Skoncentruj się na...

Jak radzić sobie z suchą skóra twarzy w ciąży?

Img_Jak radzić sobie z suchą skóra twarzy w ciąży?

Ciąża jest dla organizmu kobiety prawdziwą rewolucją. Pod wpływem gry hormonalnej zmienia się prawie całe ciało, w tym także skóra twarzy. U jednych ciężarnych skóra nabiera blasku i zdrowo promienieje, u innych niestety staje się przesuszona, swędząca i pełna zaczerwienionych miejsc. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja przychodzi z ratunkiem przyszłym mamom. Zobacz, jak można poradzić sobie z suchą skórą twarzy w ciąży!

Dlaczego skóra w ciąży staje się przesuszona?

Jak się okazuje, sucha skóra twarzy w ciąży to problem niejednej przyszłej mamy. Skóra w okresie oczekiwania na dziecko, podobnie zresztą jak cały kobiecy organizm, przechodzi prawdziwą rewolucję, w efekcie której często dochodzi nawet do zmiany typu skóry. I tak ciężarna, która jeszcze niedawno miała skórę normalną, teraz może borykać się z problemami skóry suchej czy trądzikowej. Jednak sucha skóra twarzy w ciąży nie musi wynikać wyłącznie z tak poważnych zmian, ale mieć charakter przejściowy, spowodowany wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Oznacza to, że sucha skóra w ciąży jest po prostu reakcją alergiczną lub wynikiem nieodpowiednio dobranych kosmetyków, na przykład o zbyt silnym składzie. Wiele pań z brzuszkiem nie uświadamia sobie, że ich skóra w trakcie tych wspaniałych 9 miesięcy pod wpływem estrogenów znacząco się uwrażliwia, więc w zasadzie jej przesuszenie, czy pojawienie się innych zmian można uznać za naturalne. I chociaż w większości przypadków nie jest to powód do odwiedzenia gabinetu dermatologicznego, z pewnością należy zwrócić uwagę na swoje dotychczasowe rytuały pielęgnacyjne.

Sucha skóra w ciąży - co stosować, a czego nie?

Wszystkie przyszłe mamy zmagające się z objawami suchej skóry twarzy w ciąży, czyli nie tylko przesuszeniem, ale także pieczeniem, swędzeniem, czy zaczerwienieniem, powinny działać dwutorowo. Pierwszą w zasadzie najważniejszą rzeczą jest wyeliminowanie nieprzyjemnego uczucia i przywrócenie skórze zdrowego wyglądu. Drugą jest wprowadzenie zmian do codziennej pielęgnacji i wykluczenie czynników potencjalnie drażniących.

Jeżeli chodzi o łagodzenie niekomfortowych symptomów, sprawa nie jest taka prosta, ponieważ należy pozbyć się swoich dotychczasowych balsamów, kremów i zastąpić je specjalnymi kosmetykami dla kobiet w ciąży. Być może wielu paniom wyda się to zwykłym marnotrawstwem. Niech więc przekona je fakt, iż dermatolodzy są zgodni, że “zwykłe” kosmetyki mają za silny skład dla wrażliwej skóry ciężarnych - zawierają bowiem barwniki, aromaty, silikony, konserwanty, parabeny, które przenikają przez skórę i mogą przedostawać się do płodu. Zatem stosowanie delikatnych dermokosmetyków przeznaczonych specjalnie przyszłym mamom nie jest ani wymysłem lekarzy, ani chwytem marketingowym, ale zwyczajną profilaktyką. Profilaktyką, która dziś bardzo łatwo wprowadzić w życie - przecież w aptekach i drogeriach są wyodrębnione półki przeznaczone specjalnie dla ciężarnych.
Więc co na suchą skórę twarzy w ciąży zastosować? Przede wszystkim powinien być to produkt skierowany do skóry wrażliwej, bez mydła, zapachu i parabenów, który z jednej strony przywróci skórze odpowiedni poziom wilgoci, a z drugiej wzmocni barierę hydrolipidową naskórka, odpowiadającą za utrzymywanie poziomu nawodnienia. Warto także zwrócić uwagę, aby krem do twarzy w ciąży chronił przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które bardzo często powoduje plamy i przebarwienia w ciąży.

Jak dbać o skórę w ciąży, aby problem suchej skóry w ciąży  nie powrócił?

Suchość skóry w ciąży może mieć charakter nawrotowy, prawdopodobieństwo jego ponownego wystąpienia można zminimalizować, wprowadzając kilka prostych zmian do swojej codziennej pielęgnacji:

1. Rezygnujemy z mydła! Można zastąpić je innym, delikatniejszym syndetem o przyjaźniejszym dla skóry pH. Na rynku jest wiele takich kosmetyków skierowanych dla brzuchatek. A kilka z nich, jak np. LIPIKAR SYNDET AP+ może bezpiecznie stosować zarówno mama, jak i maluszek.
2. Wymieniamy dotychczasowe kosmetyki na kosmetyki dla ciężarnych, ale pamiętajmy, aby kremy i balsamy były dostosowane do potrzeb naszej skóry.
3. Chronimy twarz przed czynnikami środowiskowymi - wiatrem, słońcem, mrozem. Zawsze miejmy pod ręką krem z filtrem oraz tłusty krem ochronny.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły