0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

Wróć na stronę laroche-posay.pl
Save your skin

Edukowanie pacjentów w zakresie ryzyka, jakie niosą leki wywołujące fotoalergię

Img_Edukowanie pacjentów w zakresie ryzyka, jakie niosą leki wywołujące fotoalergię

Fotoalergia jest wynikiem interakcji pomiędzy promieniowaniem UV a substancjami wrażliwymi na światło znajdującymi się w skórze i na skórze. Mogą to być produkty stosowane miejscowo (perfumy, leki) lub cząsteczki dostarczane skórze za pośrednictwem układu krwionośnego (leki wywołujące uczulenie na światło). Czy można tę dolegliwość leczyć lub jej zapobiegać? Zapytajmy dermatologa.

Jakie są objawy uczulenia na słońce (fotoalergii)?

U pacjentów może wystąpić gwałtowna reakcja na obszarach skóry narażonych na działanie słońca.

Skóra staje się czerwona i wygląda tak, jakby doznała oparzenia słonecznego. Reakcja zachodzi niedługo po zastosowaniu produktu lub przyjęciu leku. Zmiana może także przypominać wyglądem egzemę i pokrywać nie tylko te obszary skóry, które narażone były na działanie promieni słonecznych. Pojawienie się fotoalergii jest często odsunięte w czasie (48 godzin po kontakcie ze słońcem).

Jakie działania należy podjąć w takich przypadkach?

Wizualna ocena stanu skóry szybko wskazuje na fotoalergię.

Pytamy pacjentów o to, jakie przyjmowali leki oraz jakie stosowali kremy – kosmetyczne lub lecznicze. Istnieje wiele fotouczulających preparatów leczniczych (niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, środki przeciwzapalne itp.). Gdy podejrzewamy, że przyczyną jest lek, czasami kierujemy swoich pacjentów na specjalistyczną konsultację w celu wykonania testów na działanie promieniowania ultrafioletowego. Przede wszystkim trzeba jednak – co oczywiste – przynieść ulgę pacjentowi, w miarę możliwości zawiesić leczenie i zalecić unikanie słońca.

Co można polecić pacjentom chcącym uniknąć fotoalergii?

Pacjenci muszą być świadomi ryzyka związanego z przyjmowaniem niektórych leków powodujących uczulenie na światło.

Powinni też wiedzieć, że zawsze mogą zwrócić się o poradę do swojego lekarza. Przyjmowania niektórych leków, na przykład nasercowych, nie można przerywać. Doradzamy pacjentom, aby unikali słońca i – jeżeli przebywają na zewnątrz – zadbali o ochronę przed słońcem (nosząc odpowiednią odzież i nakrycie głowy oraz stosując preparat z bardzo wysokim filtrem). Przebywając na słońcu, powinni także unikać stosowania perfum bezpośrednio na skórę.

Nasza metoda 3 kroków, która ochroni Cię przed nowotworem