Skoncentruj się na...

Czym są lipidy i jakie mają zastosowanie w kosmetyce?

Img_Czym są lipidy i jakie mają zastosowanie w kosmetyce?

Nie wszystkie tłuszcze są złe. Choć staramy się ich unikać w naszej diecie, to warto wiedzieć, że istnieją takie rodzaje tłuszczu, które są w organizmie potrzebne i spełniają ważne funkcje. Jednymi z nich są lipidy. Są to związki, które odpowiadają za ochronę skóry przed różnymi szkodliwymi czynnikami, a także za jej nawilżenie. Trudno zatem dziwić się, że lipidy w kosmetyce są wykorzystywane nader często. Przydają się zarówno do pielęgnacji zdrowej, ale przesuszonej skóry, jak i tej, której płaszcz hydrolipidowy został naruszony np. przez atopowe zapalenie skóry.

Lipidy – co to?

Lipidy to grupa związków organicznych potrzebnych do właściwego funkcjonowania całego organizmu, w którym spełniają zadania źródła energii, budulca i warstwy ochronnej. Nade wszystko są jednak przydatne skórze, na której tworzą warstwę hydrolipidową. Jej funkcją jest obrona skóry przed przesuszaniem i szkodliwym działaniem czynników takich jak zanieczyszczenia, mróz, wiatr, promienie słoneczne. W skórze lipidy stanowią budulec, ale też odpowiadają za jej prawidłową gospodarkę wodno-tłuszczową. Niedostatki tego składnika mogą skutkować chociażby pękaniem skóry i narażeniem jej na przesuszanie oraz podrażnienia. Warto zatem wiedzieć, jak uzupełnić lipidy, by nie dopuszczać do pogorszenia stanu cery.

Jak są wykorzystywane lipidy w kosmetyce?

Ze względu na swój pozytywnywpływ na skórę lipidy są wykorzystywane w produkcji kosmetyków. Preparaty zawierające je w składzie działają odżywczo i ochronnie, blokując szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Mają też zdolność łagodzenia podrażnień i regenerowania skóry. Na ich używanie powinny zdecydować się osoby, których cera jest nadwrażliwa, sucha, szorstka, skłonna do podrażnień i alergii. Co więcej, kosmetyki z lipidami dobrze sprawdzają się w przypadku chorób skóry takich jak AZS czy dermatozy. Warto też zaznaczyć, że zawartość ceramidów pomaga opóźnić proces starzenia skóry. Gdy wiemy, co to są lipidy, i znamy ich działanie, łatwiej nam jest dobrać dla siebie odpowiednie kosmetyki i stosować je w codziennej pielęgnacji.

Jak uzupełnić lipidy?

Niekiedy organizm nie jest w stanie sam wytworzyć odpowiedniej ilości tych związków, a wtedy można uzupełnić ich poziom za pomocą kosmetyków. Dobrym przykładem jest Lipikar Balsam od La Roche-Posay, który ma w swoim składzie lipidy. Jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do nawilżania i natłuszczania skóry, ale też zapobiega jej swędzeniu czy skrajnemu przesuszaniu, które towarzyszy np. reakcjom alergicznym. Co ważne, lipidy w kosmetyce mogą być często stosowane już u niemowląt od pierwszych dni życia. Zaletą jest brak parabenów i SLS. Łagodzące i nawilżające właściwości kosmetyku docenią też osoby walczące z atopią. Ważną cechą jest jego szybkie wchłanianie. Balsam ma lekką konsystencję, dlatego tworzy warstwę ochronną na skórze, ale jednocześnie nie pozostawia na niej tłustego filmu. Dodatkowa zawartość masła karite pogłębia działanie nawilżające.

Jak uzupełnić poziom lipidów? Wypróbuj LIPIKAR BALSAM AP+ - balsam uzupełniający poziom lipidów

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły