Skoncentruj się na...

Dlaczego włosy wypadają? Sprawdź średni cykl życia włosa!

Img_Dlaczego włosy wypadają? Sprawdź średni cykl życia włosa!

Poznanie cyklu życia włosa jest kluczowe, aby zrozumieć dlaczego włosy wypadają i skąd bierze się problem łysienia. Już nie wiesz, jak sobie poradzić i co stosować na wypadanie włosów? Dowiedz się o nich więcej - zrozum, gdzie leży Twój problem!

Krótka charakterystyka cyklu życiowego włosa

Włosy są bardzo ważnym elementem ludzkiego ciała. Spełniają nie tylko funkcję psychologiczną, bowiem dzięki pięknej, bujnej czuprynie czujemy się atrakcyjniejsi społecznie, ale także ochronną, osłaniają skórę przed zimnem, czy szkodliwym wpływem promieniowania UV. I to właśnie głównie z tego powodu matka natura obdarza ludzi “upierzeniem” niedługo po poczęciu - mieszki włosowe zaczynają wzrastać jeszcze przed 9. tygodniem życia płodowego. Abstrahując, między 12. a 14. tygodniem embriony zaczynają obrastać delikatnym meszkiem zwanym “languo”, który spełnia właśnie funkcje ochronne. Nieraz zdarza się nawet, że noworodki się z nim rodzą i są nim otulone do kilku dni po porodzie, kiedy to naturalnie zanika, przecierając się. Jednak wracając do tematu, owłosienie płodowe niewiele ma wspólnego z późniejszą czupryną. Nasze “dorosłe” owłosienie jest wynikiem procesu, jakiemu poddany jest każdy włos na głowie. Każdy cykl życiowy włosa rozpoczyna się w mieszku włosowym. Każde pasmo ma swój własny, niezależny od innych mieszek i to właśnie z niego wyrasta. W cyklu życiowym włosa wyróżnia się 3 fazy:

*ANAGEN - aktywna faza, kiedy włos wzrasta. Trwa około 5 lat.
*KATAGEN - faza krótka, przechodnia między fazą wzrostu a spoczynku. Wzrost włosa zostaje zahamowany, a włos przybiera maczugowaty kształt. Trwa około 2 tygodni.
*TELOGEN - to faza spoczynku, podczas której maczugowaty włos wypada. Trwa około 3 miesięcy.

Jak widać średni cykl życiowy włosa trwa w sumie około 5 lat (czasem nawet 7). W tym okresie mamy na głowie około 100 000 włosów, z których każdego dnia wypada około 100 - co jest naturalną konsekwencją cyklu. Badania trichogramem pokazują, że na stan przeciętnego ludzkiego owłosienia składa się 85% włosów anagenowych i 15% włosów talogenowych. Jeżeli natomiast wiele pojedynczych pasem równocześnie wejdzie z jakiegoś powodu w stan spoczynku, wówczas w przeciągu następnych kilku miesięcy może pojawić się problem wypadania włosów, a nawet łysienia.

Przyczyny zaburzenia cyklu życiowego włosa

Wypadają nie tylko te włosy, które znalazły się w fazie talogenowej z przyczyn naturalnych. Istnieje wiele szkodliwych czynników, które powodują uszkodzenie włókien włosowych, negatywny wpływ na cebulkę włosa, czy zaburzenie równowagi w procesach zachodzących na skórze głowy. To tylko niektóre odpowiedzi na pytanie: dlaczego włosy wypadają? A jest ich niestety więcej.

Przyczyny wypadania włosów:

 • nadmierny stres,
 • zbyt intensywna pielęgnacja,
 • uszkodzenia mechaniczne włosa,
 • zaburzenia hormonalne (łysienie za sprawą *androgenów, ciąża, menopauza),
 • choroby skóry głowy (głównie łupież, AZS, grzybica)
 • braki w diecie,
 • i inne.

Co stosować na wypadanie włosów?

Ogólnie rzecz ujmując, przyczyny wypadania włosów mogą mieć dwoisty charakter. Po pierwsze, mogą stanowić “przejściowy stan wyjątkowy” wywołany albo nieodpowiednią pielęgnacją, albo niegroźnymi zmianami hormonalnymi, albo na przykład szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Po drugie, mogą być oznaką choroby skóry głowy takich jak łupież tłusty, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry. O ile w pierwszym przypadku sami możemy przeciwdziałać wypadaniu włosów, o tyle w drugim, musimy skorzystać z pomocy specjalisty. Ale wróćmy do przypadku pierwszego. Kiedy wypadanie włosów wiąże się ze zmianą pór roku, ciążą, okresem połogu, zmianą diety, czy innymi podobnymi przyczynami, sami możemy zahamować ich efekty. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów na wypadanie włosów. Oczywiście jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Dlatego też warto zorientować się jaki powinien być dobry szampon przeciw wypadaniu włosów.

Skuteczny szampon na wypadanie włosów powinien zawierać:

 • informację, że został przebadany dermatologicznie,
 • substancje wzmacniające cebulki włosów,
 • składniki poprawiające ochronę włosa przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych,
 • składniki pomagające zamknąć łuski włosa, a więc wygładzić jego powierzchnię, co w efekcie przeciwdziała plątaniu się włosów i ułatwia ich rozczesywanie,
 • olejki i wyciągi roślinne.


Ważne jest także, aby etykiety szamponów na wypadanie włosów nie zawierały informacji o parabenach, konserwantach oraz innych silnie drażniących substancjach. Może natomiast się znaleźć adnotacja o dość kontrowersyjnych sylikonach, bowiem dzięki nim włosy w fazie anagenowej staną się gładsze, a tym samym mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowując, jeszcze raz odpowiedzmy na pytanie: dlaczego włosy wypadają? Otóż włosy wypadają, ponieważ ich wzrost w fazie anagenu został zaburzony, co doprowadziło do tego, że duża ilość mieszków włosowych przeszła w fazę talogenu. Zahamowanie tego procesu może nastąpić poprzez stosowanie odpowiednich szamponów na wypadające włosy (jak np. Kerium Anti-Chute), których składniki wzmacniają i ochraniają włosy anagenowe. Nadmiernie wypadające włosy? Wiesz już chyba, co robić!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły