Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Jak radzić sobie w ciągu dnia z chorobą

Gdy pojawią się wykwity, wydają się nie do pokonania... Poza zabiegami, które znacząco poprawiają sytuację chorego, swędzenie, ból i zaburzenia snu pomoże złagodzić kilka prostych wskazówek. Dają one pacjentowi poczucie, że nie jest całkowicie bezbronny.

Błędne koło atopowego zapalenia skóry

Chociaż drapanie zapewnia chwilową ulgę, prowadzi do uszkodzenia funkcji bariery ochronnej skóry, a tym samym umożliwia wnikanie w skórę substancji drażniących i alergenów... które wywołują dalsze swędzenie... i w ten sposób błędne koło swędzenia się zamyka...

Zmniejszenie swędzenia
Tylko leczenie może zapobiec swędzeniu, które jest przyczyną niekontrolowanego drapania, co z kolei wyzwala błędne koło atopowego zapalenia skóry.
W celu zmniejszenia wpływu choroby na niemowlę należy założyć mu na ręce bawełniane rękawiczki i dopilnować, aby dziecko nigdy nie pozostawało samo rozebrane, co znacznie zmniejsza zadrapania. Należy dziecko ubierać w body i koszulki wywrócone na drugą stronę, aby zapobiec podrażnianiu skóry przez szwy. Później nawet jako dorosły należy koniecznie zawsze przycinać paznokcie i nie nosić odzieży z tkanin syntetycznych lub wełny.

Należy unikać powtarzania w nieskończoność polecenia: „Przestań się drapać!” Przez większość czasu dziecko nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że się drapie... W zamian należy przytulić lub pogłaskać dziecko, a jeszcze lepiej rozpylić na swędzące miejsce wodę termalną i wmasować w nie odrobinę kremu, aby załagodzić świąd.
Chęć drapania może mieć również podłoże psychologiczne: podrapanie tkaniny, pluszu lub innej osoby, to dobry sposób na odwrócenie uwagi.

Zmniejszanie dyskomfortu i złagodzenie bólu:
Gdy czerwone plamy zaczynają boleć, gdy zmiany ciągną lub puchną, woda termalna niesie dużą pomoc.

 • Należy przechowywać kremy w lodówce, aby podczas nakładania dawały efekt odświeżenia.
 • Na zmianach można położyć zimne i gładkie kamyki lub schłodzić je wiatraczkiem.
 • W pomieszczeniu należy generalnie utrzymywać temperaturę 19°C.
 • Woda termalna w spraju i tubka z kremem powinna stać na stoliku nocnym.

Sprawmy, aby mycie było przyjemne:
Higiena skóry atopowej wymaga szczególnej uwagi, aby zapobiec dalszym podrażnieniom i ściągnięciu skóry.

 • Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 5-10 minut w temperaturze do 35°C (gorąca woda powoduje swędzenie). Kilka kropli olejku do kąpieli dla skóry atopowej zapewnia skórze komfort.
 • Lepiej wybierać prysznic (nawet w przypadku dzieci, które od niedawna nauczyły się samodzielnie stać)
 • Na zmianę można też stosować krótkie oczyszczanie ciała z niewielką ilością wody lub mleczka do mycia, jeśli skóra cierpi z powodu skrajnego wysuszenia.
 • Do delikatnego mycia skóry stosujemy preparat Syndet lub żel Surgras niezawierające mydła.
 • Należy unikać korzystania z myjki.
 • Spłukujemy skórę i wysuszamy, nie pocierając ciała, ale delikatnie je osuszając bawełnianym ręcznikiem.
 • Nawilżamy skórę odpowiednim preparatami, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.

Radzenie sobie ze stresem
Stres będący jednocześnie przyczyną zaostrzenia choroby, a zarazem jej konsekwencją, nie jest nieunikniony. A nauczenie się kontroli nad nim może w znacznym stopniu poprawić jakość życia. Joga, terapia relaksacyjna, masaż... Warto spróbować.