Skoncentruj się na...

Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady specjalistów

Img_Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady specjalistów

Trądzik jest chorobą skóry, która może mieć różnorodny stopień nasilenia. Nie ma jednego właściwego sposobu postępowania, ale pewne jest to, że trądzik sam nie zniknie. Jak go pokonać? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad od specjalistów La Roche-Posay!

Rozpoznaj problem i skorzystaj z pomocy dermatologa

Powodem pojawienia się trądziku może być niewłaściwa pielęgnacja skóry lub zmiany hormonalne w naszym organizmie. Rozpoznanie źródła problemu powinno być naszym pierwszym krokiem w walce z trądzikiem. Jeżeli zmiany na skórze nie są zbyt rozległe, mamy niewielką ilość zaskórników i mały łojotok, może wystarczyć prawidłowa pielęgnacja skóry profesjonalnymi produktami przeznaczonymi do skóry trądzikowej, które dostępne są w aptekach. Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji trądzik nie znika lub jeszcze bardziej się nasila, to znak, że powinniśmy wybrać się do dermatologa, który zaproponuje nam skuteczniejszą metodę leczenia tego problemu.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Pielęgnacja skóry trądzikowej rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń i bakterii. Pamiętaj tylko, aby używać do tego łagodnych i aptecznych preparatów przeznaczonych do skóry trądzikowej, np. żelu oczyszczającego Effaclar od La Roche-Posay. Unikaj stosowania preparatów na bazie alkoholu lub mydła – spowodują one nadmierne wysuszenie skóry, co z kolei przyczyni się do nadmiernej produkcji sebum.  

Kolejnym krokiem jest nawilżenie skóry. Tak! Skóra trądzikowa potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, aby zapobiec nadprodukcji sebum. Dodatkowo krem do skóry trądzikowej powinien mieć właściwości matujące, łagodzące i antybakteryjne.

Głębokie oczyszczanie skóry – nie rób tego samodzielnie

Osoby, które na co dzień zmagają się z trądzikiem bardzo często, decydują się na samodzielne usuwanie zmian na twarzy. Niestety pogarsza to jedynie stan zapalny i może doprowadzić do powstawania blizn. Nie jest też zalecane wykonywanie tzw. parówek, czyli ogrzewanie i zmiękczanie naskórka nad gorącą wodą. Efektem takich zabiegów może być przesuszenie skóry, wzmożenia łojotoku i pękanie naczynek krwionośnych.

Profesjonalne oczyszczanie skóry? Tylko pod kontrolą specjalisty

Profesjonalne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym to metoda, która może nam pomóc w walce z trądzikiem, o ile nie będziemy wykorzystywać jej zbyt często i wcześniej skonsultujemy jej przeprowadzenie ze specjalistą. Jeżeli zabieg zostanie wykonany nieprofesjonalnie, może wywołać bardzo trudno gojące się podrażnienia i nasilać skłonności do zmian trądzikowych. Dlatego na oczyszczanie najlepiej zdecydować się w gabinecie lekarskim.

Chroń swoją skórę przed działaniem promieni UV

Wielu osobom towarzyszy przeświadczenie, że regularne opalanie poprawia jakość skóry trądzikowej. Niestety jest to chwilowe złudzenie – promienie UV hamują pracę gruczołów łojowych i w pewnym sensie poprawiają wygląd skóry, ale tylko chwilowo. W dłuższej perspektywie przesuszona przez słońce skóra będzie produkowała zwiększone ilości sebum, co doprowadzi do pogorszenia stanu skóry. Dlatego osoby ze skórą trądzikową powinny używać profesjonalnych filtrów przeciwsłonecznych o wysokim SPF (30 SPF lub 50 SPF) oraz o delikatnej konsystencji i właściwościach matujących.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły