Skoncentruj się na...

Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady specjalistów!

Img_Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady specjalistów!

Trądzik jest bardzo trudną do wyleczenia chorobą skóry, która wymaga od nas szczególnej troski podczas codziennej pielęgnacji. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na trądzik - w tym przypadku istnieje kilka ważnych zasad pielęgnacji, jak również czynników, których stanowczo powinniśmy unikać. Jak zatem pozbyć się trądziku? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad od specjalistów La Roche-Posay!

1. Leczenie trądziku - problem sam nie zniknie

Na samym początku warto uświadomić sobie to, że trądzik nie jest jedynie defektem kosmetycznym, a poważną chorobą skóry, którą w większości przypadków należy leczyć pod kontrolą dermatologa. Prawidłowa pielęgnacja skóry jest w tym przypadku bardzo ważna i może stanowić wystarczający środek do walki z trądzikiem, ale tylko w przypadku, gdy zmagamy się z niewielką ilością zaskórników oraz małym łojotokiem. Jeżeli trądzik nie przechodzi lub jeszcze bardziej się nasila, to znak, że powinniśmy wybrać się do dermatologa, który zaproponuje nam skuteczniejszą metodę leczenia tego problemu. Pamiętajmy, że zmiany na twarzy mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej higieny skóry, ale też zmian hormonalnych w naszym organizmie, dlatego walkę z trądzikiem najlepiej rozpocząć od znalezienia konkretnego źródła tego problemu.

2. Jak pielęgnować skórę trądzikową? Nie przesadzaj z agresywnymi kosmetykami

Stosowanie w nadmiarze kosmetyków antybakteryjnych oraz agresywnych preparatów np. na bazie alkoholu i mydła - to poważny błąd, który bardzo często popełniamy przy leczeniu trądziku. Po dłuższym stosowaniu tego rodzaju kosmetyków skóra staje się sucha i łuszcząca, gruczoły łojowe zostają pobudzone do działania, a w efekcie skóra wygląda gorzej niż przed podjęciem jakiejkolwiek kuracji. To bardzo ważne, by przy trądziku regularnie i dokładnie oczyszczać twarz z zanieczyszczeń i bakterii, ale najlepiej wykonywać to przy pomocy łagodnych i aptecznych preparatów na trądzik np. oczyszczającego żelu Effaclar La Roche-Posay. Pamiętajmy też o zastosowaniu odpowiedniego kremu na trądzik (o właściwościach matująco-nawilżających) po każdym oczyszczaniu twarzy - tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić skórze kompleksową pielęgnację.

3. Wyciskanie krost nie jest skutecznym sposobem na trądzik!

Osoby, które na co dzień zmagają się z trądzikiem bardzo często, decydują się na usuwanie zmian na twarzy na własną rękę. Wyciskanie krost może jednak powodować podrażnienia skóry i rany, które pozostawią po sobie nieestetyczne blizny potrądzikowe. To również najczęstsza przyczyna rozprzestrzeniania się bakterii. W tym przypadku nie jest też zalecane wykonywanie tzw. parówek, to znaczy ogrzewania i zmiękczania naskórka nad gorącą wodą. Może to doprowadzić do przesuszenia skóry, wzmożenia łojotoku i pękania naczynek krwionośnych.

4. Profesjonalne oczyszczanie skóry? Tylko pod kontrolą specjalisty

Profesjonalne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym to metoda, która może nam pomóc w walce z trądzikiem, o ile nie będziemy wykorzystywać jej zbyt często i uprzednio skonsultujemy jej przeprowadzenie ze specjalistą. Zabieg ten może bowiem powodować bardzo trudno gojące się podrażnienia i nasilać skłonności do zmian trądzikowych. Szczególnie jeśli wykonuje się go w nieodpowiedni sposób — to znaczy zbyt energiczne i przy użyciu niewielkiej ilości leczniczych i kojących preparatów. Kuracja powinna być zaplanowana w taki sposób, by ograniczyć tendencje do tworzenia się nowych zmian, dlatego na oczyszczanie najlepiej zdecydować się w gabinecie lekarskim.

5. Jak się pozbyć trądziku? Unikaj wysuszania skóry na słońcu

Wiele osób jest przekonanych, że regularne opalanie się (na słońcu lub w solarium) pomaga w walce z trądzikiem. Co prawda promienie UV hamują pracę gruczołów łojowych i w pewnym sensie poprawiają wygląd skóry, ale tylko na chwilę. Prawda jest bowiem taka, że gdy tylko przestaniemy się opalać, skóra nie tylko wróci do poprzedniego stanu, ale jej kondycja ulegnie dodatkowemu pogorszeniu. Wysuszona na słońcu skóra będzie bronić się przed dalszym przesuszaniem poprzez pobudzanie gruczołów łojowych do aktywniejszej pracy.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły