Skoncentruj się na...

Jak opóźnić proces starzenia? 3 sprawdzone sposoby!

Img_Jak opóźnić proces starzenia? 3 sprawdzone sposoby!

Starzenie się skóry to proces nieuchronny, któremu podlegamy wszyscy bez wyjątku. Prawda jest jednak taka, że oznaki starzenia mogą pojawiać się u nas szybciej lub później - wszystko zależne jest wielu indywidualnych czynników, w tym tego, w jaki sposób na co dzień dbamy skórę. Podpowiadamy zatem, jak skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry przy pomocy sprawdzonych sposobów pielęgnacyjnych!

Proces starzenia się człowieka - kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Wiele osób przekonanych jest, że proces starzenia się skóry to zjawisko, które dotyka nas po 30. lub 40. roku życia. Tymczasem okazuje, że pierwsze oznaki procesu starzenia się organizmu możemy zaobserwować już w okolicy 25. roku życia, bowiem to właśnie w tym czasie fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, stają się coraz mniej produktywne. Wraz z upływem czasu osłabieniu ulega proces odnowy komórek, włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoje pierwotne właściwości, zmniejsza ilość produkowanego kwasu hialuronowego, a w efekcie zmienia się struktura skóry, która staje się mniej gęsta i elastyczna, a dodatkowo pokryta jest coraz większą ilością zmarszczek. Dobra wiadomość jednak jest taka, że aktywne funkcjonowanie fibroblastów można przedłużyć przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry? Wybierz dobry krem!

Bardzo ważnym punktem w codziennej walce z procesem starzenia się skóry jest wybór odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego o działaniu przeciwzmarszczkowym. Powinien być on dobrze dostosowany do potrzeb naszej skóry w konkretnym wieku. Między 25. a 35. rokiem życia kremy powinny zawierać delikatne substancje przeciwzmarszczkowe, podczas gdy po 35. i 40. roku życia należy wybierać preparaty z silniejszymi składnikami ujędrniającymi i napinającymi skórę. Przy skórze dojrzałej warto sięgać po kremy odbudowujące, które wspomogą proces odnowy komórek i nadadzą skórze efekt naturalnego liftingu, np. produkty Substiane La Roche-Posay. Przy codziennej pielęgnacji skóry nie zapominajmy też o stosowaniu właściwego kremu pod oczy, gdyż skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i podatna na powstawanie zmarszczek.

Starzenie się skóry - chroń skórę przed słońcem

Choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę to właśnie słońce jest tym czynnikiem, który jest w stanie znacząco przyspieszać proces starzenia się naszego organizmu. Na skórę szczególnie niekorzystnie wpływa promieniowanie UVA, które dociera do głębokich warstw skóry, niszcząc fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny. Dlatego bardzo ważne jest, aby po 25. roku życia nie tylko unikać intensywnego i długotrwałego opalania się, ale też na co dzień chronić swoją przy pomocy preparatów pielęgnacyjnych z dodatkiem ochronnych filtrów UV. Warto zaznaczyć, że promieniowanie UVA jest w stanie przenikać w głąb skóry również poprzez szyby i ubrania, dlatego odpowiedni krem z filtrem powinien znaleźć się na naszej twarzy każdego ranka. Ochrona przeciwsłoneczna pomoże nam ustrzec się zmarszczek.

Jak opóźnić proces starzenia? Dieta, zabiegi i styl życia


Jeżeli zależy nam na tym, by skutecznie opóźnić proces starzenia i jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem twarzy, musimy zwrócić uwagę nie tylko na dobór odpowiednich kosmetyków, ale też prowadzony przez nas styl życia. Już w okolicy 25. i 30. roku życia warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i ograniczyć spożywanie niezdrowych tłuszczów i węglowodanów na rzecz witamin, minerałów i przeciwutleniaczy zawartych w owocach i warzywach oraz kwasów tłuszczowych omega 3, znajdujących się w orzechach i tłustych rybach. Należy stanowczo ograniczyć palenie papierosów, które ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę, a co jakiś czas warto pozwolić sobie na profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym, który poprzez poprawę ujędrnienia i napięcia skóry będzie stanowił doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Warto też zwiększyć swoją dotychczasową aktywność fizyczną - pamiętajmy, że proces starzenia się organizmu to nie tylko zmarszczki na twarzy, ale też spadek kondycji całego ciała.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły