Skoncentruj się na...

Dobry krem dla dzieci - czyli jak dbać o skórę Twojej pociechy?

Img_Dobry krem dla dzieci - czyli jak dbać o skórę Twojej pociechy?

Do pielęgnacji skóry dziecka należy na co dzień podchodzić bardzo ostrożnie - nie wszystkie kosmetyki będą odpowiednie dla dzieci i niemowląt, dlatego wybierając preparat dla malucha, należy dokładnie przeanalizować jego skład. Jaki zatem będzie dobry krem dla dzieci? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu do twarzy dla dzieci i niemowląt!

Krem do twarzy dla noworodka - czy dziecku potrzebny jest krem?

Skóra dziecka, aż do trzeciego roku życia, bardzo różni się od skóry dorosłego człowieka. Naskórek noworodka jest wyjątkowo cienki i delikatny, posiada słabo rozwinięty ochronny płaszcz tłuszczowy i warstwę rogową, przez co skóra nie jest w stanie należycie chronić się przed podrażnieniami, słońcem, mrozem czy wiatrem. Mała sprężystość skóry, duża podatność na uszkodzenia i całkowita bezbronność wobec działania słońca - to właśnie powody, dla których powinniśmy posiadać dobry krem dla dzieci, by wzmacniać ich skórę i chronić ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że przez pierwsze tygodnie życia skóra niemowlęcia jest chłonna jak gąbka i tą drogą może dostać się do organizmu wiele szkodliwych składników kosmetyków. Dlatego do codziennej pielęgnacji malucha należy wybierać specjalnie przeznaczone do tego preparaty.

Hipoalergiczny i naturalny krem dla dzieci

Dobry krem do twarzy dla dzieci to przede wszystkim krem o jak najbardziej naturalnym i łagodnym składzie, który nie zawiera sztucznych, drażniących i wysuszających skórę składników - parabenów, konserwantów, barwników zapachowych czy alkoholu. Najlepiej w tym przypadku szukać kremu hipoalergicznego przeznaczonego specjalnie do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt - w ten sposób będziemy mieć pewność, że kosmetyk nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie naszego malucha. Bardzo ważne, by wybrany przez nas preparat posiadał w składzie lipidy - to znaczy tłuszcze wchodzące w skład naturalnej bariery ochronnej skóry. Przykładem takiego preparatu jest apteczny krem Lipikar Balsam AP + La Roche-Posay, który dogłębnie nawilża skórę, przeciwdziała podrażnieniom i odbudowuje barierę skórną, a przy tym jest bezpieczny dla malucha.

Krem ochronny do twarzy na zimę i na lato - niezbędny dla dziecka

Jeżeli chcemy zapewnić swojemu dziecku prawidłową pielęgnację każdego dnia, musimy pamiętać o ochronie jego skóry przed najbardziej szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - to znaczy mrozem, silnym wiatrem i promieniowaniem UVA i UVB. Są to czynniki, wobec których skóra malucha jest całkowicie bezbronna i które mogą wywołać na jej powierzchni głębokie uszkodzenia. Wybierając krem z filtrem na zimę dla dziecka, należy szukać tłustego, ochronnego kosmetyku, który zabezpieczy ciało i twarz malucha, latem zaś pamiętajmy o aplikacji kosmetyków z wysoką ochroną przeciwsłoneczną - faktorem SPF 50. Warto jednak uświadomić sobie to, że słońce może działać szkodliwie na skórę dziecka nie tylko przy bezpośredniej ekspozycji, ale też przy zachmurzonym niebie, dlatego kosmetyki z filtrami najlepiej stosować przy każdym wyjściu z dzieckiem na zewnątrz. Pamiętajmy też o tym, że do 3. roku życia dzieci nie powinny się w ogóle opalać - podnosi to bowiem ryzyko nowotworu skóry w przyszłości.

Dobry krem dla dzieci + delikatne oczyszczanie skóry

Przy codziennej pielęgnacji niemowlaka czy starszego dziecka powinniśmy zadbać nie tylko o zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi, ale też jej delikatne oczyszczanie. Tak samo, jak w przypadku kremu do twarzy czy ciała, skórę dziecka należy oczyszczać przy pomocy łagodnych, hipoalergicznych i delikatnych preparatów, których skład został pozbawiony sztucznych i drażniących składników. Do kąpieli warto wybierać kosmetyki z dodatkiem substancji tłuszczowych (lipidów), by dodatkowo wzmocnić słabą warstwę ochronną skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły