Skoncentruj się na...

Jak pielęgnować blizny?

Img_Jak pielęgnować blizny?

Blizny są niemiłą pamiątką po traumatycznym wydarzeniu. Nieważne, czy stanowią efekt choroby skóry, wypadku, operacji - w każdym z tych przypadków oznaczają niechciany mankament. Dowiedz się, jak pielęgnować blizny świeżo zasklepione. To ważne, aby w przyszłości łatwo je usunąć!

Skąd bierze się blizna, czyli jak przebiega proces gojenia się skóry

Blizna jest znamieniem, śladem, raną. Nieestetycznym efektem przebytego wypadku, w którym struktura skóry została naruszona. Blizny mogą być wynikiem urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego, a także świadczyć o przebytym stanie zapalnym. Niezależnie jednak od przyczyny, proces powstawania blizn, a więc i gojenia się ran, jest niemal identyczny. Skóra, największy z ludzkich narządów, ma zdolność do samoregeneracji, dlatego też, kiedy zachodzi taka potrzeba, rozpoczyna szereg procesów naprawczych, mających przywrócić jej integralną całość oraz dobrą kondycję. Nieco upraszczając, gojenie się ran przebiega w 4 etapach:
1. Etap krzepnięcia krwi
2. Etap zaogniskowanego stanu zapalnego (oczyszczanie rany)
3. Etap proliferacji (namnażania się komórek i regulowania funkcji fibroblastów)
4. Etap gojenia (dojrzewanie i wzmocnienie rany, blizna gubi zaczerwienienie)

Chociaż blizna oznacza finisz procesu gojenia się rany pourazowej, nie musi jednocześnie wskazywać na zakończenie się procesu regeneracji skóry. Tym bardziej, że ten ostatni w dużej mierze zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Najskuteczniejszy sposób na blizny to nic innego, jak właściwe dbanie o tę dopiero co zasklepioną.

Jak pielęgnować blizny, czyli jak skutecznie pozbyć się szpecącego znamienia

Ze względu na to, iż blizna dojrzała jest o wiele mniej elastyczna niż ta świeża, usuwanie tego typu mankamentów skóry powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Odpowiednia pielęgnacja młodego znamienia daje bardzo duże szanse na jego całkowite wyeliminowanie. Na czym ona polega?
Po pierwsze, jeszcze kiedy ciągłość skóry wciąż jest przerwana, czyli rana jeszcze się zasklepia, przede wszystkim należy zadbać o jej regularne odkażanie. Zainfekowanie takiej rany może nieść poważne powikłania ogólnoustrojowe. Dlatego też chodzenie na pływalnię czy na plażę kategorycznie odpada. Należy także pamiętać, że zrywanie strupów chociaż niesie ze sobą pewną niezdrową przyjemność, przynosi dużo szkody, bowiem bardzo często powoduje pojawienie się przebarwień i odbarwień.
Po drugie, kiedy rana już się zagoi, bardzo ważne jest dopilnowanie, aby się nie “nawarstwiła”, czyli nie przekształciła w bliznę przerostową. W tym celu należy wspomagać proces przemodelowywania się tkanek podskórnych, a więc stosować specjalną maść na blizny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów na blizny, które nie tylko przyspieszają gojenie się ran, ale także dbają o ochronę przed przebarwieniami. Większość z nich ma podobny skład, a zasadniczo różni się formą. I tak, o ile maść będzie lepiej się sprawdzać w miejscach urazu na skórze odsłoniętej, o tyle na przykład silikonowe plastry na blizny okażą się przydatniejsze, gdy ranę przykrywa jakaś część garderoby (plastry będą stanowić ochronę przed otarciami materiałem).
W czasie, gdy blizna jest już dobrze zrośnięta, warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz wzmocnienie jej warstwy hydrolipidowej, która ogranicza wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych w głąb naskórka. Takie kremy na blizny powinny być - tak jak preparat do popękanej skóry Cicaplast -  jednak wolne od silikonów, parabenów, konserwantów i innych alergenów, mogących przyczyniać się do podrażnienia lub alergii.

Ponadto należy szczególnie chronić bliznę przed:
* promieniowaniem UVA i UVB,
* sportami kontaktowymi,
* chlorowaną wodą,
* podrażnieniami przez różnego rodzaju bodźce,
* nadmiernym przesuszeniem.

Na czym polega leczenie blizn, czyli blizna bliźnie nierówna

Leczenie blizn może mieć bardzo różne strategie, ponieważ zupełnie inaczej przebiega usuwanie blizn potrądzikowych, inaczej śladów cesarskiego cięcia, a jeszcze inaczej na przykład znamion poparzenia. Zresztą na rodzaj kuracji nie wpływa wyłącznie rodzaj rany, ale także wiek pacjenta, jego predyspozycje genetyczne, wielkość ran oraz wiele innych czynników. Warto ponadto mieć na uwadze, że nie wszystkie sposoby na blizny są dla wszystkich tak samo skuteczne. Na przykład chociaż laser LED jest bardzo skuteczny w przypadku niektórych blizn pooperacyjnych, niekoniecznie sprawdzi się przy poparzeniach. Warto także mieć na uwadze, że walka ze śladami urazu skóry jest zazwyczaj czasochłonna, a pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po upływie roku.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły