i łagodzących, dzięki czemu będziemy w stanie zredukować typowe dla tego rodzaju skóry uczucie ściągnięcia, swędzenia czy pieczenia.

Tłusty i ochronny krem do twarzy na zimę i na lato

Krem lipidowy do twarzy to również odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny na zimę - nie tylko dla osób, które w pozostałe pory roku zmagają się z problemem przesuszania skóry, ale też dla posiadaczek skóry normalnej czy mieszanej. Zima to czas, w którym nasza skóra traci największą ilość lipidów - odpowiedzialne są za to niskie temperatury i silny wiatr na zewnątrz, jak również suche oraz gorące powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli w zimę czujemy, że nasza skóra stała się przesuszona, zaczerwieniona, podrażniona i piekąca, to znak, że naruszona została jej bariera hydrolipidowa i niezbędne jest jej wzmocnienie przy pomocy kremu z dodatkiem właściwych substancji natłuszczających.

Krem z dodatkiem lipidów warto mieć w swoim posiadaniu również latem - szczególnie wtedy, gdy wystawiamy swoje ciało na bezpośrednią ekspozycję słoneczną. Długotrwałe i intensywne opalanie się na słońcu znacząco osłabia warstwę hydrolipidową skóry i przyczynia się do jej przesuszania, odwodnienia oraz szybszego starzenia. Dlatego po opalaniu warto zdecydować się na aplikację kremu lipidowego, który pomoże odbudować jej naruszoną strukturę i przygotować ją na kolejny kontakt z promieniowaniem słonecznym.

Natłuszczający krem do twarzy dla dzieci

Lipidy to substancje, które są niezbędne do zachowania prawidłowej równowagi nie tylko na skórze u dorosłych, ale też u najmłodszych. Pamiętajmy o tym, że do 3. roku życia struktura skóry u dzieci wygląda zupełnie inaczej niż u dorosłych - naskórek u dzieci jest dużo cieńszy i delikatniejszy, posiada słabo rozwiniętą warstwę rogową i jest praktycznie pozbawiony naturalnej warstwy ochronnej, przez co nie jest w stanie należycie chronić skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku dzieci poziom lipidów w skórze powinien być uzupełniany codziennie - to bardzo ważne, by regularnie pracować nad wzmacnianiem i odbudowywaniem naturalnie osłabionej bariery ochronnej skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły