Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Atopia skóry – dwufazowe leczenie dermatologiczne
Nawet w przypadku braku zmian skórnych u chorego jego skóra potrzebuje wody i lipidów, aby odbudować naturalną barierę skórną chroniącą organizm przed alergenami. Wodę i lipidy należy jej ponadto dostarczać kilka razy dziennie. Z kolei w okresie zaostrzenia stanu zapalnego zmiany skórne skutecznie ogranicza krem zawierający kortyzon. Te zalecane przez lekarza dermatologa sposoby leczenia znacznie poprawiają jakość życia pacjenta z atopią, pod warunkiem jednak, że pacjent i jego rodzice stosują się do tych zaleceń.

Kremy zmiękczające, zwalczające suchość skóry i przywracające naturalną barierę
Należy je nakładać kilka razy dziennie na obszarach nieobjętych stanem zapalnym. Przeciwdziałają suchości skóry i zapewniają skórze komfort, zmniejszając w ten sposób swędzenie. Ten codzienny program pielęgnacji jest również podstawowym sposobem na zapobieganie gwałtownemu zaostrzeniu choroby. Preparat należy nakładać nawet wówczas, gdy skóra wygląda zdrowo.

Kremy z kortykosteroidami, aby zahamować stan zapalny
Stosowane są podczas rzutu choroby i tylko na obszary skóry, gdzie występuje odczyn zapalny. Koją i ograniczają uszkodzenia oraz zmniejszają konieczność drapania się. W niektórych krajach stosowanie kortyzonu wywołuje wiele obaw ze względu na rzekome skutki uboczne tego leku: zatrzymywanie wody, zaburzenia snu, spowolnienie wzrostu... Ale te objawy dotyczą wyłącznie kortykosteroidów przyjmowanych doustnie. Kortyzon w postaci kremu pozostaje na powierzchni skóry. Należy jednak unikać nakładania go na obszary skóry, gdzie nie występuje atopia, ponieważ sprawia on, że skóra jest cieńsza i może ją osłabiać.

Jeżeli testy alergiczne wyjdą pozytywnie, lekarz może dodatkowo, oprócz kremów, przepisać też na przykład preparaty antyhistaminowe.

Niepowodzenia związane z zaprzestaniem leczenia
Prawie dwie trzecie zaleceń przepisywanych na atopowe zapalenie skóry nigdy nie jest używane lub zbyt szybko zaprzestawane, nawet jeśli są one najskuteczniejszym sposobem leczenia na bardzo suchą skórę i zmiany zapalne.
Strach przed kremami zawierającymi kortyzon lub nieprzywiązywanie uwagi do procesu leczenia, gdy pojawiają się nowe czerwone plamy, może prowadzić do nawrotu uogólnionego atopowego zapalenia skóry.
Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc, gdy nie możemy sobie poradzić lub gdy leczenie nie jest skuteczne.
Dermatolog pomaga lepiej zrozumieć leczenie lub lepiej dopasować je do pacjenta, co pozwala w większym stopniu przestrzegać jego zaleceń.
Nie wahajmy się, pokazać lekarzowi, jak nakładamy krem, aby upewnił się, że nasze działania są dostosowane do procedury leczenia dziecka.

Kuracja: otoczenie dedykowane pielęgnacji
Kuracja opiera się na codziennych zabiegach z użyciem wody termalnej świadczonych przez pracowników służby zdrowia. Ponieważ kuracja trwa trzy tygodnie, leczenie może być naprawdę dużą dawką dobrego samopoczucia. Od momentu jego otwarcia w 1905 roku w Ośrodku Balneoterapii La Roche-Posay leczenie odbyło ponad 415 tysięcy pacjentów. Obecnie Ośrodek gości prawie 8000 pacjentów w ciągu roku, a wypryski atopowe to główne leczone tu schorzenie (33% pacjentów).
Oprócz korzystania z przepisanego leczenia dermatologicznego przy zastosowaniu kąpieli, pryszniców i natrysków o korzystnym działaniu na skórę pacjenci (i ich towarzysze) mają możliwość nawiązania interakcji z innymi osobami w podobnej sytuacji i zrelaksowania się - a jest to najlepszy środek na poprawienie stanu psychicznego.