Skoncentruj się na...

Grzybica skóry — jak załagodzić jej objawy?

Img_Grzybica skóry — jak załagodzić jej objawy?

Grzybica skóry to poważna dolegliwość, z którą boryka się wiele osób. Poznaj objawy, rodzaje i skutki nieleczonej grzybicy skóry. Dowiedz się, jak skutecznie załagodzić jej objawy, by cieszyć się zdrową i gładką skórą!

Grzybica skóry — jedna z najpopularniejszych chorób skóry

Grzybica skóry i błon śluzowych jest jednym z rodzajów schorzeń skórnych. Zalicza się ją do chorób zakaźnych, które zostały wywołane przez chorobotwórcze grzyby. Są one, tzw. organizmami eukariotycznymi, co oznacza, że posiadają jądro komórkowe, a dodatkowo żyją w warunkach tlenowych. Z racji na powszechność grzybów w środowisku zewnętrznym, zakażenia grzybicze występują bardzo często. Z tej racji warto wiedzieć, skąd można nabyć grzybicę, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.

Objawy grzybicy skóry

Diagnoza grzybicy skóry i rozpoznanie tej choroby są niezbędne, aby skutecznie załagodzić jej objawy, a następnie całkowicie ją wyleczyć. Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy skóry: grzybica skóry owłosionej (grzybica skóry głowy), stóp, skóry gładkiej, zajady (kandydoza kącików ust), wyprzenia drożdżakowe. Mimo tej odmienności, symptomy charakterystyczne dla każdego rodzaju grzybicy skóry są zbliżone. Co istotne, niezbędna jest wizyta u lekarza rodzinnego lub dermatologa, który zdiagnozuje problem i wyeliminuje inne możliwe choroby, np. łuszczycę, z którą grzybica skóry często jest mylona. Wracając do objawów grzybicy skóry, wśród nich wyróżnia się:
* ogniska złuszczania skóry,
* ogniska wypadania włosów,
* zapalny i bolesny guz,
* nacieki, z których wydobywa się ropa,
* grudki i krostki,
* rumień i obrzęk skóry.

Jak załagodzić objawy i jak leczyć grzybicę skóry?

1. W celu skutecznego złagodzenia objawów grzybicy skóry należy przede wszystkim zmienić dotychczasową pielęgnację skóry. Konieczne jest, aby zacząć stosować kosmetyki naturalne, hipoalergiczne, dedykowane skórze wrażliwej. Taka minimalna zmiana przynosi maksymalną różnicę w postaci, chociażby złagodzenia świądu, bólu czy innego dyskomfortu, jaki jest nieodłączny od grzybicy skóry. Dodatkowo należy pamiętać, aby zrezygnować ze zwyczajnego mydła i zastąpić je kosmetykiem o delikatniejszych właściwościach. Cenna jest również zamiana zwykłego ręcznika na bawełniany i miękki, przy czym należy pamiętać o jego częstej wymianie. Ogólna higiena ciała, uwzględniająca szczególnie miejsca objęte grzybicą jest niezbędna, aby załagodzić objawy choroby. W tym celu bardzo pomocny może okazać się również Lipikar Fluid od La Roche-Posay kojąco-ochronna emulsja nawilżająca. Produkt ten przynosi natychmiastowy komfort skórze, nawilża ją i odbudowuje barierę ochronną.

2. Leczenie grzybicy skóry, aby było skuteczne i bezpieczne, powinno odbyć się pod kontrolą lekarza. Rolą specjalisty jest przede wszystkim diagnoza rodzaju grzybicy, zbadanie jej źródła i przyczyn oraz zdefiniowanie skali intensywności. Istotne jest również wykluczenie innych chorób skóry, które mogą występować jednocześnie lub w swoich objawach być podobnymi właśnie do grzybicy skóry. Dopiero po licznych badaniach i dogłębnym rozpoznaniu choroby, lekarz dobiera odpowiedni tok leczenia. Podobnie, jak przy łagodzeniu objawów grzybicy, ważna jest higiena skóry, tak samo jest w tym przypadku. Dodatkowo przepisywane są leki i specjalistyczne maści przeciwgrzybicze.

Jak uchronić się przed grzybicą skóry?

Objawy grzybicy skóry można skutecznie załagodzić, a samą chorobę wyleczyć. O wiele lepiej jednak całkowicie zabezpieczyć się przed grzybicą i uchronić przed jej pojawieniem się. W tym celu pamiętaj, aby nie nosić pożyczonego obuwia, buty w sklepie przymierzać wyłącznie ze skarpetką, podczas korzystania ze wspólnych kabin prysznicowych zakładać klapki oraz nie korzystać z nieznanych ręczników, ale zawsze mieć swoje. Istotne jest również, by nosić wygodne obuwie, takie, które nie uciska i jest przewiewne, dzięki temu grzyby wywołujące grzybicę, nie będą miały szansy się rozwinąć. Stosując się do tych wytycznych, możesz skutecznie uchronić się przed grzybicą skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły