Czym właściwie jest trądzik?
Trądzik: 6 faz wyprysku
Pryszcze, wągry, zaskórniki… niezależnie od tego, jak nazwać trądzik, cierpi na niego większość nastolatków i spory odsetek dorosłych. Ta powszechnie znienawidzona choroba, powoduje pojawienie się rozmaitych wyprysków na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Ale co właściwie wywołuje trądzik i skąd się on bierze?
Biologia niedoskonałości
Faza 1:
Trądzik to choroba skóry wywołana zmianami poziomu hormonów, szczególnie w okresie dojrzewania i w wieku nastoletnim. Hormony zwane androgenami wysyłają sygnał do gruczołów, które wydzielają sebum do niewielkich otworów w skórze nazywanych mieszkami.
Trądzik zasadniczo wynika z nieprawidłowego funkcjonowania tego duetu: gruczołów łojowych i mieszków. Sebum zwykle ochrania skórę wodoodporną warstwą, ale zmiany hormonalne powodują jego nadprodukcję, w wyniku której skóra staje się znacznie bardziej tłusta.
Faza 2:
Dochodzi do zmian w komórkach na powierzchni skóry oraz w wyściółce mieszków. Górna warstwa skóry staje się grubsza i bardziej lepka pod wpływem wspomnianych hormonów. Efekt?
Faza 3!
Mieszki zostają zatkane lepką mieszanką komórek i sebum. Jeżeli ta mieszanka ściemnieje w kontakcie z powietrzem, tworzą się zaskórniki, jeżeli zostaje zamknięta pod powierzchnią skóry, powstają mikrocysty.
Gotowi na fazę 4?
To tam pojawia się na scenie nieznośna bakteria, P.Acnes. Namnaża się ona w środowiskach beztlenowych, takich jak zablokowane pory i wywołuje stany zapalne. Rezultaty: czerwone wybrzuszenia, krostki, albo głębiej położone, twarde zmiany – guzki i cysty.
Faza 5
to etap oczyszczania. Do akcji wkraczają supermocne komórki sprzątające, makrofagi, które eliminują uszkodzone tkanki i stymulują skórę do naprawy uszkodzeń. Może to trwać kilka dni lub tygodni, w zależności od nasilenia trądziku.
Faza 6
jest szczególna. To etap, na którym odzyskujesz kontrolę. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, możesz ominąć każdą z faz opisanych powyżej. Nie musisz robić tego sam: zwróć się o profesjonalną poradę do lekarza lub farmaceuty.