Skoncentruj się na...

Jak objawia się egzema u dzieci?

Img_Jak objawia się egzema u dzieci?

  • Egzema u dzieci objawia się problemami skórnymi takimi jak: wysypki, świąd, zaczerwienienie
  • Powodem zwykle są predyspozycje genetyczne, uwarunkowania środowiskowe lub źle dobrane kosmetyki
  • Rodzice powinni pamiętać, by dbać o długość paznokci swoich pociech i przycinać je tak, by maluch nie mógł w nocy rozdrapywać swędzących zmian
  • Istotne są także kosmetyczne rytuały, które nie tylko wprowadzą spokój w życie dziecka chorującego na egzemę, ale także pomogą odpowiednio pielęgnować i nawilżać jego delikatną skórę

Nic tak skutecznie nie potrafi zakłócić snu maluchowi, jak swędzące i nieprzyjemne plamy na małym ciałku. Łuszczące się, bardzo nieestetyczne zmiany niepokoją też rodziców. To egzema, czyli alergiczny wyprysk kontaktowy, jedna ze zmór szczęśliwego dzieciństwa.Skłonność do egzemy może być uwarunkowana genetycznie. Gdy sami na nią cierpieliśmy w dzieciństwie, nasz potomek z dużym, bo aż czterdziestoprocentowym prawdopodobieństwem będzie cierpiał na to schorzenie. Za pojawienie egzemy może odpowiadać kontakt z czynnikiem uczulającym – detergentem, metalem (zwłaszcza chromem, niklem i kobaltem), tworzywami sztucznymi, antybiotykiem, lanoliną czy roślinami, takimi jak pomidor, czosnek czy pietruszka. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, więc i ono może przyczynić się do rozwoju egzemy. Alergiczny wyprysk kontaktowy niestety może iść w parze z innymi chorobami - astmą czy katarem siennym.

Nie ignoruj zmian - objawy egzemy u dzieci

To zazwyczaj łuszczące się czerwone plackowate plamy, pojawiające się najczęściej na policzkach, nadgarstkach, okolicach łokci i pod kolanami, ale równie dobrze mogą pojawić się na klatce piersiowej czy pleckach. Jeśli ignorujemy je, zmiany zaczynają się pokrywać grudkami i pęcherzami, zaś w najostrzejszej fazie dochodzi do zakażeń bakteryjnych. Dlatego tak ważne jest by nie doprowadzić do tej ostrej, jeszcze bardziej bolesnej i nieprzyjemnej postaci egzemy. Powoduje ona świąd i ogromny dyskomfort. Na szczęście dzięki prawidłowemu leczeniu oraz pielęgnacji egzema ustępuje i nie pozostawia na skórze zmian.

jak_objawia_sie_egzema_u_dzieci_content1

Obcinaj paznokcie

Szybkie ukojenie nieprzyjemnych objawów egzemy i zwalczenie ich to klucz do poradzenia sobie z tym schorzeniem u dziecka. Zwłaszcza, gdy maluch budzi się z powodu świądu w nocy lub gdy rano odkrywamy, że podrapał się podczas snu. Dziecko, rozdrapując rany na skórze, doprowadza do zakażenia bakteryjnego zaczerwienionych zmian. Pojawia się stan gorączkowy i dodatkowe rozdrażnienie. Stresują się i dziecko, i jego rodzice.

Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry skłonnej do egzemy. Należy zadbać przede wszystkim o jej nawilżenie i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej. Chodzi tu nie tylko o środki pozwalającej łagodzić zmiany, czyli emolienty, ale i prawidłową dietę i picie wystarczającej ilości płynów. Warto też, by dziecko miało zadbane, prawidłowo obcięte paznokietki, by w nocy, półświadome, nie rozdrapywało sobie swędzących zmian. Idealnie byłoby, gdyby paznokcie były pozbawione ostrych krawędzi, najlepiej spiłowane, o ile maluch nam na to pozwoli.  Lekarze zalecają też, by w nocy dziecko nie było przegrzane, (optymalna temperatura pomieszczenia to 19-20°C), warto by miało na sobie luźną piżamkę z naturalnej tkaniny.

Rytuał to podstawa

Ważna jest też jakość snu i rytuał, w jaki z tej okazji wprowadzamy dziecko. Maluch lubi powtarzalność czynności, więc znany rytm końcówki dnia pozwoli mu lepiej zasnąć i nie budzić się nawet, gdy będzie mu się chciało podrapać. Nie powinien też spać z rodzicami, którzy mają własne, być może drażniące dla dziecka, piżamy, pościel i kosmetyki i używają innych detergentów do prania pościeli.

Jeśli te proste sposoby nie wystarczą, by załagodzić egzemę u dziecka, należy poszukać za pomocą dermatologa, alergenu, który drażni jego skórę. A jeśli zmiany są już tak poważne, że nie sposób złagodzić ich używaniem produktów z emolientami należy zwrócić się o pomoc i lekarstwa na receptę, które pomogą pozbyć się objawów egzemy. 

jak_objawia_sie_egzema_u_dzieci_content2

Fakt, że sen jest zakłócony i dziecko się drapie oznacza, że pacjent ma aktywne zapalenie skóry, które wymaga leczenia. Dlatego ważny jest rytuał pielęgnacyjny podczas kąpieli. Kąpiel z dodatkiem produktu zawierającego olejek, nawilżenie skóry. Ważne jest również, żeby paznokcie były obcięte i spiłowane. Najważniejszą rzeczą w nocy jest nieprzegrzewanie dziecka i fakt, by nie spało z nami w jednym łóżku - podsumował profesor John Harper, pediatra i dermatolog radząc rodzicom, jak powinni postępować, gdy ich maluch choruje na egzemę.

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty