Skoncentruj się na...

Dostosuj pielęgnację twarzy do rodzaju skóry!

Img_Dostosuj pielęgnację twarzy do rodzaju skóry!

Codzienna i skrupulatna pielęgnacja skóry twarzy jest obowiązkiem każdej kobiety, której zależy na tym, by jak najdłużej zachować piękny, młody i zdrowy wygląd twarzy. W tym przypadku najważniejsze jest to, abyśmy potrafili odpowiednio dostosować kosmetyki do rodzaju skóry twarzy, z którym mamy na co dzień do czynienia.

Rodzaje i pielęgnacja skóry twarzy

Rodzaj posiadanej przez nas skóry twarzy jest wiedzą, bez której nie możemy mówić o prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy. Trzeba zaznaczyć, że nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą nie tylko nie pomóc naszej skórze, ale wręcz jej zaszkodzić - w ten sposób nie zapewnimy jej wystarczającej ochrony przed działaniem wiatru, mrozu, słońca i zanieczyszczeń, co przyspieszy jej proces starzenia. Co więcej, źle dobrane kosmetyki mogą ją podrażnić i uwrażliwić, a tym samym doprowadzić do poważnych chorób skóry. Musimy też pamiętać o tym, że stan naszej skóry może się zmieniać w zależności od pogody, warunków pracy czy poziomu hormonów w organizmie, dlatego przy codziennym dbaniu o twarz, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki.

Normalna skóra twarzy - pielęgnacja

Cechy skóry normalnej:
*skóra jest gładka, jednolita, jędrna i posiada promienny koloryt,
*struktura skóry normalnej wydaje się matowa, a pory są na niej praktycznie niewidoczne,
*skóra nie posiada skłonności do błyszczenia i zmian trądzikowych,
*po umyciu ją wodą nie odczuwa się nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i pieczenia.

Skóra normalna to najmilszy i najprostszy w pielęgnacji twarzy rodzaj skóry - nie przysparza wielu problemów, szybko się regeneruje i odznacza się zdrowym wyglądem. Niestety u dorosłych występuje bardzo rzadko. Jeśli jednak stałyśmy się jej szczęśliwymi posiadaczkami, przy codziennej pielęgnacji twarzy musimy przede wszystkim skupić się na jej nawilżaniu i skutecznej ochronie przed działaniem słońca. Oczyszczać należy ją natomiast przy pomocy łagodnego i nawilżającego kosmetyku myjącego bez zawartości mydła.

Dbanie o skórę suchą

Cechy skóry suchej:

 • skóra jest bardzo cienka, delikatna
 • jest matowa, a jej pory są zamknięte,
 • w wielu miejscach ulega łuszczeniu, a jej powierzchnia jest chropowata i szorstka,
 • posiada dużą skłonność do zmarszczek mimicznych, w szczególności na czole i wokół oczu,
 • po przemyciu twarzy wodą towarzyszy jej uporczywe uczucie ściągnięcia i pieczenia,
 • często jest to również skóra wrażliwa, która posiada skłonność do podrażnień i zaczerwienień.

Skóra sucha to rodzaj skóry, którą może przesuszyć i podrażnić praktycznie wszystko: mydło, twarda woda, słońce i solarium, mróz, silny wiatr, suche powietrze czy klimatyzacja. W związku z tym kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry twarzy powinny być bogate w substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia. Skórę suchą należy intensywnie nawilżać dwa razy razy dziennie przy pomocy odpowiedniego kremu np. z gamy Hydraphase La Roche-Posay, a oczyszczać łagodnym i bogatym w substancje nawilżające płynem np. mleczkiem lub płynem micelarnym. W zimę powinniśmy jednak przestawić się na stosowanie kosmetyków ochronnych bogatych w tłuszcze, by wzmocnić jej osłabiony płaszcz hydrolipidowy i uchronić ją przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur czy suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

Skóra tłusta - jak pielęgnować twarz?

Cechy skóry tłustej:

 • skóra jest gruba, a jej kolor wydaje się być ziemisty, błyszczy się na całej powierzchni twarzy, nawet po umyciu,
 • jej cechą charakterystyczną są rozszerzone pory oraz skłonność do zaskórników, krost i stanu zapalnego, skóra bardzo często przetłuszcza się także na dekolcie i plecach.

Skóra tłusta, która jest wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, to dolegliwość typowa dla nastolatków, jednak coraz częściej mają z nią do czynienia również osoby dorosłe. Przy skórze tłustej musimy skupić się przede wszystkim na skutecznym ograniczeniu pracy gruczołów łojowych, poprzez odpowiednią higienę skóry twarzy. Twarz należy przemywać dwa razy dziennie żelem do mycia twarzy bez zawartości mydła, który zmniejszy rozwój bakterii i usunie z jej powierzchni zanieczyszczenia. Dodatkowo należy stosować tonik do twarzy bez alkoholu, który pomoże ją odświeżyć, zdezynfekować i zmatowić. Dwa razy w tygodniu należy wykonywać na powierzchni twarzy peeling, by usunąć martwe komórki naskórka blokujące ujścia gruczołów łojowych, zaś raz w tygodniu maseczkę oczyszczająco-matującą. Nie można w tym przypadku zapominać również o stosowaniu matująco-nawilżającego kremu do twarzy o beztłuszczowej formule, który pozwoli utrzymać skórę w prawidłowej kondycji.

Zalecenia na temat pielęgnacji skóry mieszanej

Cechy skóry mieszanej:

 • skóra jest gruba i ziemista jedynie w centralnej części twarzy (czoło, nos, broda),
 • na policzkach, bokach twarzy, skroniach i wokół oczu jest delikatniejsza i posiada skłonności do przesuszania,
 • w strefie T błyszczy się nawet po umyciu twarzy, podczas gdy na pozostałej powierzchni twarzy jest lekko ściągnięta i piecze,
 • centralna część twarzy posiada skłonności do zaskórników i rozszerzonych porów, a na policzkach, bokach twarzy i wokół oczu skóra jest matowa.

Skóra mieszana to połączenie dwóch różnych typów skóry - tłustej w strefie T i suchej na pozostałej powierzchni twarzy. I tak też powinniśmy ją traktować podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy. W strefie T musimy się skupić na ograniczaniu nadmiernej produkcji sebum przy pomocy żelu myjącego, toniku, peelingu i kremu matująco-nawilżającego, zaś na policzkach, bokach twarzy, skroniach i wokół oczu powinniśmy zadbać o intensywne nawilżanie skóry oraz jej łagodne oczyszczanie.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły