Skoncentruj się na...

Jak leczyć wyprysk łojotokowy? Sposoby pielęgnacji skóry!

Img_Jak leczyć wyprysk łojotokowy? Sposoby pielęgnacji skóry!

Wyprysk łojotokowy to jedna z najbardziej dokuczliwych chorób skóry. Może doskwierać zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dowiedz się więcej o zmianach łojotokowych i sprawdź, jak je leczyć!

Wyprysk łojotokowy - zmiany łojotokowe skóry u dorosłych i dzieci

Wyprysk łojotokowy to choroba skóry, która odnosi się do wszelkich zmian, jakie rozwijają się na powierzchni skóry i mają łojotokowe podłoże. Objawia się ona szczególnie na obszarach skóry, które są przewlekle drażnione różnymi czynnikami (warunki atmosferyczne, działania mechaniczne, nieodpowiednie kosmetyki) oraz w okolicach owłosionej skóry głowy. Osoby, które borykają się z łojotokiem są szczególnie narażone na wyprysk łojotokowy. Z kolei głównym czynnikiem, który go wywołuje jest patogen Pityrosporum ovale. Innym czynnikiem, mającym wpływ na łojotokowe zapalenie skóry jest czynnik psychologiczny, który może nasilać lub zaostrzać objawy choroby.

1. Wyprysk łojotokowy dotyczy szczególnie osób dorosłych. Wówczas, można go rozpoznać po zmianach skórnych o charakterze rumieniowo-złuszczającym oraz tym, że zmiany te są pokrytą żółtą łuską.

2. Wyprysk łojotokowy u dzieci, pojawia się głównie w okresie niemowlęcym, a szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Dzieci między 2. a 10. tygodniem życia są najbardziej na niego narażone. Wówczas wyprysk określany jest mianem ciemieniuchy, czyli tzw. czepca kołyskowego.

Jak leczyć wyprysk łojotokowy?

Jednym z niezawodnych sposobów na leczenie wyprysku łojotokowego jest eliminacja przyczyn, jakie mogą go wywołać. Za zmiany łojotokowe w głównej mierze odpowiada nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe i gromadzenie go. Bardzo często zależność ta jest związana z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu. Odnajdując prawidłową przyczynę - dysfunkcja gruczołów łojowych lub nieprawidłowość hormonalna - można skutecznie uchronić się przed zmianami łojotokowymi. Co istotne, takie rozpoznanie nie powinno zamykać nas na wizytę u specjalisty. Nawet jeśli domyślamy się przyczyny choroby, konieczna jest wizyta u dermatologa, aby pomógł on dopasować tok leczenia, bazujący na specjalnych lekach i czynnościach pielęgnacyjnych.

Leczenie wyprysku łojotokowego na skórze głowy

Zmiany łojotokowe, obejmujące skórę głowy, przyjmują postać żółto-szarych i tłustych łusek, które mocno przylegają do skóry. Bardzo często zmiany te utożsamiają się ze strupkami oraz może towarzyszyć im wysięk. W przypadku wyprysku łojotokowego skóry głowy zaleca się regularne wyczesywanie łuski. Tuż przed tym warto zastosować preparaty, które ją zmiękczą. Dzięki temu jej usunięcie będzie sprawniejsze, a dodatkowo wyeliminuje się możliwość podrażnienia skóry. W tym celu stosuje się głównie środki zawierające mocznik, kwas salicylowy, pirytionian cynku czy też siarczek selenu, które znajdują się w specjalnych szamponach i płynach oraz oliwce. Dodatkowo, warto stosować szczotki o miękkim włosiu i grzebienie, których ząbki nie są ostro zakończone. To niezbędne, aby dodatkowo nie podrażnić skóry głowy.

Leczenie wyprysku łojotokowego na twarzy

Wyprysk łojotokowy, który pojawia się na skórze głowy może albo ustąpić, albo przenieść się na inne partie ciała. Żółto-szare i tłuste łuski mogą pokryć czoło, małżowiny uszne, policzki, szyję, skórę rąk i nóg oraz tułów. W momencie, gdy zmiany łojotokowe nie obejmuje owłosionej skóry głowy, sposób leczenia schorzenia jest nieco inny. Przede wszystkim zaleca się stosować preparaty zawierające 2%-owe stężenie ketokonazolu, które skutecznie łagodzą i eliminują objawy wyprysku. Z drugiej zaś strony, do codziennej pielęgnacji warto włączyć środki o działaniu miejscowym, które są szczególnie pomocne podczas nadkążenia bakteryjnego, drożdżakowego lub zwyczajnie pomagają eliminować niedoskonałości skóry (Effaclar K La Roche-Posay - Odnawiający krem dla skóry tłustej. Przeciw nawrotom niedoskonałości). Podczas, gdy powyższe działania okażą się mało skuteczne, warto pomyśleć o preparatach glikokortykosteroidowych, jednak ich zastosowanie powinno być zalecone przez specjalistę, nigdy przyjmowane na własną rękę.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły