Skoncentruj się na...

Dihydroxyaceton, Glycerin, Lanolin - czyli składniki aktywne w kosmetykach

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_focuson_default.jpg

Większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest codzienna pielęgnacja twarzy i ciała. Okazuje się jednak, że przed zakupem wybranego kosmetyku bardzo rzadko spoglądamy na jego skład, który przecież w tym przypadku jest tak istotny. Aby móc właściwie dobierać preparaty dla siebie, warto wiedzieć, jak się nazywają i jakie zadania spełniają ich poszczególne składniki. Przedstawiamy zatem listę najważniejszych i najbardziej pożądanych składników aktywnych w kosmetykach przeznaczonych dla różnych typów skóry.

Substancje aktywne stosowane w kosmetyce - dlaczego ich nazwy są tak trudne?

Skład, widniejący na opakowaniu każdego kosmetyku, to receptura, którą podaje się według międzynarodowych ustaleń International Nomenclautre of Cosmetic Ingredients - to znaczy Międzynarodowego Nazewnictwa Składników Kosmetyków. Ich chemiczne nazwy zazwyczaj niewiele nam mówią, ale dla producentów kosmetyków najważniejsze jest to, aby składniki aktywne w kremach były zgodne z międzynarodowymi przepisami, które wymagają jednakowego nazewnictwa we wszystkich krajach. Dla konsumenta bardzo ważną informacją jest natomiast kolejność, w jakiej zostały one podane na kosmetyku. Warto wiedzieć, że na samym początku widnieją substancje o największym udziale procentowym (dlatego bardzo często pierwsze miejsca listy zajmuje woda - Aqua), zaś na końcu składniki, których w danym kosmetyku jest najmniej.

Składniki aktywne dla skóry suchej

*Glycerin - czyli gliceryna, to podstawowy składnik kremów nawilżających, który w największej ilości powinien znajdować się w produktach do skóry suchej. Posiada on bardzo silne działanie higroskopijne, co oznacza, że dobrze wiąże wodę.
*Hialuronic Acid / Sodium Hyaluronate - inaczej kwas hialuronowy, który skutecznie nawilża i wygładza skórę, tworząc na jej powierzchni niewidoczną warstwę ochronną.
*Sphingolipids, Glykosphingolipids - to ważne dla skóry ceramidy, które uszczelniają warstwę ochronną naskórka i zapobiegają utracie wody przez skórę.
*Urea - mocznik, silnie nawilżający skórę, który bardzo często znajduje się w preparatach leczniczych dla skóry bardzo suchej.
*Atelcollagen - nawilżający i uelastyczniający kolagen, który tworzy na skórze nietłustą, ale napinającą i wygładzającą warstwę.
*Prunus Armenica Kernel Oil, Prunus Persica Kernel Oil, Borago Officinalis - oleje roślinne, zapewniające skórze nawilżenie, elastyczność i ochronę, a także hamujące utratę wody przez naskórek.
*Lanolin - lanolina, substancja nawilżająca i łagodząca pęknięcia naskórka.

Składniki aktywne dla cery tłustej i mieszanej

*Salicylic Acid - kwas salicylowy, który posiada właściwości złuszczające, przeciwzapalne  oraz zmiękczające warstwę rogową naskórka.
*Glycolic Acid - kwas glikolowy, złuszczający, oczyszczający, wygładzający, przeciwdziałający zaskórnikom.
*Azulen - azulen działa przeciwzapalnie i łagodząco, ściąga też pory skórne.
*Kaolin - składnik o właściwościach wchłaniających i oczyszczających, stosowany w kremach matujących.
*Triclosan - substancja o właściwościach bakteriostatycznych i przeciwzapalnych.

Przy pielęgnacji cery tłustej zdecydowanie nie należy stosować kosmetyków z dodatkiem alkoholu, który co prawda posiada skuteczne właściwości wysuszające, ale w efekcie wywołuje jeszcze większy problem z przetłuszczaniem się się skóry. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku naturalne ekstrakty i wyciągi roślinne. Przy cerze mieszanej należy natomiast pamiętać o tym, by w kremie znalazły się również odpowiednie substancje nawilżające.

Cera dojrzała - najbardziej pożądane składniki aktywne

*Retinol - pochodna witaminy A, działająca na naskórek i skórę właściwą. Pobudza komórki naskórka do podziału, a kolagen do syntezy.  Działa na skórę wygładzająco i przeciwzmarszczkowo, a dodatkowo rozjaśnia przebarwienia.
*Retinaldehyd i Retinyl Palmitate - to także pochodne  witaminy A, które wykazują podobne działanie do retinolu.
*Ascorbic Acid - witamina C, która chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i stymuluje wytwarzanie kolagenu. Podobnie jak witamina A działa na skórę wygładzająco i rozjaśniająco.
*Ascorbyl Palmitate - słabsza forma witamy C, która wykazuje działanie ochronne i antyoksydacyjne.
*Lipoic Acid - kwas liponowy, silnie pobudzający metabolizm komórek i działający na skórę przeciwzmarszczkowo oraz ujędrniająco.
*Tocopherol Acetate - witamina E, silnie wymiata wolne rodniki i chroni komórki skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Bardzo dobrze współdziała z witaminą C, dlatego w kosmetykach do pielęgnacji często można spotkać je razem. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, gdyż skutecznie ujędrnia i wygładza skórę.
*Alfa Hydroksyacids (AHA) - działa na skórę złuszczająco i ułatwia wchłanianie innych substancji kosmetycznych. Posiada właściwości nawilżające i stymulujące odnowę komórkową.
*Ubiquinone - koenzym Q10, przeciwutleniacz, posiada działanie rewitalizujące i pobudzające.
*Sphingolipids, Hydroxylpalmiotyl sphinganine - ceramidy nazywane cementem skóry, które uelastyczniają i wygładzają naskórek oraz chronią go przed utratą wody.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły