Skoncentruj się na...

Egzema: przyczyny, objawy i leczenie

Img_Egzema: przyczyny, objawy i leczenie

  • Egzema dotyczy osób w każdym wieku. Szacuje się, że choroba dotyka aż 10% populacji.
  • Egzema objawia się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry
  • Jest to reakcja alergiczna na drażliwe substancje
  • Nasilenie objawów bywa różne – w zależności od tego jak silnie nasz organizm reaguje na dany alergen
  • Na skórze pojawiać się mogą wysypki kontaktowe, a nawet rumień
  • Warto dokładnie czytać skład kosmetyków do codziennej pielęgnacji i rezygnować z tych, które zawierają potencjalnie szkodliwe substancje
  • W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się tylko maści i kremy wydawane na receptę
  • Dużą rolę w walce z egzemą odgrywa także prawidłowa dieta

Świąd, podrażnienie skóry, wyprysk, czerwone plamy, pęcherzyki i łuszczenie się skóry. Chory na egzemę nie ma lekko. Czy tę uporczywą chorobę można wyleczyć, czym naprawdę jest i czy bywa zaraźliwa?

Egzema - co to jest?

Egzema jest stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry i w wielu przypadkach ma podłoże alergiczne, ale może być także o charakterze niealergicznym spowodowanym obecnością substancji drażniącej w otoczeniu. Przyczyny egzemy nie są do końca znane i mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne bądź wewnętrzne.

Egzema egzogenna (kontaktowa), pojawia się po kontakcie z substancją uczulającą (alergenem), na przykład metalami. Najczęściej są to chrom, nikiel i kobalt, ale także inne substancje: lanolina, rośliny, antybiotyki stosowane miejscowo, leki antyseptyczne oraz gumy i żywice czy nawet pożywienie. Często możemy nie być świadomi tego, że nasza skóra właśnie na to źle reaguje.

Gdy egzema ma podłoże genetyczne lub powodują ją czynniki zaburzające pracę układu odpornościowego, wtedy to egzema endogenna. Na szczęście choroba nie jest zaraźliwa. Niestety, zmaga się z nią aż 10 % populacji*.  Choroba zaczyna się często wtedy, gdy dzieci mają kilka miesięcy, u większości znika przed czwartymi urodzinami. Niestety, w późniejszym wieku może powrócić.

Nieprzyjemne objawy egzemy

Choroba może mieć różne nasilenie. Od wyprysku kontaktowego pojawiającego się, gdy mamy styczność z alergenem. Wtedy pojawia się rumień z czerwonymi grudkami zmieniającymi się potem w pękające pęcherzyki. Gdy pękną, na ich miejscu pojawia się strup. Nawet tak niewielkie zmiany nie są dla nikogo przyjemne.

W ostrzejszym przebiegu choroby pojawia się rumień i ropne pęcherzyki na całym ciele.  To już wyjątkowo bolesny i nieprzyjemny objaw. Niestety egzema może mieć też postać przewlekłą. Gdy stan zapalny utrzymuje się tak długo, że skóra ciągle się łuszczy i w końcu przerasta.

Egzema dłoni: choroba zawodowa

Jeszcze innym rodzajem tego schorzenia jest egzema dłoni, która występuje zazwyczaj u ludzi mających kontakt z jakąś wyjątkowo drażniącą substancją. To niemalże „choroba zawodowa” sprzątaczek, fryzjerów oraz medyków.  Zwłaszcza ci ostatni podczas pandemii koronawirusa musieli zmagać się z przykrymi skutkami egzemy. Skóra dłoni była podrażniona i wysuszona przez bezustanne używanie preparatów antywirusowych i antybakteryjnych, zwłaszcza na zewnętrznych częściach dłoni. Podrażnienie powoduje także świąd i występowanie rumienia czy wyprysków.

Problem na twarzy

Szczególnie jednak przykrą dolegliwością jest egzema na twarzy. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o kwestie estetyczne i obniżoną samoocenę. Skóra w wielu miejscach twarzy jest bardziej wiotka i oprócz charakterystycznego dla egzemy podrażnienia może pojawić się też obrzęk albo opuchlizna. Zmiany na ciele łatwo ukryć, jednak te na twarzy niestety pozostaną widoczne do momentu, gdy nie zajmiemy się poważnie ich leczeniem (oczywiście pod kontrolą lekarza). Samodzielne poradzenie sobie z problemem może doprowadzić do jego pogłębienia się.

Egzema_leczenie_content

Zwalcz wroga

Najważniejszym elementem leczenia egzemy jest prawidłowe wskazanie czynnika, który wywołuje podrażnienia i wyprysk kontaktowy.  Gdy podejrzewamy alergię, wskazane jest zrobienie testów alergicznych. Gdy wykażą one, że nasza skóra reaguje podrażnieniem na jakiś środek chemiczny lub metal, trzeba się go pozbyć. Najlepiej, by źródło problemu zidentyfikował lekarz dermatolog. To on wskaże sposoby, które pozwolą zredukować nieprzyjemne zmiany. Być może wystarczy do tego krem apteczny. Czasem jednak niezbędne będzie zastosowanie specyfików na receptę: maści, kremów lub aerozoli, które są kortykosteroidami. Nie zlikwidują one jednak uporczywego swędzenia. Tu przydadzą się leki przeciwhistaminowe, a uzupełniająco do całego leczenia, także preparaty przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Są one stosowane, gdy wyprysk zmienił się w otwarte rany z wysiękiem i wdało się zakażenie. Czasem zalecana jest także fototerapia.

Czystość to podstawa

Niestety, egzema u dzieci występuje dość często – aż 10% maluszków* po ukończeniu drugiego miesiąca życia ma z nią problem. Sucha, podrażniona skóra na główce, policzkach rękach i nogach potrafi dać się we znaki. Dodatkowo wśród objawów typowych dla egzemy znajduje się rumień, zaczerwienienie i świąd, który utrudnia malcowi spokojny sen. Dlatego trzeba zadbać, by szybko i skutecznie ulżyć dziecku i po jakimś czasie pozbyć się problemu.

Dlaczego niemowlęta cierpią na egzemę? Skóra niemowlaka jest zdecydowanie bardziej podatna na wysychanie. Dodatkowo cienka bariera naskórkowa i podatność na działanie alergenów często prowadzi właśnie do opisanych wyżej, nieprzyjemnych dolegliwości. Być może też istotne jest podłoże genetyczne. Jeśli sami mieliśmy w dzieciństwie egzemę, nasze dziecko prawdopodobnie również będzie ją przechodzić.

Na szczęście dbanie o skórę dziecka w tym czasie nie jest skomplikowane. Wystarczy, że będziemy je ubierać w przewiewne ubranka z naturalnych tkanin, bez niklowanych zapięć i prane w hipoalergicznych, bezzapachowych środkach.  Do pielęgnacji skóry należy wybierać jak najbardziej naturalne, niedrażniące specyfiki, które skutecznie będą wspierać i wzmacniać barierę ochronną skóry dziecka, przywracając jej równowagę. Warto też nie przedłużać ponad 10 minut kąpieli maluszka i zadbać o to, by powietrze w mieszkaniu było czyste i odpowiednio nawilżone – tu sprawdzą się oczyszczacze powietrza i nawilżacze.

Jeżeli zauważycie, że maluszek jest bardziej niespokojny i rozdrażniony po karmieniu, a na jego skórze pojawiają się plamy, warto przeanalizować dietę mamy. Alergeny mogą przenikać przez mleko i tym samym powodować szereg kłopotów (także skórnych) u pociechy. Czasami warto wyeliminować nabiał, jaja kurze czy niektóre owoce, takie jak cytrusy. W przypadku gdy maluch już spożywa pokarmy stałe warto wziąć pod lupę jego jedzenie i skonsultować z pediatrą, co ewentualnie może powodować egzemę.

Gdy dziecko bardzo cierpi z powodu świądu skóry, na bieżąco trzeba kontrolować także długość jego paznokietków, by nie rozdrapywało zmian i przez to nie cierpiało jeszcze bardziej.

Dieta na egzemę u dorosłych

Czy dieta może wpłynąć na złagodzenie egzemy? Jak się okazuje, tak właśnie jest.  Na pewno warto pić ok. 2 litry wody dziennie (w przypadku dorosłych), by skóra była lepiej nawilżona. Warto też uwzględnić w diecie produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega - czyli ryby morskie, orzechy, oleje roślinne, nasiona chia i siemię lniane, pod warunkiem, że nie jesteśmy na te produkty uczuleni. Warto też udać się na konsultację do dietetyka, który podpowie, jak zbilansować menu, by objawy egzemy były jak najmniej uciążliwe.*https://pediatrics.aappublications.org/content/134/6/e1735?fbclid=IwAR3itIJC_qgrnDSFvtbBV8LNu8_XipW74960QxFE5Gpg-qTBGgCvc8QKpfw
Dodatkowe źródła:
https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/atopic-dermatitis/self-care?fbclid=IwAR2u9HR0ua_eXuKL5BGrHeg_F_MTozdVhDWNjaHaG3wKK8Wff0nMxqSK1LQ

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty
6220CICAPLAST BAUME B51153337872412998CicaplastCiało|Dla dzieci/Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja|Regeneracja wszystkich obszarów ciałaCiało|Dla dzieciPielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja|Regeneracja wszystkich obszarów ciała0.00
La Roche-Posay CICAPLAST BAUME B5 KOJĄCY BALSAM REGENERUJĄCY zdjęcie