Skoncentruj się na...

Jak leczyć objawy zapalenia mieszków włosowych?

Img_Jak leczyć objawy zapalenia mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą skóry, która pojawia się bardzo często. Niejednokrotnie zdarza się nawet, że mimo iż zauważamy na skórze stan zapalny, nie zdajemy sobie sprawy z jego bakteryjnego podłoża. Mieszkowe zapalenie skóry zazwyczaj pojawia się po depilacji, dlatego też najczęściej obejmuje ogolone miejsca na ciele. Objawy tego schorzenia są zarówno uciążliwe, jak i nieestetyczne, dlatego też wdrożenie odpowiedniego leczenia zapalenia mieszków włosowych powinno stanowić kwestię priorytetową.

Co oznacza zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych (Foliculitis) oznacza, że pod powierzchnią skóry, właśnie w okolicy mieszków włosowych pojawił się stan zapalny, pod wpływem którego powstały specyficzne wykwity - guzki, krosty, grudki. Typowe objawy to pęcherze ropne o żółtej barwie, mające napiętą pokrywę, czasem przebite włosem. Charakterystyczną cechą tych ropnych krost jest okalający je pierścień zapalny. Zmiany skórne przy Foliculitis zazwyczaj lokują się w obrębie twarzy, pachwin, klatki piersiowej, pleców oraz na nogach. Mimo tego iż swędzą oraz mogą sprawiać ból, nie powinno się ich wyciskać ani rozdrapywać. A to głównie dlatego, że najczęstszą ich przyczyną jest zainfekowanie skóry przez bakterie - zwłaszcza szczepy gronkowca złocistego. Chociaż są to drobnoustroje, które na ogół i tak występują w ludzkiej mikroflorze, ich nagłe namnożenie się w danym miejscu na ciele, wywołane niedostateczną higieną, nadmierną potliwością i wilgocią, sprawia, że gronkowce stają się inwazyjne. Układ immunologiczny, chcąc się przed nimi bronić, inicjuje na zainfekowanej skórze stan zapalny, będący naturalną reakcją obronną organizmu.
Inna przyczyną pojawienia się objawów zapalenia mieszków włosowychsą bodźce nieinfekcyjne. Mowa tu szczególnie o negatywnym działaniu promieniowania UVA i UVB, efektach ubocznych przyjmowania niektórych leków (np. kortykosteroidów), a także depilacji. Zapalenie mieszka włosowego po goleniu w terminologii dermatologicznej określa się raczej jako przymieszkowe zapalenie skóry, bowiem wrastające włoski lub mikrouszkodzenia powstałe pod wpływem depilacji uszkadzają nie tyle same mieszki włosowe, co skórę wokół nich.

Na czym polega leczenie zapalenia mieszków włosowych?

Chociaż ogólny stan zdrowia osób, u których pojawiło się zapalenie mieszków włosowych jest dobry i nie wywołuje żadnych obaw, skierowanie się do dermatologa wydaje się nieuniknione. Skorzystanie z pomocy specjalisty jest o tyle konieczne, że po pierwsze, pozwala na wykluczenie innych schorzeń, które mogą się podobnie objawiać, a po drugie, umożliwia szybkie leczenie oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się powikłań (czyraki). Ponadto w większości przypadków przepisywane na zapalenie mieszków włosowych leki  to po prostu antybiotyki do stosowania miejscowego, których, jak wiadomo, nie da się wykupić bez recepty. Najczęściej do leczenia zmian skórnych wywołanych przez gronkowca stosuje się neomycynę, tetracyklinę, bacytracynę, mupirocynę czy chociażby kwas fusydowy. Przy bardzo rozległych wykwitach, początkowo zleca się wykonanie antybiogramu, po którym wdraża się odpowiednią antybiotykoterapię, bądź od razu przechodzi się do leczenia preparatami sulfonamidowymi (lekami o szerokim działaniu antybakteryjnym, skutecznie zwalczającymi m.in. właśnie gronkowce złociste).
Kiedy natomiast symptomy są naprawdę niewielkie, zazwyczaj dermatolodzy zalecają stosowanie specjalnej maści na zapalenie mieszków włosowych (ichtiolową) bądź ciepłych okładów. Jednak nawet przy takich pozornie niegroźnych zmianach skórnych, należy pozostawać w konsultacji z lekarzem.
Jeżeli chodzi  o leczenie domowe zapalenia mieszków włosowych, które oczywiście musi odbywać się obok kuracji dermatologicznej, to w głównej mierze opiera się ono na odpowiedniej pielęgnacji chorej skóry. Przede wszystkim warto zadbać o luźniejszą garderobę, która nie będzie podrażniała wykwitów chorobowych. Oprócz tego trzeba zadbać o dezynfekcję. W tym celu stosuje się różnego rodzaju myjące żele antybakteryjne (jak np. Lipikar Gel Lavant), w których składzie nie mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne. W przypadku przymieszkowego zapalenia skóry ogromne znaczenie ma regularna dezynfekcja sprzętu do depilacji. Niezbędne jest także uważne dbanie o codzienną higieną oraz zneutralizowanie nadmiernej potliwości.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty