Skoncentruj się na...

Dlaczego skóra swędzi? Zobacz, jak zapobiec swędzeniu!

Img_Dlaczego skóra swędzi? Zobacz, jak zapobiec swędzeniu!

Swędzenie skóry to bardzo nieprzyjemne uczucie, które w zależności od stopnia nasilenia może bardzo mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Świąd skóry to jeden z najczęściej występujących objawów jej podrażnienia, do którego dochodzi na skutek zaburzenia warstwy ochronnej naskórka. W wyniku tej sytuacji skóra staje się podatna na przesuszanie i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Jak złagodzić swędzenie skóry i przywrócić skórze właściwą ochronę?

Swędzenie skóry – przyczyny

Przyczyny swędzenia skóry mogą być różne. Uczucie świądu może pojawiać się jako jeden z objawów reakcji alergicznej, rezultat nadmiernego przesuszenia skóry, jak również wynik jej podrażnienia. Każdą z wymienionych sytuacji łączy jednak jeden wspólny mianownik. Jest nim zaburzenie warstwy ochronnej naskórka – tzw. płaszcza lipidowego, znajdującego się na powierzchni skóry. To on zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody, jak również chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli dojdzie do naruszenia jego struktury, np. na skutek niewłaściwej pielęgnacji czy też w wyniku rozwoju chorób skóry, wówczas dochodzi do podrażnień skóry, których jednym z objawów jest właśnie uczucie świądu. Podobnie dzieje się w przypadku naruszenia równowagi mikrobiomu, czyli naturalnie występujących na powierzchni skóry mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy), które może skutkować rozwojem takich chorób skóry, jak m.in. atopowe zapalenie skóry czy też łuszczyca. Jako że świąd skóry jest uczuciem wyjątkowo uciążliwym, które trudno ignorować, konsekwencją jego występowania zazwyczaj jest wzmożone drapanie, co z kolei jako jeden z czynników drażniących dodatkowo podrażnia skórę, potęgując problemy z nią związane. Co na swędzącą skórę będzie zatem najlepszym rozwiązaniem?

Jak złagodzić swędzenie i zapobiec jego ponownemu występowaniu?

Jak złagodzić świąd skóry? To pytanie, które często zadają sobie osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami skóry oraz alergią. Szukając na nie odpowiedzi, warto pamiętać o tym, iż w tym przypadku równie ważne jak złagodzenie uciążliwego objawu jest wyeliminowanie przyczyny odpowiedzialnej za jego występowanie. Dlatego poza środkami doraźnymi warto też sięgnąć po produkty, które pomogą przywrócić skórze naturalną barierę ochroną.

Pierwszy rodzaj produktów, jak np. sztyft przeciw swędzeniu ograniczający potrzebę drapania z linii LIPIKAR Stick AP+ pomaga przynieść skórze natychmiastową ulgę. Zastosowanie preparatów tego typu pomaga także złagodzić podrażnienia wynikające z ciągłego drapania swędzących miejsc, przyspieszając w ten sposób powrót skóry do równowagi. To świetny sposób na złagodzenie przykrych objawów, które towarzyszą zarówno niektórym chorobom skóry, jak i jej nadmiernemu przesuszeniu.

Drugi rodzaj produktów, a więc preparaty wyrównujące poziom lipidów tworzących naturalną barierę ochronną skóry (np. balsam uzupełniający poziom lipidów z serii LIPIKAR La Roche Posay), powinien być stosowany jako uzupełnienie doraźnej terapii. Jako że płaszcz lipidowy skóry doskonale chronią ją zarówno przed utratą wody, jak i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, stosowanie tego typu preparatów pozwala zapobiegać ponownemu wystąpieniu problemu swędzenia skóry, przywracając jej wewnętrzną równowagę.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły