Skoncentruj się na...

Jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja ciała? Czy sam wieczorny prysznic wystarczy?

Img_Jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja ciała? Czy sam wieczorny prysznic wystarczy?

Trzeba przyznać, że większość z nas poświęca o wiele więcej uwagi codziennej pielęgnacji twarzy niż pielęgnacji ciała. Bardzo często zapominamy o tym, że codzienna pielęgnacja ciała i higiena osobista są równie ważnym elementem dbania o siebie. Czy jednak wystarczy nam wieczorny prysznic? Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji i higieny skóry ciała!

Dlaczego tak ważna jest codzienna pielęgnacja ciała?

Bardzo często wydaje nam się, że codzienna i prawidłowa pielęgnacja twarzy, a co za tym idzie wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy, jest ważniejsza od utrzymania właściwej higieny osobistej. Oczywiście, skóra naszej twarzy ma dużo częstszy i bardziej bezpośredni kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi np. słońcem, mrozem, wiatrem, przez co łatwiej ulega przesuszeniu, odwodnieniu czy szybkiemu starzeniu. Nie oznacza to jednak, że skóra naszego ciała jest wolna od tych wszystkich problemów. Brak odpowiedniej pielęgnacji ciała może sprawić, że skóra naszego ciała stanie się wysuszona, pozbawiona blasku i elastyczności, a także bardziej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała - higiena skóry

Dla skóry naszego ciała bardzo duże znaczenie ma to, jakimi kosmetykami decydujemy się ją pielęgnować. W tym przypadku musimy skupić się na doborze odpowiednich preparatów do jej oczyszczania, złuszczania i nawilżania.

* Stosowane przez nas żele pod prysznic czy płyny do kąpieli powinny zawierać jak największą ilość nawilżających i odżywczych substancji. W przypadku, gdy nasza skóra posiada skłonności do przesuszania lub nadwrażliwości, powinniśmy unikać kosmetyków na bazie mydła, alkoholu oraz drażniących detergentów np. SLS i SLES.
* Każdorazowo po kąpieli na naszej skórze ciała powinien znaleźć się odpowiedni balsam do ciała, dostosowany do potrzeb naszej skóry - przy skórze normalnej wystarczy zwykły nawilżający kosmetyk, jednak przy skórze skłonnej do przesuszania należy wybierać intensywnie nawilżający, a nawet delikatnie natłuszczający preparat.
* Codzienne oczyszczanie i nawilżanie to jednak niejedyne czynności, które mogą zapewnić skórze ciała zdrowy i zadbany wygląd. W tym przypadku warto również wykonywać regularny peeling ciała, który pomoże złuszczyć martwy naskórek, pobudzić mikrokrążenie krwi i sprawić, że pozostałe preparaty pielęgnacyjne będą się w nią lepiej wchłaniać.
* Jeżeli zamiast szybkiego prysznica preferujemy dłuższą kąpiel w wannie, do wody warto dodać odrobinę natłuszczającego produktu np. specjalnego olejku do kąpieli - szczególnie jeśli mamy do czynienia z przesuszoną skórą ciała. Pamiętajmy jednak, że na niekorzyść naszej skóry działają gorące kąpiele. Wysoka temperatura może przesuszyć naszą skórę i zwiększyć jej skłonności do nadwrażliwości.

Sposób pielęgnacji ciała uzależniony od pory roku

Zakup kosmetyków do pielęgnacji ciała należy też odpowiednio dostosować do wybranej pory roku. W zimę, gdy nasza skóra narażona jest na podrażnienia i przesuszenia wywołane przez takie czynniki zewnętrzne, jak: mróz, zimny wiatr oraz ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach, powinniśmy zadbać o dostarczenie jej odpowiednich składników, które ochronią skórę przed nadmierną utratą wody. Jeżeli nasza skóra w zimę posiada skłonności do przesuszania, podrażnień, pieczenia, a nawet swędzenia, musimy wzmocnić warstwę hydrolipidową skóry poprzez stosowanie kosmetyku, który skutecznie zredukuje ten dyskomfort np. kojąco-ochronna emulsja nawilżająca Lipikar Fluid La Roche-Posay.

Latem natomiast bardzo dużo uwagi należy poświęcić na ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Preparat z dodatkiem odpowiednich filtrów ochronnych powinien znaleźć się na naszej skórze nie tylko podczas opalania. Pamiętajmy, że w letnie miesiące, gdy skóra naszego ciała w większości pozostaje odkryta, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słońca również wielu codziennych sytuacjach.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły