0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

test Fb connect

INFORMACJE O ATOPII

Wyprysk atopowy lub atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą skóry, która nierzadko pojawia się w wieku około trzech miesięcy, ale może również rozwinąć się w młodszym wieku.

To centrum informacyjne ma na celu pomóc poszczególnym osobom, dzieciom i ich rodzinom lepiej zrozumieć tę chorobę skóry i poprawić ich stan zdrowia oraz jakość życia za pomocą poświęconych tej tematyce artykułów, porad i historii osób, które mają styczność z tym problemem.

Lista laureatów Programu „Rodziny Lipikar 2016”

Zrozumienie
Istoty choroby

Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”. „Bez miejsca“ to doskonały sposób na opisanie tej choroby, którą trudno zrozumieć i pojąć jej przyczyny. Atopia to predyspozycja genetyczna do rozwoju alergii określana mianem dodatniego atopowego wywiadu rodzinnego. Znacząca liczba: prawie 80% dzieci z wypryskiem atopowym ma dodatni wywiad rodzinny. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry U pacjentów z atopią (50 mln ludzi dotkniętych tym schorzeniem w Europie, a wśród chorych na całym świecie nawet 20% stanowią dzieci) przepuszczalność skóry jest nieprawidłowa, a układ odpornościowy bardzo mocno reaguje - jego funkcje nie są zrównoważone. Skóra jest sucha, wrażliwa i łatwo ulegająca podrażnieniom. Występują niedobory filagryny - białka skóry zapewniającego przyleganie do siebie komórek powierzchniowej warstwy skóry. Ponadto skórze brakuje lipidów naturalnie występujących na jej powierzchni, które chronią ją przed potencjalnymi alergenami. W tych warunkach substancje drażniące występujące w środowisku i zazwyczaj dobrze tolerowane, takie jak pyłki, kurz lub niektóre produkty higieniczne, mogą przenikać przez skórę i powodować ogniska wyprysku. Choroba zazwyczaj pojawia się po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia (choć niekiedy wcześniej) i może trwać, w zależności od dziecka, od kilku miesięcy do kilku lat. Bez odpowiedniego leczenia chory zostaje zamknięty w błędnym kole nieustannego swędzenia: bariera ochronna skóry ulega dalszemu uszkodzeniu, wobec tego umożliwia wniknięcie w głąb skóry alergenów i substancji drażniących, co powoduje zaostrzenie świądu. Jednakże w niektórych przypadkach problemy te utrzymują się w życiu dorosłym: połowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry rozwijającym się u nich przed ukończeniem pierwszego roku życia zostanie wyleczona zanim skończą 5 lat, chociaż w późniejszych latach skóra nadal może pozostać bardzo sucha.

Zrozumienie
Sposobu leczenia

Dwufazowe leczenie dermatologiczne
Nawet w przypadku braku zmian skórnych u chorego jego skóra potrzebuje wody i lipidów, aby odbudować naturalną barierę skórną chroniącą organizm przed alergenami. Wodę i lipidy należy jej dostarczać kilka razy dziennie. Z kolei w okresie zaostrzenia stanu zapalnego, zmiany skórne skutecznie ogranicza krem zawierający kortyzon. Te zalecane przez lekarza dermatologa sposoby leczenia znacznie poprawiają jakość życia pacjenta z atopią, pod warunkiem jednak, że pacjent i jego rodzice stosują się do tych zaleceń.

Kremy zmiękczające, zwalczające suchość skóry i przywracające naturalną barierę
Należy je nakładać kilka razy dziennie na obszarach nieobjętych stanem zapalnym. Przeciwdziałają suchości skóry i zapewniają skórze komfort, zmniejszając w ten sposób swędzenie. Ten codzienny program pielęgnacji jest również podstawowym sposobem na zapobieganie gwałtownemu zaostrzeniu choroby. Preparat należy nakładać nawet wówczas, gdy skóra wygląda zdrowo.

Kremy z kortykosteroidami, aby zahamować stan zapalny
Stosowane są podczas rzutu choroby i tylko na obszary skóry, gdzie występuje odczyn zapalny. Koją i ograniczają uszkodzenia oraz zmniejszają konieczność drapania się. W niektórych krajach stosowanie kortyzonu wywołuje wiele obaw ze względu na rzekome skutki uboczne tego leku: zatrzymywanie wody, zaburzenia snu, spowolnienie wzrostu... Ale te objawy dotyczą wyłącznie kortykosteroidów przyjmowanych doustnie. Kortyzon w postaci kremu pozostaje na powierzchni skóry. Należy jednak unikać nakładania go na obszary skóry, gdzie nie występują zmiany, ponieważ sprawia on, że skóra jest cieńsza i może ją osłabiać.

Jeżeli testy alergiczne wyjdą pozytywnie, lekarz może dodatkowo oprócz kremów przepisać też na przykład preparaty antyhistaminowe.